Stosunek prawny a zdarzenie prawne.

Między jednostkami żyjącymi w określonej społeczności zachodzą relacje zwane stosunkami społecznymi, to jest takimi, które zachodzą między conajmniej dwiema osobami, z których conajmniej jedna oddziaływa na drugą lub których postępowanie wobec siebie nawzajem, bądź innych jest w jakiś sposób uregulowane.
Stosunek taki może przybrać postać współpracy, kłótni, rozmowy itp. Jeżeli takie powyższe zachowanie jest uregulowane przez prawo, to w takim przypadku mamy do czynienia ze STOSUNKIEM PRAWNYM.
Stosunek prawny to stosunek uregulowany przez prawo.

Istotą takiego stosunku jest to, że podmiot stosunku prawnego może żądać określonego zachowania od drugiego podmiotu i sam może wobec niego zachowywać się w określony sposób.

Osoby, które są uczestnikami stosunku prawnego nazywamypodmiotai stosunku prawnego, natomiast rzeczy, których stosunek ten dotyczy nazywamy przedmiotami stosunku prawnego.

Oprócz relacji pomiędzy nami a innymi podmiotami w trakcie całego naszego życia mamy do czynienia z niezliczoną liczbą zdarzeń innego rodzaju. Większość tych zdarzeń jest objętych z punktu widzenia prawa. Spora jednak część tych zdarzeń rodzi się na gruncie prawa określonegoskutki. Takie zdarzenia nazywamy ZDARZENIAMI PRAWNYMI.
Zdarzenie prawne to każde zdarzenie powodujące powstanie, zminę lub rozwiązanie stosunku prawnego.
Np.
Jeżeli idąc ulicą rzucę kamieniem w dzrewo, to jest to wprawdzie zdarzenie, ale w żadnym razie nie rodzi ono skutków prawnych, nie jest to wobec tego zdarzenie prawne. Jeżeli natomiast nie trafię w drzewo tylko w przechodzącą nieopodal staruszkę, a w dodatku złamię jej rękę, to w tym momencie zdarzenie to staje się zdarzeniem prawnym, gdyż rodzi się w tym momencie stosunek prawny między mną a staruszką polegający na tym, że staję się zobowiązany do zapłaty odszkodowania. Jeżeli staruszka jest ubezpieczona, rodzi się też stosunek prawny między nią a zakładem ubezpieczonym,itp.

Zdarzenia prawne zachodzące w świecie można podzielić na:
-zależne od woli człowieka-działania
-niezależne od woli człowieka-zdarzenia właściwe.

Dodaj swoją odpowiedź
Prawo

Normy prawne

Normy imperatywne, dwukierunkowo bezwzględnie obowiązujące - żadna ze stron nie może uchylać się od takiej normy np. sprzedaż nieruchomości pod rygorem nieważności umowy wymaga formy pisemnej szczególnej czyli aktu notarialnego.
Norm...

Prawo cywilne

Prawo cywilne - wykłady

1. CZYNNOŚĆ PRAWNA KC ani żaden inny akt prawny nie zdefiniował czynności prawnej. Jest to instytucja podstawowa wiec jakieś określenie jej jest niezbędne w związku z tym określenie czynności prawnej jest określeniem doktrynalnym, przy k...

Prawo

Podstawy prawa cywilnego i handlowego

I – Część ogólna z prawa cywilnego

1. Ogólna charakterystyka prawa cywilnego i jego działy.
Kodeks cywilny reguluj stosunku cywilnoprawne między osobami fizycznymi i osobami prawnymi.]
Prawo cywilne obejmuje swą regulacją...

Prawo

Notatka z Prawa

1. Prawo – uporządkowany zbiór (system) generalnych i abstrakcyjnych norm postępowania, ustanowionych lub uznanych przez państwo, których realizacja jest zabezpieczona zorganizowanym przymusem państwa.
2. Powstanie prawa:
a) Konstytu...

Prawo

Zagadnienia z podstaw prawa (wykłady)

Źródła poznania prawa – informacje o tym co jest treścią prawa, np. dokumenty, akty:
1. kryterium czasu wydania źródła:
· źródła poznania prawa, które obowiązuje aktualnie: (dziennik ustaw – oficjalny dziennik promulgacyjny...