Jak zabezpieczyć się przed wypadkiem?
Wiodąc spokojne życie człowiek nie myśli o niebezpieczeństwach. Często jest na nie nieprzygotowany, wpada w panikę i zupełnie sobie nie radzi w sytuacjach zagrożenia życia. Ale tak być nie musi…, jeżeli odpowiednio wcześnie uświadomi sobie potencjalne zagrożenia może się przed nimi zabezpieczyć.
Istnieje wiele rodzajów niebezpieczeństw: te wytworzone przez człowieka nazywamy katastrofami, katastrofami te spowodowane przez siły natury – kataklizmami. Do kataklizmów zaliczamy powodzie, huragany, śnieżycie, lawiny, czy tez trzęsienia ziemi. Mimo ze możemy budować różnego rodzaju tamy, zapory przeciwlawinowe czy budować silniejsze budynki większego wpływu na nie nie mamy. Dlatego musimy się przygotować na okoliczność ich wystąpienia.
W każdym domu powinny być zapasy na przynajmniej 3 dni, czyli dużo zdatnej do picia wody oraz dużo pożywienia, które powinno mieć długą date ważności. Szczególnie ważna jest woda pitna, gdyż bez niej człowiek nie możesz przeżyć. Po usłyszeniu alarmu należy niezwłocznie wszystkie osoby przybywające w budynku sprowadzić do piwnicy, lub, jeżeli jej budynek nie posiada, do pomieszczenia położonego najniżej, najniżej silnych i wytrzymałych ścianach. Jeżeli jest to powódź wskazana jest ewakuacja z budynku objętego obszarem powodzi lub udanie się na wyższe piętro, jeżeli jest to niemożliwe. Należy również się zaopatrzyć w przenośne radio z zapasem baterii by być bieżąco informowanym o sytuacji na zewnątrz. Należy również pamiętać o latarce, która może okazać się niezbędna.
Uchronić nas przed lawinami może spokojne zachowywanie się w górach, a najlepiej nie wychodzenie na szlak, kiedy jest ogłoszony jakiś stopień zagrożenia lawinowego. Dla osób, które zawodowo i bardzo często przebywają w górach zostały przeznaczone specjalne czujniki, której umożliwiają szybkie znalezienie ofiary pod gruba warstwa śniegu.
Równie często możemy się spotkać z epidemiami. Epidemia nazywamy pojawienie się równocześnie lub w krótkich odstępach czasu dużej liczby zachorowań na określoną chorobę (najczęściej zakaźną) wśród ludności danego terenu. Najbardziej zakaźne to:
- wąglik
- dżuma
- czarna ospa
- cholera
- ebola
Z nimi możemy się spotkać na codzien. W przypadku zaobserwowania objawowo choroby u jakiejś osoby należy ja niezwłocznie odizolować od otoczenia lub, jeżeli to jest możliwe przetransportować do szpitala.
Lecz wszystkie te przypadki wiąże jeden cel: by nie strącić głowy, nie wpaść w panikę. Trzeźwość umysłu jest najważniejsza i na ogol działania wykonane zaraz po wypadku maja największe znaczenie by np. uratować komuś życie. Zawsze trzeba spokojnie spojrzeć na sytuacje, a znajdzie się wyjście.