Jak żyć aby być szczęśliwym? - Kochanowski

Każdy człowiek zastanawia się jak żyć aby być szczęśliwym. Na to pytanie odpowiedział wybitny polski pisarz epoko oświecenia ? Jan Kochanowski. W swoich działach często podejmował się tematu szczęścia.

W "Pieśni II" "Serce roście" poeta opisuje wiosnę, kiedy to przyroda budzi się do życie, kwitnie, pięknieje i odradza się. Jest to nawiązanie do renesansu w którym ludzie zaczęli się rozwijać, poprzez naukę i badanie zjawisk, co nie działo się w mrocznych czasach średniowiecza, które było zimą w wiekach ludzkości. Po czym nastąpiła wiosna, czyli odrodzenie, także umysłów ludzkich.

W dalszej części tego poematu Jan Kochanowski przekonuje że cieszyć się pięknem może tylko człowiek o czystym sumieniu. Przekonuje ludzi, że wszystkie niegodne uczynki, będą ich w przyszłości prześladować, dlatego człowiek powinien żyć w zgodzie z własnym sumieniem, aby żyć w szczęściu i w zgodzie z samym sobą.

Hymn "Czego chcesz od nas, Panie?" ukazuje postawę, dzięki której człowiek może czuć się bezpieczny i szczęśliwy. Powinien być wdzięczny, pełen pokory, miłości, zaufania, oddania i przywiązany do Boga. Autor przedstawia Stwórcę jako kreatora który stworzył świat piękny i idealny, i którego przychylność jest niezbędna do szczęścia.

W "Pieśni XIX" Kochanowski ukazuje życie szczęśliwe jako życie w dobrej sławie. Człowiek powinien wykorzystywać swoje talenty i umiejętności do czynienia dobra, pomocy innym, tym samym zdobywając sławę i uznanie u ludzi. Autor odradza skupienie się na wartościach materialnych, bo nie dają prawdziwego szczęścia i przemijają, a sława może dać człowiekowi nieśmiertelność w pamięci innych.

Jan Kochanowski był prawdziwym człowiekiem renesansu a jego utwory, szczególnie pieśni i fraszki, mają charakter ponadczasowy i niosą przesłanie o postawach i stylu życia, które mogą zapewnić szczęście.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jak żyć aby być szczęśliwym? - Kochanowski

Każdy człowiek zastanawia się jak żyć aby być szczęśliwym. Na to pytanie odpowiedział wybitny polski pisarz epoko oświecenia ? Jan Kochanowski. W swoich działach często podejmował się tematu szczęścia.

W "Pieśni II&q...

Język polski

"Jak żyć, aby życie nie stało się powolnym umieraniem" - Treny Jana Kochanowskiego.

Jan Kochanowski to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli renesansu polskiego. Jego utwory, szczególnie pieśni i fraszki, mają charakter ponadczasowy i niosą przesłanie o pochwalanych przez autora postawach i stylu życia. Jako humanista prz...

Język polski

Kochanowski był optymistą, czy też pesymistą? Odwołaj się do jego filozofii w utworach.

Zarówno w szczęściu, jak i w nieszczęściu trzeba zachowywać spokój… Tę filozofię praktycznej sztuki życia głosili Stoicy. Kierował się nią również Jan Kochanowski. Ale czy na pewno można go nazwać optymistą? Czy zawsze postępow...

Język polski

"Jak żyć - spytał mnie ktoś, kogo ja miałam zapytać o to samo!" (Wisława Szymoborska) Poszukaj sposobów na życie udane w utworach różnych epok literackich.

W momencie przyjścia na świat rozpoczyna się nasze życie , od tej chwili jesteśmy skazani na pobyt na Ziemi. W świecie zła i przemocy musimy odnaleźć drogę , która doprowadzi nas do szczęśliwego życia i pozwoli nam je godnie przeżyć....

Język polski

Jak życ ma człowiek? Kto, komu, jakich i jak udziela rad w Pieśni XI i innych pieśniach Jana Kochanowskiego?

Pieśń to najstarszy gatunek poezji lirycznej pierwotnie związany z muzyką. Odznacza się ona dźwięcznością, melodyjnością, rytmizacją, układem stroficznym a także występowaniem lirycznych powtórzeń na przykład refrenu. Utwory te są...

Język polski

Rady Kochanowskiego w Pieśniach.

Jak żyć ma człowiek? Kto, komu, jakich i jak udziela rad w „Pieśni XI” i w innych pieśniach Jana Kochanowskiego? Wykorzystaj w wypracowaniu stosowne konteksty filozoficzne i historyczno-literackie.

Pieśni Jana Kochanowskiego to wi...