Formy przedsiębiorstw, podaż, popyt (ściąga)

Przedsiębiorstwo: to podstawowa jednostka gospodarcza, działająca w różnych dziedzinach: przemyśle, handlu, usługach, finansach, ma określoną organizację i znak towarowy. Formy przedsiębiorstw: własność osoby, lub rodziny, spółka, przedsiębiorstwo państwowe. Rodzaje spółek: cywilna: powstaje na podstawie umowy zawartej między wspólnikami, wkład do spółki to pieniądze, praca, nieruchomości. W przypadku bankructwa wspólnicy odpowiadają majątkiem firmy i swoim. Z. o. o: ma osobowość prawną, rejestrowana w sądzie za długi odpowiada się majątkiem spółki. S. akcyjna: osobowość prawna, rejestrowana w sądzie, kapitał powstaje ze sprzedaży akcji, posiadacz akcji ma prawo do dywidendy czyli zysku. Przedsiębiorstwo państwowe: jest samodzielnym i samo finansującym się podmiotem gospodarczym. Działalność gospodarcza człowieka: polega na wytwarzaniu dóbr materialnych w celach wymiany handlowej i zaspokojenia potrzeb. Produkcja: proces w którym powstają nowe produkty i usługi. Elementy produkcji: ludzie i ich kwalifikacje, środki produkcji: przedmioty i środki pracy. Rodzaje dóbr: konsumpcyjne, inwestycyjne, publiczne. Wymiana: obrót towaru(kupno sprzedaż) towarem jest również pieniądz. Rynek: miejsce spotkań sprzedających i kupców w celu zawarcia transakcji. Gospodarka: całokształt działań społeczeństwa związanym z organizacją produkcji oraz wytwarzaniem wszelkich dóbr i usług. Popyt: to ilość dóbr i usług które chcą kupić w danym czasie, w określonej cenie nabywcy. Podaż: oznacza ilość dóbr i usług zaoferowaną do sprzedaży w danym czasie i określonej cenie. Prawo popytu: wzrostowi ceny towarzyszy spadek zapotrzebowania, natomiast obniżenie ceny powoduje zwiększenie zapotrzebowania. Prawo podaży: jeśli towaru jest mniej niż chętnych to wzrasta jego cena, a to powoduje dostawę towaru i jego cena spada. Konkurencja: rywalizacja której celem jest uzyskanie najlepszej pozycji na rynku. Wiążę się z tym walka o klienta w której wykorzystuje się marketing. NBP: na jego czele stoi prezes, powoływany przez sejm na wniosek prezydenta na 6 letnią kadencję, prawo emisji pieniądza czuwanie nad działalnością banków. Giełda: forma rynku na której kupcy i pośrednicy dokonują kupna i sprzedaży akcji i towarów. Rodzaje giełd: pieniężna(akcje obligacyjne), towarowa(np. ropa naftowa)

Dodaj swoją odpowiedź
Makroekonomia

Makro ściąga z WSBIF

Przedmiotem badań makroekonomicznych i makroekonomii jest poziom rozwoju. W tym zakresie są prowadzone badania, analizy, związki, współzależności, oceny, programy. W badaniu poziomu rozwoju możemy wyróżnić 4 poziomy:
- mikroekonomia �...

Podstawy przedsiębiorczości

Gospodarka i gospodarowanie

RYNEK I JEGO FUNKCJONOWANIE (POJĘCIE I ELEMENTY RYNKU, CZYNNIKI KSZTAŁTUJĄCE POPYT I PODAŻ, PRAWO POPYTU I PODAŻY, CENA RÓWNOWAGI, FUNKCJONOWANIE MECHANIZMU RYNKOWEGO)

RYNEK – to całokształt stosunków między sprzedającymi czynn...

Mikroekonomia

Ściąga alfabetyczna

Wyodrębnienie ekonomii politycznej jako samodzielnej dyscypliny nauki miało miejsce w Anglii za sprawa Adama Smitha (1723-1790) twórcy klasycznej szkoły ekonomii politycznej.
Thomas Malthus – znany jako autor tzw. Prawa ludnościowego – ...

Makroekonomia

Makroekonomia ściąga

1.POJĘCIE MAKROEKONOMII
Makroekonomia koncentruje się na funkcjonowaniu gospodarki jako całości.
Przedmiotem badań makroekonomicznych są zmienne agregatowe, a przede wszystkim globalny poziom produkcji i dochodu, poziom zatrudnienia i ...

Ekonomia

Makroekonomia - ściąga

 Czym zajmuje się ekonomia?
Celem ekonomii jest poznanie rzeczywistości gospodarczej, opisanie jej i wyjaśnienie przyczyn i natury zjawisk oraz procesów zachodzących w gospodarce rynkowej, w których podmiotem jest człowiek.
Za pods...