Zakażenie rzęsistkiem pochwowym
Rzęsistkowica, powszechna choroba roznoszona drogą płciową wywołana jest przez pierwotniak Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy). Liczbę zachorowań na świecie szacuje się na około 120 milinów w ciągu roku. Choroba dotyka częściej kobiety u których następuje zapalenie pochwy i cewki moczowej.
Drobnoustrój wywołujący rzęsistkowice gdy pojawi się u mężczyzn wywołuje zapalenie cewki moczowej, rzadziej gruczołu krokowego.
Zakażenie najczęściej powstaje w wyniku współżycia z chorym partnerem. W rzadkich wypadkach przyczyną może być używanie zainfekowanych przedmiotów osobistych chorego czy np. branie z nich wspólnej kąpieli. Schorzenie to może mieć niewielkie objawy, zwłaszcza u mężczyzn. Gdy choroba dotyczy kobiet to w większości wypadków pojawiają się żółto-zielonkawe, cuchnące upławy i pieczenie w zakażonych miejscach. Chora oddaje częściej mocz, czemu może towarzyszyć ból. Objawy ulegają intensyfikacji podczas miesiączki.
Leczenie powinno objąć oboje partnerów, co ma ustrzec przez ponownym zarażeniem. Chorym podaje się serie antybiotyków, ważne jest także utrzymanie odpowiedniej higieny osobistej. Metronidazol jest jak do tej pory najskuteczniejszy w leczeniu rzęsistkowicy, może jednak wywołać skutki uboczne takie jak nudności, wymioty, bóle głowy i następujące fale gorąca. Takie niechciane objawy występują tylko wtedy gdy spożywa się alkohol podczas stosowania leku.
Główną przyczyną pojawiania się choroby jest zakażenie pasożytami.
Nie leczona choroba może doprowadzić w przypadku kobiet do przewlekłego zakażenia pochwy, zapalenia gruczołów Bartholina oraz zapalenia pęcherza, zaś u mężczyzn zapalenie żołędzi i gruczołu krokowego.
Podstawowymi zasadami aby ustrzec się przed rzęsistkowicą jest:
higiena narządów płciowych,
używanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych