Zasoby : ziemia i surowce naturalne, praca (wysiłek ludzki włożony w wytworzenie dobra), kapitał (dobra używane wcześniej przez ludzi) Dobra: prywatne (żywność, odzież, sprzęt), klubowe (szkoły prywatne, teatry i inne ośrodki kultury miejskiej), publiczne (policja, straż, pogotowie itp.)., wspólne zasoby (środowisko), Usługi: konsumenckie (transport, handel, edukacja, opieka zdrowotna i socjalna) , dla producentów i biznesu (wynajem maszyn i sprzętu, nieruchomości), ogólnospołeczne (administracja publiczna, obrona narodowa)
Rynek kapitałowy i jego rola w gospodarce.
W potocznym rozumieniu rynek jest miejscem, gdzie dokonuje się transakcji sprzedaży i kupna. Stąd rynkiem nazywany jest często główny plac miasta, gdyż właśnie tam dokonywała się w przeszłości wymiana handlowa. W ujęciu współczesnym ...
Ściąga alfabetyczna
Wyodrębnienie ekonomii politycznej jako samodzielnej dyscypliny nauki miało miejsce w Anglii za sprawa Adama Smitha (1723-1790) twórcy klasycznej szkoły ekonomii politycznej.
Thomas Malthus – znany jako autor tzw. Prawa ludnościowego – ...
Polityka fiskalna
Na rządzie Rzeczypospolitej Polskiej obok innych zadań spoczywa zadanie kierowania gospodarką. Jest on odpowiedzialny za sposób, w jaki gospodarka funkcjonuje.
Oceny działalności dokonywane przez ludzi zależą od poziomu bezrobocia, tempa...
Polityka gospodarcza
Polityka gospodarcza - to subdyscyplina ekonomii opisująca sposoby oddziaływania państwa na gospodarkę. W szczególności oznacza to kształtowanie ustroju gospodarczego (warunków gospodarowania) przez władzę ustawodawczą i rząd.
Polity...
Kapitalizm jako ustrój gospodarki rynkowej i jego instucjonalne właściwości
Na wstępie do niniejszej pracy należałoby wyjaśnić, co ogólnie znaczy kapitalizm.
Nazwa pochodzi od słowa "kapitał", przez który na ogół rozumie się sumę dóbr gospodarczych przeznaczonych do dalszej produkcji po to, aby przynosił...