Ekonomia - ściąga.

Bilans handlowy jest to wartość eksportu netto. Gdy eksport jest większy od importu, występuje nadwyżka handlowa. Gdy import przewyższa eksport, gospodarka wykazuje deficyt handlowy. [ Jeżeli gospodarstwo domowe ma wyższe wydatki niż dochody, to występuje ujemne saldo oszczędności albo deficyt: musi ono wówczas zmniejszyć swoje aktywa (rachunek banku czy pakiet papierów wartościowych) aby pokryć deficyt. Podobnie, gdy gospodarka kraju ma deficyt handlowy w obrocie z zagranicą, kraj jako całość musi wyprzedać część swoich aktywów zagranicy, aby spłacić deficyt. ]
Rewaluacja (Dewaluacja) jest to obniżenie (podwyższenie) kursu walutowego, do którego obrony zobowiązuje się rząd. Generalnie kursy są na ustalonym poziomie, ale czasami rząd może je zmienić na krótki czas (jest tak od 45r. od porozumien w Bretton Wodds) Efekty krótkookresowe: gdy ceny i płace dostosowują się powoli, natychmiast wzrastaja krajowe ceny towarów importowanych i obniżka cen dewizowych towarów eksportowych. Prowadzi to do wzrostu konkurencyjności międzynarodowej gospodarki. Takie przemysły jak np. motoryzacyjne staną się konkurencyjne wobec samochodów importowych. Wyroby eksportowe także zaczną być konkurencyjniejsze. Jednak początkowa reakcja gospodarki może następować wolno, bo wciąż pozostały kontrakty zawarte wcześniej wg. Starego kursu walutowego, nabywcy potrzebując czasu by przystosować się do nowych cen, stworzenie dodatkowych zdolności produkcyjnych gałęziach eksportowych i produkujących zasoby poprzednio importowane także wymaga czasu. Efekty średniookresowe: Jeżeli w punktcie wyjścia w gosp. Wystepuje bezrobocie i jest w stanie zwiększyć produkcję by zaspokoić popyt to produkcja wzrośnie a bezrobocie się obniży, jeżeli nie jest jednak w stanie zwiększyć produkcji i jest pełne zatrudnienie wtedy popyt globalny nakręca tylko wzrost cen i płac a wtedy zmniejsza się konkurencyjność międzynarod, a eksport netto zaczyna spadać i wroci wszystko do stanu wyjściowego. Jeżeli rząd chce uzyskać przez dewaluacje poprawę bilansu obrotów bieżących to powinien tez wprowadzić politykę fiskalną: jeżeli istniało pełne wykorzystanie czynników wytwórczych to wyższe podatki spowodują wzrost eksportu netto bez powiększania globalnego popytu. Nie występuje wtedy nacisk na wzrost krajowych cen i stąd utrzy,uje się wyższa konkurencyjność międzynar i niższy kurs walutowy. Efekty długookresowe: Jeżeli w gospodarce nie występują żadne zmiany o charakterze realnym a jedynie nominalny tzn. popyt oddziaływałby na ceny, bez zmiany efektów potażowych to końcowym skutkiem dewaluacji będzie jedynie wzrost nominalnych cen i płac, proporcjonalny do podwyzki cen dóbr importowanych, importowanych a wszystkie zmienne realne pozostaną na dotychczasowym poziomie. Dewaluacja bowiem nie poprawi bilansu obrotów bieżących, zanim nie dostosują się wolumeny eksportu i importu.
Płynność, dotyczy szybkości i pewności, z jaką dana pozycja aktywów może być z powrotem zamieniona na pieniądz w dowolnym momencie, w którym zażyczą sobie tego jej posiadacze. Z tego punktu widzenia składnikiem aktywów o najwyższej płynności jest sam pieniądz (gotówka). Płynny kurs walutowy tzn. że kurs ten może osiągać poziom równowagi wolnorynkowej bez jakiejkolwiek interwencji państwa wykorzystującej rezerwy dewizowe. Nie ma potrzeby wprowadzenia dwóch skrajnych przypadków kursu czystej płynności (pełni płynnego) czy idealnie sztywnego. Ograniczona (niepełna) płynność oznacza system, w którym do interwencji państwa dochodzi tylko wówczas, gdy trzeba zapobiec zbyt dużym lub gwałtownym przesunięciom krzywej podaży lub popytu w krótkim okresie i w którym jednocześnie w dłuższym okresie kurs walutowy może kształtować się swobodnie i osiągać swój poziom równowagi na rynku. W Europejskim Systemie Walutowym działa zasada kursu stałego, ale nadwartościowość lub niedowartościowanie którejkolwiek waluty prowadzi do jej szybkiej dewaluacji.
Zasada kosztów (przewagi) komparatywnej tzn. kraje wytwarzają i eksportują te dobra, których względne koszty produkcji są niższe niż w innych krajach. Koszty względne = koszty komparatywne, zgodnie z którymi kraje powinny specjalizować się w produkcji produktów, których koszt alternatywny jest niski w praktyce np. w mieszkaniu mieszka 2 studentów, studentów których jeden potrafi zarówno szybciej gotować jak i sprzątać. Gdyby podział zadań oprzec na przewadze absolutnej, drugi student nie robił by nic. Cała praca zostanie wykonana najszybciej, jeśli każdy ze studentów podejmie się zadania, które wykonuje relatywnie szybciej.

