Likwidacja - co to jest, jakie są jej przyczyny i jej skutki.

Mówiąc o pojęciu likwidacji musimy rozpatrywać ten proces w aspekcie czterech głównych pojęć:
1. Co to jest likwidacja?
2. Jakie są jej przyczyny?
3. Czy jest ona procesem łatwym czy trudnym?
4. Jakie są jej skutki?

Likwidacja jest to zakończenie działalności gospodarczej przez podmiot w wyniku nie spełniania przez niego pewnych określonych uwarunkowań funkcjonowania.
Konieczność likwidacji działalności gospodarczej zachodzi zazwyczaj wtedy, gdy nie przynosi ona przedsiębiorcy spodziewanych zysków lub w przypadku niewypłacalności.

W odniesieniu do przedsiębiorstw likwidacja oznacza proces zakończenia działalności z przyczyn ekonomicznych, przede wszystkim z powodu niskiej efektywności gospodarowania.
Poza przyczynami ekonomicznymi likwidacja może być przeprowadzona dla celów prywatyzacji lub z uwagi na wymogi ochrony środowiska (nie spełnianie warunków ochrony środowiska.).
Sposób przeprowadzonej likwidacji jest uzależniony od statusu prawnego podmiotu czyli czy podmiot jest osobą fizyczną, prawną bądź spółką prawa handlowego nie posiadającą osobowości prawnej.
W przypadku działalności prowadzonej indywidualnie o zakończeniu decyduje sam przedsiębiorca i z reguły proces ten nie jest zbyt trudny.
Jednak dla skuteczności swojej decyzji musi o tym zawiadomić Urząd Gminy.
W przypadku spółki cywilnej działalność zostaje zazwyczaj zakończona w wyniku porozumienia wspólników natomiast przy spółkach posiadających osobowość prawną likwidacja działalności jest wynikiem rozwiązania stosunku spółki.
Stopień trudności w likwidacji przedsiębiorstw jest również uzależniony od ich zasobów w sensie ruchomym (np. sprzęt, środki transportu ,maszyny , urządzenia) oraz posiadanych nieruchomości (np. hale, budynki biurowe itp.) które pozwalają często na uregulowanie zaległości i zobowiązań wobec urzędów, instytucji oraz innych podmiotów.
Im mniejsze zasoby przedsiębiorstwa, im większe zobowiązania wobec innych, tym proces likwidacji przebiega trudniej z ryzykiem ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa.

Konsekwencją likwidacji jest zaprzestanie działalności w określonej wcześniej formie w sposób zamknięty lub jej kontynuacja ale tylko w sytuacji gdy likwidacja była przeprowadzona dla prywatyzacji przedsiębiorstwa, co często miało miejsce w przypadku przedsiębiorstw państwowych.
Rozpatrując likwidację w aspekcie zjawiska pozytywnego możemy się posłużyć przykładem likwidacji dla prywatyzacji, likwidacji dla uniknięcia strat spowodowanych brakiem rentowności przedsiębiorstwa lub likwidacji z powodu szkodliwej działalności przedsiębiorstwa pod kątem ochrony środowiska.

Do negatywnych skutków likwidacji należy zaliczyć zwłokę w podjęciu decyzji o likwidacji i narażeniu innych podmiotów na ponoszenie kosztów z tytułu nieuregulowanych długów.
Jednak najgorszym ze skutków likwidacji jest utrata pracy dla zatrudnianych wcześniej osób.

Dodaj swoją odpowiedź
Politologia

Kapitał zagraniczny w Polsce: przyczyny, formy i skutki.

Praca licencjacka pisana na zlecenie osoby, która uważała, że jest tak przebiegła, iż nie musi płacić.
W załączniku wykresy, tabele etc.

Miłego korzystania :)

Nazwa szkoły
Kierunek studiów

Imię i Nazw...

Ekonomia

Problematyka bezrobocia i inflacji, ich skutki i konsekwencje oraz wzajemne zależności i powiązania na stan gospodarki.

1. Wstępne wiadomości na temat bezrobocia i inflacji.
Bezrobocie jest jednym z najważniejszych problemów współczesnych gospodarek. Pomimo że dotyczy względnie małej części ludności, to z konsekwencjami musi borykać się całe społe...

Historia

Historia Polski od jej poczatków do wieku XVII

POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO - PLEMIONA POLSKIE.


1. Tezy na temat powstania państwa:

A - Państwo polskie powstało w wyniku najazdu zewnętrznego. Mogły to być plemiona normańskie, które stały na wyższym poziomie cywil...

Etyka

Osobowościowe skutki bezrobocia

Bezrobocie jest zjawiskiem polegającym na tym, że część ludzi zdolnych do pracy i chcących pracować nie znajduje żadnego zatrudnienia.
Typy bezrobocia
Frykcyjne - które wynika z niedostosowania posiadanych kwalifikacji i miejsca zam...

Prawo gospodarcze

Prawo Handlowe

prawo handlowe w szczegolnosci przyda sie studentom uam, kierunek zim

PRAWO HANDLOWE

1. Pojęcie prawa handlowego w Polsce.

Pojęcie prawa handlowego:
Trzeba sięgnąć do 1919 roku, w tworzeniu przepisów wzorowano si...