Broń
Broń jest to każdy środek techniczny, który służy do zadawania bezpośrednich ciosów, przeznaczony do celowego rażenia ludzi i zwierząt oraz do niszczenia różnych obiektów, np. budynków i roślinności, a także
do ćwiczeń i uprawiania niektórych dyscyplin sportowych.
Broń można podzielić ze względu na zastosowanie. W zależności od zasięgu i skutków działania broń dzieli się na: broń konwencjonalną (każda broń palna nie będąca bronią masowego rażenia), o ograniczonych w przestrzeni i czasie skutkach działania, do której zalicza się wszelkie rodzaje broni białej (wszystkie środki służące do walki wręcz), broń strzelecką (lekka broń palna o kalibrze od 5,5 mm- broń małokalibrowa, do 20 mm- rusznica pancerna), większość dział artyleryjskich, a także np. niektóre pociski rakietowe, bomby lotnicze i głębinowe, miny, torpedy, oraz broń niekonwencjonalną (broń masowej zagłady, powodującą zniszczenia na bardzo dużych przestrzeniach.
Broń biała obejmuje:
- Broń obuchową (np. maczuga, topór)
- Broń drzewcową (np. oszczep, włócznia)
- Broń sieczną (np. miecz, szabla)
- kłującą (szpada)
- kłująco-sieczną (rapier)
Broń strzelecką można podzielić na:
- Broń krótką (pistolety, rewolwery)
- Broń długą (karabiny, pistolety maszynowe)
Natomiast broń masowej zagłady to:
-Broń jądrowa
-Broń chemiczna
-Broń biologiczna
Broń jądrowa
Broń o działaniu wybuchowym o wielkiej sile, wykorzystująca energię powstającą w czasie reakcji łańcuchowej rozszczepiania jąder atomów izotopów ciężkich pierwiastków
Broń chemiczna
Są to stosowane w konfliktach zbrojnych toksyczne substancje chemiczne oraz urządzenia służące do ich przenoszenia i rozprzestrzeniania, np. różnego rodzaju bomby lotnicze czy pociski artyleryjskie. Najczęściej są cieczami lub ciałami stałymi, rzadko natomiast gazami. Ze względu na sposób oddziaływania broni chemicznej na organizm ludzki, można wyróżnić środki:
-ogólnotrujące
-paralityczno-drgawkowe
-duszące
-parzące
-drażniące
-psychotoksyczne
Broń biologiczna
Broń, w której ładunkiem bojowym są głównie mikroorganizmy chorobotwórcze (wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki), czasem też zarażone owady lub gryzonie.