Staranie się o pracę. Pierwszy dzień w pracy.

Poszukiwanie i podjęcie pracy zawodowej wymaga od kandydata sporego wysiłku. Pierwszym działaniem jest dotarcie do ofert pracy lub złożenie własnej oferty. Istnieje wiele instytucji i organizacji, które w tym pomagają. Są to :
-urzędy i biura zatrudnienia, prywatne pośrednictwa pracy,
-prasa,
-ogłoszenia radiowe i telewizyjne,
-zakłady pracy: informacja o wolnych miejscach pracy i oferty pracy w działach zatrudnienia,
-osoby prywatne prowadzące działalność gospodarczą.

Niezwykle ważnym działaniem jest przygotowanie się do podjęcia lub złożenia oferty pracy. Obejmuje ona:
1)Przygotowanie merytoryczne: rodzaj pracy, zawodu, styl i tryb pracy; perspektywy zarobków, awans; pozyskanie informacji o przyszłym zakładzie pracy
2)Przygotowanie dokumentów: świadectwa szkolne, dyplomy, zaświadczenia o uprawnieniach i ukończonych kursach, świadectwa pracy; życiorys, ankieta personalna, zdjęcia, podanie; opinie, referencje z poprzednich miejsc pracy, zaświadczenie o stanie zdrowia.
3)Przygotowanie prezentacji własnej kandydatury przyszłemu pracodawcy. Obejmuje ono:
a)wygląd zewnętrzny
-ubiór: schludny, estetyczny, dobrany do sylwetki i urody, do wieku, płci i mody.
-uroda: zadbane włosy, paznokcie, dłonie, czysta, zdrowa cera, urok osobisty, uśmiech, usposobienie, u pań gustowny makijaż itp.
b)przygotowanie do rozmowy z pracodawcą
-przedstawienie się
-zaprezentowanie kwalifikacji, a więc: wykształcenie, ukończone szkoły, kursy, uprawnienia i umiejętności, zainteresowania, osiągnięcia, znajomość języków obcych itp.
-dotychczasowe doświadczenia pracownicze i zawodowe, przebieg pracy zawodowej, doświadczenia społeczne, wiedza i umiejętności nabyte drogą samokształcenia.
4)Zapytanie o charakterystykę zakładu i trybu oraz stylu pracy w zakładzie, o warunki pracy, płacy, awanse, plany rozwojowe, kondycję finansową, perspektywy itp.
5)Zapytanie o przyjęcie oferty. Jeśli odpowiedź jest negatywna, to warto się dowiedzieć dlaczego.
6)Negocjowanie warunków pracy i płac.
Przyjmowanie do pracy:
Przyjęcie do pracy jest dwustronnym aktem, przed którego zawarciem obie strony zainteresowane są uzyskaniem wielu informacji. Zakład pracy ma przewagę nad kandydatem w uzyskaniu potrzebnych mu informacji, ponieważ dysponuje specjalnie w tym celu powołanym aparatem i dyktuje kandydatowi swoje żądania. W pełni rozwinięta procedura oceny kandydata obejmuje następujące kroki:
1)Rozmowa wstępna, która pozwala wyjaśnić czy zawód i pewne cechy zewnętrzne kandydata odpowiadają stawianym wymaganiom,
2)Wypełnienie ankiety personalnej.
3)Badania testowe jako uzupełnienie tradycyjnych sposobów oceniania ludzi,
4)Badania lekarskie.
5)Sprawdzanie przedłożonych przez kandydata referencji i opinii,
6)Sprawdzenie, czy obowiązujące przepisy nie wykluczają możliwości zatrudnienia kandydata na określone stanowisko pracy.
7)W przypadku kandydatów na bardziej odpowiedzialne stanowisko szczegółowy wywiad końcowy,
8)Przedstawienie zainteresowanemu kierownikowi zebranych o kandydacie informacji,

9)Rozmowa kandydata z kierownikiem, któremu będzie podlegał i którego zgoda jest lub powinna być warunkiem zatrudnienia.
Pierwszy dzień w pracy:
Po podpisaniu umowy następuje niezwykle istotny moment, mianowicie wejście w nowe środowisko społeczne i zawodowe. W prowadzenie do pracy ma dwa powiązane ze sobą aspekty:
-instruktażowo- wdrożeniowy, obejmujący informacje potrzebne do wykonywania zadań oraz
-wychowawczy, rozpoczynający proces uspołecznienia jednostki w konkretnych warunkach danego zakładu.

Człowiek uczy się, zdobywa wiedzę, informacje od innych czy to w bezpośrednim kontakcie, czy poprzez słowo pisane, czy wreszcie poprzez kontakt z wytworami aktywności ludzi, a więc dziedzictwem kulturowym. Pamiętajmy zatem, iż w pierwszym dniu nie kreujemy się na głównych bohaterów przedstawienia, bo to może drażnić innych i zrażać do nas. Optymalne zachowanie to zachowanie zorientowane na aktywność odbiorczą. Im człowiek ma więcej dobrych informacji, tym łatwiej mu dokonywać analizy i oceny, a jest to niezbędny warunek szybkiej i niekonfliktowej adaptacji w nowym środowisku.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Zaprezentuj postawy bohaterów w sytuacjach ekstremalnych. Tadeusz Borowski. Warłam Szałamow. Zofia Nałkowska. Hanna Krall.

WSTĘP

Temat, jaki wybrałem do opracowania na maturze wewnętrznej brzmi następująco: Człowiek w sytuacjach ekstremalnych. Zaprezentuj różne postawy bohaterów literackich wobec zagrożenia. Na podstawie tematu opracowałem hipotezy, ...

Pielęgniarstwo i Nauka o Zdrowiu

Wpływ doświadczenia zawodowego na postawy

WSTĘP 5
ROZDZIAŁ I - POSTAWY. MECHANIZM KSZTAŁTOWANIA SIĘ POSTAW
1.1. Postawy i ich istota
1.2. Rodzaje postaw. Cechy
1.3. Źródła postaw
1.4. Doświadczenie jako czynnik istotnie determinujący postawy
ROZDZIAŁ II - S...

Podstawy przedsiębiorczości

Jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy?

Jak zrobić dobre wrażenie? Dla Panów.

Na to, jak nas ktoś odbiera, w 93% wpływa forma przekazu (język, dykcja, mowa ciała, wygląd) a jedynie w 7% treść. Jak więc wyglądać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Podstawowa spr...

Stosunki międzynarodowe

Socjologia- ściąga

PRZEDMIOT BADAŃ SOCJOLOGII I MIEJSCE SOCJOLOGI WŚRÓD NAUK SPOŁECZNYCH.

Twórcą terminu socjologia był wybitny filozof francuski August Comte. Wywodzi się ono od dwóch słów z języka łacińskiego ?socjaolis? - społeczny i z języ...

Psychologia

Kwalifikacje i kompetencje nauczycieli

Kwalifikacje i kompetencje nauczycieli
Kwalifikacje zawodowe – ogół wiedzy o zawodach, umiejętności i doświadczenia z pracy warsztatowej jako przesłanki do kwalifikowanego uczestnictwa w społecznym procesie pracy. Przez uwzględnianie f...