Zakażenie rzęsistkiem pochwowym

Rzęsistkowica, powszechna choroba roznoszona drogą płciową wywołana jest przez pierwotniak Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy). Liczbę zachorowań na świecie szacuje się na około 120 milinów w ciągu roku. Choroba dotyka częściej kobiety u których następuje zapalenie pochwy i cewki moczowej.
Drobnoustrój wywołujący rzęsistkowice gdy pojawi się u mężczyzn wywołuje zapalenie cewki moczowej, rzadziej gruczołu krokowego.

Zakażenie najczęściej powstaje w wyniku współżycia z chorym partnerem. W rzadkich wypadkach przyczyną może być używanie zainfekowanych przedmiotów osobistych chorego czy np. branie z nich wspólnej kąpieli. Schorzenie to może mieć niewielkie objawy, zwłaszcza u mężczyzn. Gdy choroba dotyczy kobiet to w większości wypadków pojawiają się żółto-zielonkawe, cuchnące upławy i pieczenie w zakażonych miejscach. Chora oddaje częściej mocz, czemu może towarzyszyć ból. Objawy ulegają intensyfikacji podczas miesiączki.

Leczenie powinno objąć oboje partnerów, co ma ustrzec przez ponownym zarażeniem. Chorym podaje się serie antybiotyków, ważne jest także utrzymanie odpowiedniej higieny osobistej. Metronidazol jest jak do tej pory najskuteczniejszy w leczeniu rzęsistkowicy, może jednak wywołać skutki uboczne takie jak nudności, wymioty, bóle głowy i następujące fale gorąca. Takie niechciane objawy występują tylko wtedy gdy spożywa się alkohol podczas stosowania leku.

Główną przyczyną pojawiania się choroby jest zakażenie pasożytami.

Nie leczona choroba może doprowadzić w przypadku kobiet do przewlekłego zakażenia pochwy, zapalenia gruczołów Bartholina oraz zapalenia pęcherza, zaś u mężczyzn zapalenie żołędzi i gruczołu krokowego.

Podstawowymi zasadami aby ustrzec się przed rzęsistkowicą jest:
higiena narządów płciowych,
używanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych

Dodaj swoją odpowiedź
Pediatria

Zakażenia noworodków

Zakażenia okresu noworodkowego stanowią bardzo istotny problem medyczny.
Dotyczą 5 na 1000 wszystkich żywo urodzonych, częściej wcześniaków.
Każde zakażenie noworodka, ze względu na specyfikę wieku, zagraża rozwojem posocznicy.<...

Edukacja zdrowotna

Wpływ badania cytologicznego na wczesne rozpoznanie i leczenie chorób szyjki macicy

Spis treści

Wstęp 2
1. Histologia błony śluzowej szyjki macicy 4
2. Zmiany morfologiczne szyjki macicy
2.1 Erytroplakia – nadżerka części pochwowej 6
2.2 Polip szyjki macicy 7
2.3 Zmiany zapalne szyjki macicy ...

Biologia

Choroby układu rozrodczego

Choroby układu rozrodczego

Najczęstszymi chorobami żeńskiego układu rozrodczego są stany zapalne dróg rodnych (sromu, pochwy, szyjki macicy), nowotwory złośliwe (sutka, szyjki macicy, trzonu macicy, jajnika), mięśniaki, nadżerki...

Biologia

Choroby układu rozrodczego kobiet

Do żeńskich narządów płciowych, podobnie jak do męskich, należą gruczoły płciowe, drogi przewodzące komórki płciowe (w tym przypadku komórki jajowe) oraz narządy płciowe zewnętrzne. Dwie pierwsze grupy stanowią więc narządy płci...

Medycyna

Rodzaje i drogi szerzenia się zakażeń

Zakażenie
Polega na przystosowaniu i rozmnażaniu się drobnoustrojów w danym organizmie. Dużą rolę odgrywa zmiana wrażliwości i odczynowości ustroju. Ze względu na mechanizm zakażenia wyróżnia się dwa jego rodzaje: zakażenia wewn...