UNWTO

UNWTO

Zasadniczym celem Światowej Organizacji Turystyki jest między innymi:
-promocja i rozwój turystyki jako dziedziny stymulującej przedsiębiorczość, rozwój gospodarczy i społeczny;
-inicjowanie działań w zakresie ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego;
-służenie radą i pomocą rządom państw członkowskich w zakresie rozwoju turystyki.
-Głównym celem działalności WTO jest promocja i rozwój turystyki jako dziedziny stymulującej przedsiębiorczość i rozwój gospodarczy, a także sprzyjającej wzajemnemu poznawaniu się narodów oraz inicjowanie działań w zakresie ochrony środowiska
i dziedzictwa kulturowego. Rolą WTO jest również pomaganie państwom członkowskim maksymalizować korzyści płynące z turystyki takie, jak: zwiększanie zatrudnienia, tworzenie nowej infrastruktury, zwiększanie wymiany pieniężnej oraz minimalizowanie uciążliwości dla środowiska i społeczności lokalnych wywoływane przez turystykę.

Osiągnięcia:
• Światowy Dzień Turystyki – 27.09
• Pomoc finansowa, szkoleniowa, techniczna dla biednych krajów
• Analizy i badania rynkowe
• Ochrona środowiska dla turystyki
• Światowy kodeks turystyki
• Materiały z konferencji poświęconej przeciwdziałaniu patologii w turystyce
• Światowy Kodeks Turystyki (2 zapisy: przezwyciężanie patologii w turystyce promocji narkotykowej i pornografii dziecięcej)
• Opracowanie i wdrożenie systemu SICTA (zbiór definicji, norm związanych ze statystyką turystyki); badania statystyczne też prowadzone wg SICTA.
• Co 2 lata Kongres mający na celu promocje miasta lub regionu;
Próbuje występować w roli mediatora w sporach ba styku koncerny, państwa, regiony.

Zgodnie z danymi organizacji, ilość przyjazdów w turystyce międzynarodowej wyniosła w 2007 roku 900 milionów, osiągając nowy rekord. Już czwarty rok z rzędu wzrost przyjazdów znacznie przekracza zakładamy stopień wzrostu, osiągając 6%. Wśród najbardziej popularnych kierunków Bliski Wschód wysuwa się na pierwsze miejsce, osiągając 13% wzrost liczby przyjazdów. Europa nadal pozostaje najpopularniejszym miejscem przyjazdów turystycznych, przyjmując ponad 50% wszystkich przyjazdów (480 milionów), notując roczny wzrost o 4%. Ta pozytywna tendencja wzrostu ruchu turystycznego obserwowana jest mimo wielu niekorzystnych zjawisk, takich jak zagrożenie terrorystyczne, wzrastające ceny ropy a co za tym idzie koszty transportu, niekorzystne wahania kursów walut czy też niestabilna sytuacja społeczna i gospodarcza wielu krajów. Na podstawie danych z 2006r. należy stwierdzić, że przy ogólnym wzroście przyjazdów do krajów europejskich o 3,9% kraj Europy Środkowo-Wschodniej zanotowały najmniejszy wzrost bo jedynie o 1%. Generalnie, najbardziej rozwijającymi się krajami europejskimi jeśli chodzi o ich udział w rynku przyjazdów turystycznych jest m.in. Polska, która odnotowała wzrost o ponad 10 %. Opierając się na prognozach UNWTO na lata 2007-2020, należy stwierdzić, że ta pozytywna tendencja wzrostu ilości przyjazdów międzynarodowych, w tym do Europy, będzie się utrzymywać, wynosząc średniorocznie ok. 3%, dając liczbę 540 min w 2013 r. i 664 min w 2020(to jest ponad 60% wzrost w stosunku do roku 2004). To z kolei stanowi szansę dalszego rozwoju polskiej turystyki, w ty, turystyki uzdrowiskowej.

