Prawo pracy

Regulacja prawna: § 78 i następujące ustawy nr 262/2006 Dz. U. w brzemiuniu późniejszych przepisów.
• Rozkład pracy i czas pracy to przedewszytskim sprawa organizacji pracy i sposobu kierowania w ramach każdego pracodawcy.
• Czas pracy to czas w którym pracownik jest zobowiązany wykonywać dla pracodawcy pracę i czas w którym jest pracownik przygotowany wykonywać pracę w miejscu pracy według wskazówek pracodawcy.
• Czas odpoczynku to czas, który nie jest czasem pracy.
• Zmiana jest częścią tygodniowego rozkładu pracy bez godzin nadliczbowych którą jest pracownik zobowiązany odpracować według z góry ustalonego rozkładu zmian.
• Dwuzmianowy regulamin pracy to regulamin, w którym pracownicy regularnie się zmieniają na dwóch zmianach w ramach 24 godzin idących za sobą.
• Trójzmianowy regulamin pracy to regulamin, w którym pracownicy się regularnie zmieniają na trzech zmianach w ramach 24 godzin idących za sobą.
• Ciągły reżym pracy – to reżym w którym pracownicy się regularnie zmieniają na zmianach w ciągłym ruchu w ramach kolejnych 24 godzin.
• Ciągły ruch – to ruch, który wymaga wykonywanie pracy 24 godziny dziennie, 7 dni w tygodniu. Praca w godzinach nadliczbowych
• Tylko w wyjątkowych sytuacjach może pracodawca nakazać pracę z ważnych powodów operacyjnych w czasie neprzerywanego odpoczynku między dwoma zmianami i w dni wolne od pracy.
• Nie może przekroczyć 8 godzin w poszczególnych tygodniach i 150 godzin w roku kalendarzowym (więcej tylko na podstawie porozumienia z pracownikiem).

Dodaj swoją odpowiedź
Prawo pracy

Prawo pracy - wykład prof. Miazga Marek

SPIS TREŚCI

1.Prawo pracy
2.Charakterystyka prawa pracy
3.Funkcję prawa pracy
4.Źródła prawa pracy
Powszechne źródła prawa pracy
Źródła podstawowe
Rozporządzenia
5.Specyficzne źródła prawa p...

Prawo pracy

Prawo pracy z gwsh

Prawo pracy pojawia się w wielu znaczeniach (kontekstach), ich podział to:
1. normatywny(regulacja stosunków społecznych, świadczenie pracy może odbywać się w świadczeniu pracowniczego lub niepracowniczego prawa pracy, akty regulujące ...

Prawo pracy

Prawo pracy - opracowanie, łatwo przerobić na ściągi.WSZINS Tychy

PRAWO PRACY

Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Pracodawcą jest jednostka organizacyjna,...

Prawo pracy

Prawo pracy zagadnienia na egzamin

1. Praca jako przedmiot stosunków zobowiązaniowych
Stosunek pracy jest zobowiązaniem, którego treścią jest świadczenie przez pracownika pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznac...

Administracja

Prawo pracy i papiery wartościowe

Pojęcie papierów wartościowych ? są szczególnymi dokumentami stwierdzającymi istnienie określonego prawa majątkowego w taki sposób że posiadanie dokumentu staje się niezbędną przesłanką realizacji prawa.
Papiery wartościowe ucie...

Prawo

Prawo pracy

l. OGÓLNE UWAGI O PRAWIE PRACY
Podstawowym źródłem prawa pracy jest kodeks pracy z 1974 r. Kodeks pracy reguluje w sposób kompleksowy wszystkie podstawowe zagadnienia związane z pracowniczymi stosunkami pracy: zasady prawa pracy, formy naw...