Prokurent jest według definicji prawnej pełnomocnikiem spółki, dokonującym w jej imieniu czynności związanych ogólnie rzecz ujmując z prowadzonym przedsiębiorstwem. Reprezentuje spółkę na zewnątrz, wobec innych podmiotów i osób fizycznych, ale w jego gestii nie leży podejmowanie żadnych decyzji wewnątrz firmy. Nie może on samodzielnie zmieniać regulaminów pracy, zasad wynagradzania pracowników, awansować podwładnych itp.
W działalności przedsiębiorstw, zwłaszcza funkcjonujących na rynku w formie spółek, bardzo często do reprezentowania ich interesów wskazywany jest jeden ze wspólników, współwłaściciel lub kompetentny pracownik. Prawo stanowi, że taki reprezentant jest prokurentem.
Prawo cywilne
PRAWO CYWILNE
CZEĘŚĆ OGÓLNA
PRAWO CYWILNE
Podział podstawowy (pandektowy) PC :
v Część ogólna- dot. Norm mających zastosowanie do wszystkich stosunków, to grupa przepisów wyciągniętych przed nawias
v ...
Różne zagadnienia prawne
1. Podział norm społecznych i ich rola w społeczeństwie
Normy społeczne – reguły postępowania w społecznościach, które w określonych sytuacjach wyznaczają określony sposób zachowania, tzn. normują zachowanie.
Prawo Handlowe
prawo handlowe w szczegolnosci przyda sie studentom uam, kierunek zim
PRAWO HANDLOWE
1. Pojęcie prawa handlowego w Polsce.
Pojęcie prawa handlowego:
Trzeba sięgnąć do 1919 roku, w tworzeniu przepisów wzorowano si...
Prawo cywilne - wykłady
1. CZYNNOŚĆ PRAWNA KC ani żaden inny akt prawny nie zdefiniował czynności prawnej. Jest to instytucja podstawowa wiec jakieś określenie jej jest niezbędne w związku z tym określenie czynności prawnej jest określeniem doktrynalnym, przy k...
Prawo handlowe zagadnienia na egzamin
1. pojęcie prawa handlowego
Gałąź prawa, w której w skład wchodzą normy o charakterze prywatno prawnym, regulujące ustrój i organizacje podm.gospod. oraz stosunki zobowiązaniowe zachodzące między tymi podmiotami, a osobami trzecimi ...