Ekonomia Polityczna
Ekonomia polityczna :
1. Rodzaje systemów ekonomicznych w UE ( liberalizacja )
Istnieją trzy rodzaje systemów ekonomicznych, konkurujących ze sobą. Pierwszy to gospodarki wolnorynkowe ( Wielka Brytania i Irlandia). Drugi to skoordynowane gospodarki rynkowe ( Niemcy, Austria, Belgia i Holandia). Trzeci rodzaj ( Hiszpania, Francja i Włochy), łączy cechy obu poprzednich systemów. Gospodarki wolnorynkowe ? dobrze rozwinięte rynki finansowe pozwalają na rozpoczęcie działalności gospodarczej nowym firmom i pozwala na szybki przekaz środków z branż o tendencji spadkowej do tych rozwijających się. Mobilna siła robocza. Mechanizmy rynkowe regulują relacje pomiędzy firmami i pracownikami, użytkownikami a dostawcami kapitału. Gospodarki skoordynowane ? długoterminowa współpraca pomiędzy firmami a dostawcami kapitału oraz kooperacja pomiędzy pracodawcami tej samej branży. Firmy są zobowiązane do umożliwienia pracownikom zdobycia kwalifikacji specyficznych dla danej firmy i branży.
Rynek pracy kreowany jest przez rząd, pracodawców i związki zawodowe. W przyszłości przewagę osiągnie system gospodarek wolnorynkowych. Spadnie znaczenie przemysłu wytwórczego w tworzeniu miejsc pracy i zapewnianiu dochodów. Szansą może okazać się integracja gospodarek krajów wschodzących z krajami rozwiniętymi np. Polska i UE.
Liberalizacja : 2003 ? liberalizacja rynków energetycznych dla biznesu, 2004 ? liberalizacja rynku gazu, podatek energetyczny, 2005 ? otwarcie rynków elektryczności i gazu dla odbiorców indywidualnych, 2006 ? otwarcie rynku usług pocztowych, 2008 ? liberalizacja wszelkich kolejowych przewozów towarowych.
2. Istota ekonomicznej teorii polityki ? rynek a państwa ( ekonom. Teoria polityki ).
Teoria public choice ? antyetatyzm ? państwo powinno interweniować tylko w tych dziedzinach gdzie istnieją wyraźne dowody, że mechanizm rynkowy stanowi droższe rozwiązanie, w wątpliwych sytuacjach ciężar dowodu powinien spoczywać na państwie ? ono właśnie powinno wykazać, że zastosowane przez nie formy oddziaływania będą mniej kosztowne od mechanizmów rynkowych.
Teoria cyklu koniunkturalnego ? jest przeciwna prowadzeniu przez państwo aktywnej polityki stabilizacyjnej, która z kolei podporządkowana jest zwycięstwu w wyborach i utrzymaniem się partii rządzącej. Narzędziem badawczym przewagi rynku lub państwa, jako rozwiązania jest koszt transakcji. Rosnące koszty transakcji świadczą o złym wyborze formy koordynacji.
3. Liberalizacja, prywatyzacja, deregulacja a globalizacja.
Liberalizacja ? otwieranie rynków narodowych na wolny handel i przepływ dóbr, usług, ludzi i kapitałów. Sprzyja globalizacji.
Prywatyzacja ? przekształcenie własności społecznej(państwowej )w prywatną. Lepsze wykorzystanie zdolności i pomysłowości ludzkich. Gospodarka wolnorynkowa. Również sprzyja globalizacji.
Deregulacja ? trzeci motor globalizacji, zakłada ograniczenie gospodarczej interwencji państwa. Walczy z monopolem państwowym w gospodarce. Promuje konkurencyjność, sprzyja prywatyzacji i liberalizacji.
Wszystkie te zjawiska składają się na globalizację gospodarki światowej. W wyniku takich oddziaływań na gospodarki narodowe w niemal wszystkich krajach na świecie, każdy konkuruje z każdym i we wszystkim na skale globalną.