Kolejność czynności wykonywanych w ramach RK-O.

1. Zabezpieczyć miejsce zdarzenie.
2.Sprawdzić reakcję poszkodowanego na bodźce zewnętrzne (zapytać coś, potrząsnąć), a jeżeli nie ma reakcji, głośno wołać o pomoc.
3. Udrożnić drogi oddechowe, rozpiąć i rozchylić ubranie pod szyją (nawet rzy niekorzystnych warunkach atmosferycznych) i sprawdzić oddech. Aby udrożnić drogi oddechowe poszkodowanego, należy umieścić jedną dłoń na jego czole i delikatnie odgiąć głowę do tyłu, pozostawiając palec wskazujący i kciuk wolny, aby można było nimi zacisnąć nos. Opuszki palców drugiej dłoni umieścić na żuchwie (nigdy na podbródku) i unieść ją. Utrzymując drożność dróg oddechowych pzez 10 sekund należy obserwować ruchy klatki piersiowej, słuchać szmerów powietrza i starać się wyczuć 2 oddechy. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, czy oddech jest prawidłowy, należy działać ak, jakby był nieprawidłowy,
4. Wysłać kogoś po pomoc lub samemu ją wezwać, jeżeli oddech jest nieprawidłowy lub poszkodowany nie oddycha. Odwrócić go na plecy, jeżeli leżał w innej pozycji.
5. Uklęknąć obok poszkodowanego w lekkim rozkroku, ułożyć podstawę dłoni na środku mostka poszkodowanego, położyć nadgarstek drugiej ręki na nasadę pierwszej, spleść palce obu dłoni i odgiąć ku górze. Pochylić się nad poszkodowanym w taki sposób, aby wyprostowane ramiona znalazły się bezpośrednio nad miejscem ucisku (prostopadle nad mostkiem). Zablokować ręce w łokciach (takie ułożenie gwarantuje, że ucisk będzie wykonany w pożądanym miejscu), uciskać mostek na głębokość 6 cm. Po każdym uciśnięciu zwolnić nacisk, nie odrywając dłoni. Powtarzać uciśnięcia w tempie 100 razy na minut ę rytmicznie, tzn. czas ucisku i relaksacji powinien być taki sam.
6. Po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej, należy ponownie udrożnić drogi oddechowe, zacisnąć skrzydełka nosa palcem wskazującym i kciukiem dłoni znajdującej się na czole poszkodowanego. Po czym, obejmując szczelnie swoimi ustami usta poszkodowanego, wdmuchiwać powoli powietrze (około 0,4-0,6 l) do ust poszkodowanego przez około 1 sekundę, obserwując jednocześnie ruchy klatki piersiowej . Jeżeli klatka się uniosła, oddech był skuteczny. Po wykonaniu pierwszego oddechu unieść głowę, obserwując, czy klatka piersiowa opadła, nabrać ponownie powietrza i powtórzyć czynność.
7. Po wykonaniu dwóch skutecznych oddechów ponownie ułożyć ręce na mostku i wykonać kolejnch 30 uciśnięć. Kontynuować uciśnięcia mostka i oddechy ratownicze, wykonując na zmianę 30 uciśnięć i 2 oddechy (30:2).

Dodaj swoją odpowiedź
Zarządzanie

Zagadnienia z zarządzania pytania i odpowiedzi

1.Przedmiot nauki o organizacji i zarządzaniu:
Termin "organizacja" można rozumieć w trzech zasadniczych znaczeniach:
- rzeczowym (instytucjonalnym) - jako całość złożoną z ludzi wyposażonych w środki rzeczowe (aparatura), a wię...

Zarządzanie przedsiębiorstwem

Podstawy zarządzania

CZĘŚĆ I


WPROWADZENIE DO ZARZĄDZANIA


Rozdział 1

Działanie ludzkie jako przedmiot
działalności organizatorskiej


Rozdział 2

Organizacja jako obiekt badań


Rozdział...

Zarządzanie

Podstawy Zarządzania sem.I


CZĘŚĆ I


WPROWADZENIE DO ZARZĄDZANIA





Rozdział 1

Działanie ludzkie jako przedmiot
działalności organizatorskiej


Rozdział 2

Organizacja jako obiekt badań

Socjologia

Struktury zawodowe

Struktury zawodowe współczesnych społeczeństw

1.Struktura zawodowa
Podstawowym źródłem utrzymania ludności oraz czynnikiem wzrostu jej zamożności jest praca zarobkowa. Jednak w zależności od poziomu rozwoju społeczno-gospo...

Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc-zasady udzielania

Pierwsza pomoc — zespół czynności wykonywanych w razie urazu lub nagłego ataku choroby w celu zminimalizowania niekorzystnych następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej (po przewiezieniu do szpitala).
<...