Krzywa IS jest zbiorem różnych kombinacji dochodu i stopy procentowej, przy których rynek dóbr znajduje się w równowadze. Przesunięcie krzywej IS odzwierciedla przeesunięcie wykresu funkcji popytu globalnego np. zwiększenie optymizmu gospodarstw domowych i przedsiębiorstw lub zwiększenia wydatków państw przy danej stopie procentowej

Krzywa LM jest zbiorem różnych kombinacji stopy procentowej i dochodu, przy których rynek pieniądza znajduje się w równowadze. Przesunięcia krzywej LM w prawo powoduje zwiększenie realnej podaży pieniądza. Jest to skutkiem wzrostu nominalnej podaży pieniądza przy stałych cenach dóbr, albo spadku ceny dóbr przy danej nominalnej podaży pieniądza. Przesunięcie to można interpretować, że obecna stopa procentowa zapewniająca równowagę jest niższa przy każdym poziomie dochodu, co powoduje ze aby skłonić ludzi do zwiększania stanu swoich realnych zasobów pieniężnych, przy każdej stopie procentowej, konieczny jest wyższy dochód. Kiedy przesuwa się w lewo znaczy to, że ograniczenie wielkości zapotrzebowania na pieniądz w ujęciu realnym i zachowanie równowagi na rynku pieniądza przy niższej realnej podaży wymaga wyższej stopy procentowej przy każdym poziomie dochodu
Rachunek obrotów bieżących w bilansie płatniczym jest to zapis płatności z tytułu przepływu dóbr i usług oraz pozostałych transakcji bieżących (odsetki, dochody majatkowe, przekazy) pomiędzy danym krajem a zagranicą.
Polityka przemysłowa ma na celu wyeliminowanie wpływu efektów zewnętrznych, które oddziałują na decyzje produkcyjne przedsiębiorstw. Patent oznacza istnienie przejściowego monopolu wynalazcy, który zarejestrował swój wynalazek. Badania są rodzajem działalności w której wyniku powstaje wynalazek. Prace rozwojowe nad wynalazkiem czynią jego wykorzystanie opłacalnym dla przedsiębiorstw. ?Wielkie projekty badawcze mogą być zbyt ryzykowne dla pojedynczych przedsiębiorstw, co dotyczy zwłaszcza budowy np. nowych samolotów. Niepowodzenie może zagrozić podstawową bytu przedsiębiorstwa. W efekcie prywatne firmy podejmuja badania i prace rozwojowe na mniejsza skalę niż jest to pożądane ze względu na interes społeczny. Korzyść społeczna z takiego projektu może przekraczać zyski przedsiębiorstwa. Państwo może połączyć ryzyko wielu projektów, którymi się zajmuje a gdy kończą się niepowodzeniem można rozłożyć ciężar na wszystkich obywateli i nie będzie taki duży.

Dodaj swoją odpowiedź
Ekonomia

Ekonomia - ściąga

RYNEK ? proces, przy pomocy którego kupujący i sprzedający określają, co chcą kupić lub sprzedaż i na jakich warunkach.

PRZEDSIĘBIORCA ? osoba zajmująca się działalnością gosp., która odkrywa potencjalne zyskowne możliwości...

Ekonomia międzynarodowa

Ekonomia integracji europejskiej - ściąga

ściąga w załączniku...

Ekonomia

Historia myśli ekonomicznej - ściąga (zdałam egzamin na 4. polecam)

1. Pochodzenie nazwy „ekonomia” i jej znaczenie
2. Najważniejsi autorzy prac ekonomicznych starożytnej Grecji i Rzymie
3. Poglądy na temat pracy i własności myślicieli greckich i rzymskich.
4. Z jakimi dziedzinami wiedzy łącz...

Mikroekonomia

Ściąga alfabetyczna

Wyodrębnienie ekonomii politycznej jako samodzielnej dyscypliny nauki miało miejsce w Anglii za sprawa Adama Smitha (1723-1790) twórcy klasycznej szkoły ekonomii politycznej.
Thomas Malthus – znany jako autor tzw. Prawa ludnościowego – ...

Socjologia

Ściąga z socjologii prof. Januszek,PWSZ, onin

Ściąga z socjologii
prof. Januszek, PWSZ, Konin


SOCJOLOGIA JAKO NAUKATermin „socjologia” po raz pierwszy użył August Comte w 4 tomie „Kursu filozofii pozytywnej” wydanym we Francji w 1837 r. Użył tego pojęcia dla okr...