PROGNOZY UNWTO DOTYCZĄCE ROZWOJU TURYSTYKI DO 2020 r.
- Liczba podróży na świecie wyniesie w 2020 r. –1561 mln, a wpływy osiągną wartości 2 bilionów $
- Europa pozostanie najczęściej odwiedzanym regionem świata
- Wśród regionów Europy, największy wzrost zanotują kraje Europy Środkowo-Wschodniej (223 mln) oraz płd. - wsch. kraje Morza Śródziemnego (212 mln)
- Region Azji Wschodniej i Pacyfiku stanie się drugim, po Europie, najczęściej odwiedzanym regionem świata i jego udział wzrośnie do 25%
- Liczba podróży międzyregionalnych, będzie rosła szybciej niż liczba podróży wewnątrz regionów.

Eksperci UNWTO szacują, że w 2006 roku wzrost liczby podróży na świecie wyniósł 4,5%, a w Europie – 3,9%. Najbardziej wzrosła liczba przyjazdów do krajów Europy Północnej (o 6,6%) i basenu Morza Śródziemnego (4,2%). W krajach Europy Środkowej i Wschodniej (jako całość) wzrost był minimalny (1%). Najlepsze wyniki (wzrost o ponad 10%) odnotowały: Łotwa, Finlandia, Włochy i Irlandia. Spadła liczba wizyt na Węgrzech, w Turcji, Rumunii, Izraelu (UNWTO zalicza Izrael do regionu Southern/Mediter. Europe) i na Malcie.
Największy wzrost (o ponad 10%) wpływów z turystyki przyjazdowej sygnalizują następujące kraje: Łotwa, Rosja, Słowacja, Belgia, Szwecja, Rumunia, Polska, Niemcy, Irlandia, Ukraina i Holandia.
Wieloletnie prognozy UN WTO od kilku lat nie ulegają istotnym zmianom i mówią o średnim czteroprocentowym, rocznym wzroście liczby podróży międzynarodowych na świecie. Szczegółowe prognozy dla wybranych regionów świata prezentuje poniższa tabela.
UN WTO prognozuje, że w nadchodzących latach, do 2020 roku, w turystyce międzynarodowej szczególną rolę odegrają następujące segmenty rynkowe:
1.Słońce i plaża.
2. Wyjazdy sportowo-rekreacyjne, a szczególnie wyjazdy zimowe.
3. Przygoda.
4. Turystyka przyrodnicza
5. Turystyka kulturalna.
6. Turystyka miejska.
7. Turystyka na obszarach wiejskich.
8. Rejsy pasażerskie.
9. Pobyty w parkach tematycznych.
10. Turystyka kongresowa.
11. Wyjazdy po zdrowie i dobre samopoczucie „well-being tourism”.

Dodaj swoją odpowiedź
Turystyka i rekreacja

Międzynarodowa polityka turystyczna WSTiH 2008

MIĘDZYNARODOWA POLITYKA TURYSTYCZNA

ISTOTA POLITKI TURYSTYCZNEJ ? 7.10.2008 r.

Zakres polityki turystycznej w skali krajowej i międzynarodowej.

Termin polityka turystyczna może występować w podwójnym znaczeniu:
1...

Organizacja pracy w hotelarstwie

Międzynarodowe i krajowe organizacje hotelowe.

Międzynarodowe i krajowe organizacje hotelowe.

Mają za zadanie obronę interesów właścicieli hoteli, wymianę doświadczeń oraz ujednolicanie poziomu i jakości świadczonych usług w swoich zakładach hotelarskich.
Organizacje ...

Turystyka i rekreacja

Treści kształcenia w zakresie przedmiotu „Podstawy turystyki”

Treści kształcenia w zakresie przedmiotu „Podstawy turystyki”
 Zarys dziejów turystyki*.
 Podstawowe pojęcia związane z turystyką.
 Formy ruchu turystycznego.
 Typologia turystów*.
 Czynniki rozwoju w...

Badania operacyjne

Hiszpania w UE

SPIS TREŚCI

Str.
1. Wstęp 3
1.1. Cel pracy, uzasadnienie wyboru tematu 4

2. Ogólna charakterystyka Hiszpanii
2.1. Położenie geograficzne, podział administracyjny, język, ludność 5
2.2. Historia Hiszpanii 7<...

Logistyka

logistyka w turystyce

Logistyka: działania służące przepływom rzeczy, ludzi, finansów i informacji, planowanie, koordynacja działań, zarządzanie, kalkulowanie,
przyjmowanie i realizowanie zamówień, sterowanie zapasami, transport zew i wew, przepływ i gro...