Handel hurtowy- funkcje

OMÓW FUNKCJE HANDLU HURTOWEGO

Handel hurtowy polega na zakupie i sprzedaży towarów w dużych ilościach. Hurt jest bardzo ważnym pośrednikiem, który przyjmuje dostawy ze zbytu, skupu i importu, kierując je do detalu, na zaopatrzenie i eksport. Ten rodzaj handlu spełnia istotne, różnorakie funkcje ekonomiczno-organizacyjne i techniczno-technologiczne.
Jedną z funkcji jest znalezienie nabywcy bądź produktu dla nabywcy, jest to bardzo ważne bo właśnie na zbycie opiera się handel. Zapoznanie się z potrzebami klientów i wyprodukowanie produktu zgodnego z ich wymaganiami, sprawia że nasz produkt cieszy się popytem. Jeżeli produkt jest wyprodukowany, zadaniem hurtu będzie znalezienie grupy klientów którzy będą nim zainteresowani. Do tego celu wiele hurtowni tworzy specjalne katalogi, które mają przybliżyć oferowany przez nie asortyment. Należy także aktywnie dostosować podaż do popytu i popyt do podaży. Istnieje potrzeba ustalenia stopnia zapotrzebowania na dany produkt na rynku aby nie produkować rzeczy, które nie będą miały popytu, nie narażając się na niepotrzebne straty. Kolejną funkcją jest przechowywanie produktów i dostosowanie ich do potrzeb i życzeń nabywców bo to właśnie od konsumentów zależy jak duży zysk uzyskamy, czy też narazimy się na straty bo produkt nie będzie się cieszył zainteresowaniem. Ważne jest także organizowanie transportu produktów od dostawców do nabywców.
Handel hurtowy organizuje przebieg towarów z produkcji i z importu do sieci handlu detalicznego, powinno się to odbywać w sposób racjonalny, szybki i przy nakładzie jak najmniejszych środków pieniężnych, dlatego należy przemyśleć jaki środek transportu będzie najbardziej odpowiedni do przewozu danego rodzaju towarów i okaże się ekonomiczny. Należy unikać przeładunków, przy jednoczesnym opracowaniu jak najkrótszej drogi transportu. Jeżeli mamy duże ilości towarów na dłuższe odległości bardziej opłacalny okaże się transport kolejowy, na bliższe odległości lepszym wyborem będzie transport samochodowy.
Handel hurtowy opiera się także na przechowywaniu towarów. Lokalizacja magazynów zapewnia sprawne zaopatrzenie detalu, wiąże się to z sezonową produkcją rolniczą czy okresami wzmożonej sprzedaży (np. zabawki podczas świąt, przybory szkolne pod koniec wakacji). Magazyny powinny być dostosowane do przechowywania określonych produktów (np. chłodnie do przechowywania produktów mrożonych, czy miejsca zaciemnione przy przechowywaniu spożywczych). Przeprowadzanie badań rynkowych ma na celu poznanie popytu konsumentów i podaży towarów, które wpływa na właściwe kształtowanie dostaw. Ponadto może to wpłynąć na wyszukanie nowych źródeł zakupu towarów. Omawiany typ handlu powinien dostosowywać zaopatrzenie do potrzeb detalu poprzez kompletowanie, które polega na zestawieniu towarów które są względem siebie: komplementarne (wygodne jest kupowanie w jednym miejscu wszystkich potrzebnych nam rzeczy np. w jednym miejscu zakupimy zeszyty, długopisy, plecaki, i inne materiały szkolne) lub różniące się i dające bogaty wybór (np. różne fasony butów), posortowane oraz przerobione handlowo (czyli porcjowanie, rozlewanie, paczkowanie i etykietowanie). Wykonując te czynności ułatwiamy sprzedaż detaliczną i podnosimy poziom pracy hurtu. Należy także kontrolować jakość towarów, przy ich otrzymaniu od producentów a także podczas ich przechowywania. Zajmują się tym najczęściej wykwalifikowani towaroznawcy, którzy dokładnie sprawdzają i oceniają jakość produktów.
W przypadku zakupu od producenta jednorazowo dużych partii produktów mamy możliwość:
 kształtowania asortymentu dla potrzeb odbiorcy,
 uszlachetniania w drodze przerobu handlowego,
 weryfikowania jakości, magazynowania towaru przed sezonami,
 oddziaływania na producentów w taki sposób aby dostosowali swoją produkcję do popytu.
Każda z omówionych funkcji ma na celu jak najlepsze dostosowanie się do rynku w taki sposób aby uzyskać jak największe zainteresowanie wśród konsumentów przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i uzyskaniu możliwie jak największych dochodów.

Dodaj swoją odpowiedź
Finanse i bankowość

Przedmiot (dziedziny) działalności przedsiębiorstwa i realizowane w nim funkcje

Przedmiot (dziedziny) działalności przedsiębiorstwa i realizowane w nim funkcje.

Ta część prowadzonego w przedsiębiorstwie procesu gospodarczego, która dominuje w jego działalności i jest skierowana na stworzenie rynkowej oferty p...

Podstawy przedsiębiorczości

Wymiana towarowa w handlu zagranicznym

1. Co to jest handel?

1.1 Historia handlu.
Historia międzynarodowego handlu ma już kilka tysięcy lat. Od zarania cywilizacji w miastach dorzeczy Tygrysu i Eufratu funkcjonowali kupcy którzy kupowali i sprzedawali różne towary, tra...

Ekonomika handlu

Działalność handlowa

1. Handel polega na nabywaniu towarów w celu ich dalszej odsprzedaży. Cena sprzedaży towarów jest większa od ceny ich zakupu. Różnica między cenami stanowi marżę handlową,która pozwala na pokrycie kosztów ponoszonych przez przeds...

Marketing

Ekonomika przedsiębiorstw

1.NIEZBĘDNE DOKUMENTY I CZYNNOŚCI REJESTRACJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ OSOBY FIZYCZNEJ, SPÓŁEK OSOBOWYCH I KAPITAŁOWYCH.
1.osoba fiz.-wpis do ewidencji gospodarczej. Pozostali KRS.
2.Rejestracja w Urzędzie statystycznym(regon)
3...

Zarządzanie przedsiębiorstwem

Zarządzanie przedsiębiorstwem

PROCES GOSPODARCZY I JEGO ELEMENT

1.potrzeby ludzkie ich rodzaje i środki ich zaspokajania.
Ludzie odczuwają różnorodne potrzeby i dążą do ich zaspokojenia. Potrzeby dzielimy na duże grupy:
a) Podstawowe (dobra wolne dostarc...