Co to są obligacje i weksle i ich formy definicja

Co to są obligacje i weksle i ich formy definicja
Odpowiedź

Weksel to jeden z rodzajów papierów wartościowych. Jest on zwykle wystawiany jak dokument imienny, w którym jego wystawca zobowiązuje się wypłacić bezwarunkowo sumę pieniędzy, widniejącą na dokumencie, natomiast osoba biorąca weksel jest zobowiązana go spłacić w określonym terminie. Charakterystyczną cechą tego dokumentu jest fakt, że weksel nie jest związany żadną umową, natomiast to, czy dany weksel zostanie zapłacony nie może być uzależnione od jakichkolwiek okoliczności – to dokument, który musi zostać zrealizowane BEZWARUNKOWO! Weksle pełnią następujące funkcje: Kredytową – w tym przypadku weksel staje się formą zapłaty za jakąś usługę bądź towar (taka mała forma kredytu) Gwarancyjną – w tym przypadku weksel stanowi gwarancję, że np. dana osoba/firma wypłaci wcześniej obiecane pieniądze Płatniczą – w tym przypadku weksel może zastąpić pieniądz i można nim operować w identyczny sposób jak ma to miejsce w przypadku banknotów Refinansową – jeśli posiadamy weksel na daną sumę pieniędzy, jednak wystawca tego weksla nie ma pieniędzy, aby ten weksel zrealizować, możemy udać się do placówki banku, gdzie otrzymamy pieniądze, jednak pomniejszone o prowizję banku Obiegową – weksel może być przekazywany z jednej osoby na drugą, jeśli zostanie to odpowiednio uargumentowane, a następnie udokumentowane    Obligacje komunalne to niezwykle korzystny sposób na finanse – zarówno dla inwestorów, jak i dla gospodarki państwa, a także dla samego społeczeństwa. Zanim jednak o tym, warto wyjaśnić, co konkretnie oznacza termin „obligacje komunalne”. Otóż na obligacje komunalne często mówi się w skrócie NPD (Nieskarbowe Papiery Dłużne) – to papiery wartościowe, które posiadają rangę długu państwowego. Dzięki nim można pozyskać środki finansowe z rynku kapitałowego lub pieniężnego. Wystarczy wybrać odpowiedni tryb emisji obligacji, a z całą pewnością można wiele zyskać – zwykle obligacje komunalne przeznaczane są na finansowanie projektów inwestycyjnych. Ich emisją zajmują się spółki jednostek samorządowych lub same samorządowe jednostki terytorialne. Tak naprawdę obligacje komunalne są jednym z najpewniejszych instrumentów finansowych, a to ze względu na rentowność, która jest wyższa niż w przypadku obligacji Skarbu Państwa. Dzięki stałym źródłom dochodów samorządów terytorialnych (podatki, dotacje, subwencje), można mieć całkowitą pewność, że wszelkie zobowiązania, jakie wynikły z tytułu obligacji komunalnych zostaną zrealizowane (chyba, że dana jednostka przestanie istnieć – a to jest bardzo mało prawdopodobne).  

Dodaj swoją odpowiedź
Ekonomia

Finanse.

1.Pojecie finansów
Finansami nazywamy pieniezna forme podzialu wartosci globalnej a wsród niej podzialu PKB.
Finansami nazywamy zasoby pieniezne gromadzone i wydatkowane.
1. Gromadzenie oznacza prawo do nabycia produktów i uslug of...

Finanse i bankowość

Podstawy finansów

FINANSE
· to kategorie i stosunki pieniężne;
· to ogół zjawisk pieniężnych powstających w związku z działalnością gospodarczą i społeczną człowieka (S. Owsiak);
· to dziedzina nauki zajmująca się analiza jak ludzie...

Finanse i bankowość

Rynek pieniężny i kapitałowy

WPROWADZENIE DO RYNKU FINANSOWEGO

Rynek to miejsce, w którym przechodzą dobra i usługi od sprzedających i kupujących. Każda z zawieranych transakcji jest rozliczana więc dokonuje się określony przepływ pieniężny, pewien strumie�...

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze - prof. Walc /4 autorów/

Prawo gospodarcze reguluje stosunki między państwem a gospodarką. Obszar styku państwa z gospodarką jest przedmiotem prawa gospodarczego.
Wolny rynek w gospodarce wyklucza ingerencję pa...

Finanse i bankowość

Giełda Papierów Wartościowych na przykładzie GPW w Warszawie - praca licencjacka

Giełda Papierów Wartościowych na przykładzie GPW w Warszawie - praca licencjacka

Spis treści

Wstęp

Rozdział I
Geneza i uwarunkowania rozwoju giełdy papierów wartościowych w Polsce po 1945 r.
1.1 Istota r...