Unia Europejska

Unia Europejska jest gospodarczo-polityczną wspólnotą, którą tworzą państwa członkowskie. Na chwilę obecną jest ich 27. W jej skład wchodzi: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Cypr, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry, nasza ojczyzna-Polska oraz ostatnio przystępująca Rumunia i Bułgaria. Jej podstawą do funkcjonowania jest traktat podpisany 7 lutego w 1992 r. w Maastricht, zwany też Traktatem o Unii Europejskiej.
U jej podstaw leży wspólna w znacznej części historia i kultura narodów zamieszkujących ten kontynent. Historia UE rozpoczęła się po drugiej wojnie światowej, choć korzenie idei zjednoczonej Europy sięgają starożytnego Imperium Rzymskiego. W 1949 r. powstała pierwsza organizacja międzyrządowa integrująca kraje zachodniej Europy- Rada Europy.
Unia Europejska opiera się na podstawie instytucji, spośród których fundament stanowią Rada Unii Europejskiej, Parlament Europejski, Komisja Europejska, Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Komitet Regionów, Trybunał Sprawiedliwości.
Motywami przewodnimi tej organizacji jest integracja państw członkowskich i przystępujących oraz ograniczenia roli Stanów Zjednoczonych na kontynencie. Celem jest również istnienie wspólnego rynku surowców i produktów przemysłu węglowego i stalowego, a także pokojowe wykorzystanie energii jądrowej. Różnorodność językowa jest demokratyczną i kulturową podstawą UE. Uznano rolę języków w społecznej, gospodarczej i politycznej integracji, szczególnie w procesie rozszerzenia Unii Europejskiej.
Jestem skłonna porównać UE do grona przyjaciół, zawsze lepiej „bawić się” większą grupą niż w dwie osoby. UE „zaprasza” do swego otoczenia państwa po to, aby ściślej je zintegrować, by nawzajem sobie pomagać, wspierać i darzyć zaufaniem. Zanim to jednak nastąpi, Państwa członkowskie przed przystąpieniem do grona członków objęte są klauzulą bezpieczeństwa. Oznacza to, że w przypadku poważnych wątpliwości dotyczących dostosowania prawa w wymienionych, określonych dziedzinach, państwa członkowskie UE będą mogły zdecydować większością głosów o ewentualnym przesunięciu daty przystąpienia państwa kandydującego. Sądzę, że to bardzo dobry sposób. UE zastrzega sobie w ten sposób wybór państw przystępujących, a na tych ostatnich wymusza zwiększoną aktywność w dostosowaniu do wymogów Unii. Dopuszcza państwa, które są ekonomicznie i prawnie przygotowane, którym naprawdę zależy na członkostwie i ewentualnych korzyściach z tym związanych.
Państwa, które przystępują do organizacji otrzymują liczne dotacje. Jest wspierana infrastruktura, rozwój gospodarczy i przemysłowy, kulturalny i edukacyjny. Dodatkowo każdy obywatel UE zarejestrowany jako wyborca jest uprawniony do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zatem Parlament wyraża demokratyczną wolę kilkuset milionów obywateli UE, a także reprezentuje ich interesy podczas dyskusji z innymi instytucjami UE. Komisja Europejska zgłasza projekty aktów prawnych, proponuje kierunki polityki i programy działania, a także jest odpowiedzialna za wykonanie decyzji Parlamentu i Rady. Państwa członkowskie muszą liczyć się z tym, że w razie sporów między państwami członkowskimi, instytucjami UE, przedsiębiorstwami i osobami fizycznymi mogą stanąć przed Trybunałem Sprawiedliwości. Jak sama nazwa wskazuje, Trybunał dba o dobro państw, ale i poszczególnych obywateli, tak, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Przystąpienie do UE niesie ze sobą podporządkowanie się owym zasadom. Unia zrzesza państwa, które gwarantują realizację tych zasad i walczą o wspólne dobro.

POLSKA

Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami. Oczywiście nie jest tak doskonale rozwinięta jak państwa podstawowe Unii, ale ciągle do tego dąży dzięki licznym dotacjom, które otrzymuje we wszystkich dziedzinach życia. Z momentem przystąpienia do Unii znacznie polepszyła się infrastruktura drogowa oraz kolejowa, pojawiły się dopłaty bezpośrednie i pośrednie dla rolników, dopłaty na rybołówstwo, rozwój szkolnictwa-programy wymiany uczniów( Sokrates Comenius)-różnego rodzaju formy szkoleń. W kraju pojawia się mnóstwo nowo wybudowanych hal sportowych.
W latach 2007-2013 Polska ma dostać ogromne kwoty na rozwój państwa. Jak wszystkim wiadomo, w naszym kraju będą organizowane Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, w 2012 r. Polska będzie musiała dostosować państwo do tej imprezy. Muszą powstać nowe obiekty sportowe, hotele, drogi, dworce itp. Organizacja mistrzostw to wielkie wyróżnienie dla naszego kraju, ale i zobowiązanie, któremu bezwzględnie musimy sprostać. W konsekwencji otrzymamy ogromny zastrzyk finansowy dla naszej ojczyzny. Powinniśmy się cieszyć z tego powodu i nie narzekać, że nam się nie uda. Wspólnymi siłami na pewno wykorzystamy tą niepowtarzalną szansę, która dla wielu krajów pozostaje w sferze marzeń.

Podsumowując-Unia Europejska to wspaniała instytucja dająca szansę wielu państwom, tym słabym i wielkim mocarstwom. W różnych sondażach ludzie w większości ją popierają i ja osobiście też się z nimi zgadzam.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Unia Europejska- struktura i zadania

Spis treści:
1. Unia Europejska
2. Historia Unii Europejskiej
2.1 Filary UE
2.2 Kalendarium
3. Struktura Instytucjonalna UE
3.1 Rada Europejska
3.2 Parlament Europejski
3.3 Rada Unii Europejskiej
3.4 Komisja Eur...

Edukacja europejska

Dlaczego Unia Europejska ??

Czemu służy Unia Europejska? Dlaczego i w jaki sposób została stworzona? Jak funkcjonuje? Czego już dokonała dla swoich obywateli i jakie nowe wyzwania przed nią stoją? Jakie są niezbędne zmiany, które należy wprowadzić w związku z roz...

Wiedza o społeczeństwie

Unia Europejska - najważniejsze informacje

UNIA EUROPEJSKA - European Union
Unia, rozumie się jako scalanie narodów, państw, potencjałów gospodarczych, rynków i w ostatecznym efekcie pojedynczych osób różnej narodowości i przynależności państwowej. W wyniku integracji ludzie...

Wiedza o społeczeństwie

Unia Europejska.

I. Historia integracji europejskiej

1. Idea

Koncepcje zjednoczonej gospodarczo i politycznie Europy pojawiały się już w minionych stuleciach. Jednakże dopiero w okresie międzywojennym XX wieku idea integracji europejskiej nabi...

Wiedza o społeczeństwie

Czym jest unia Europejska

CZYM JEST UNIA EUROPEJSKA?

Pojęcie Unii Europejskiej jest trudne do zdefiniowania. Jest to organizacja tworzona na bazie Wspólnot Europejskich – in statu nascendi (w fazie poczęcia) – nie ma podmiotowości w prawie międzynarodowym,...

Edukacja europejska

Unia Europejska.

POJĘCIE I ZAKRES INTEGRACJI

1. Powstanie Unii Europejskiej.
Trzeba było dwóch wojen światowych, żeby Europejczycy zaczęli myśleć o swojej jedności w inny sposób niż w przeszłości. Demokratyczne rządy zachodnie, zdecydo-wan...