Prawa pacjenta w Unii Europejskiej
PRAWA PACJENTA W UNII EUROPEJSKIEJ
Kwestie związane ze służbą zdrowia regulowane są zarówno przez ustawodawstwo wspólnotowe, jak i prawodawstwo każdego z państw członkowskich. Dla pacjentów ważny jest fakt, że mogą korzystać z usług medycznych w dowolnie wybranym kraju Wspólnoty. Bardzo istotnym zagadnieniem są regulacje związane z ochroną praw pacjenta.
Również jeśli chodzi o kształt regulacji prawnej dotyczącej praw pacjenta, nie możemy wyróżnić jednolitego podejścia ustawodawstwa poszczególnych krajów europejskich. Na przykład w Niemczech nie ma jednolitego aktu regulującego kompleksowo sytuację prawną pacjentów, a w szczególności określającego przysługujące im prawa. Natomiast w Wielkiej Brytanii akt taki obowiązuje – jest to Karta Praw Pacjenta, która została opracowana przez rząd Wielkiej Brytanii. Ochronę praw pacjenta wspomagają różnego rodzaju instytucje społeczne, które funkcjonują m.in. w Wielkiej Brytanii. Należą do nich różne grupy samopomocowe, stowarzyszenia pacjentów i federacje stowarzyszeń o zasięgu krajowym.
Korzystanie z usług medycznych na terenie UE
Unia Europejska nie dąży do stworzenia ponadnarodowego systemu opieki zdrowotnej, lecz jedynie do harmonizacji rozwiązań instytucjonalno-prawnych, w celu zabezpieczenia podobnej jakości świadczeń opieki zdrowotnej we wszystkich krajach, co jest niezbędnym czynnikiem umożliwiającym swobodne poruszanie się obywateli wszystkich krajów członkowskich po terytorium Unii.
Wszystkie te działania miały na celu wyrównanie poziomu dostępu do świadczeń zdrowotnych, zwiększenie kontroli wydatkowania środków oraz zmniejszenie kosztów administracyjnych.
Po wstąpieniu do UE Polacy mogą korzystać z usług medycznych na całym obszarze Unii. W razie zmiany miejsca zamieszkania lub podróży obywatela ubezpieczonego w jednym z państw UE prawo do opieki zdrowotnej "podróżuje" razem z nim. W razie korzystania ze świadczeń zdrowotnych przez osobę ubezpieczoną w kraju innym, niż kraj, w którym się leczy, należy pamiętać o tym, że Zakłady Opieki Zdrowotnej będą zawsze udzielać opieki zgodnie z przepisami własnego kraju.
Pacjentowi - cudzoziemcowi przysługują takie same prawa, jak obywatelowi kraju, w którym korzysta z opieki zdrowotnej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem potwierdzającym prawo do uzyskania opieki medycznej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego stanowi dokument, na podstawie którego wszyscy obywatele Unii Europejskiej korzystają z pomocy lekarskiej w czasie podróży do innych państw członkowskich.
Osoby ubezpieczone w jednym państwie członkowskim mogą wyjechać na leczenie, lecz w takim przypadku ze względu na różnice w kosztach i wciąż widoczne dysproporcje jakościowe w leczeniu między krajami - członkami Unii, potrzebna jest zgoda ubezpieczyciela, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia, na pokrycie kosztów leczenia za granicą. Przepis ten ma za zadanie wyeliminować nieuzasadnioną turystykę leczniczą, która mogłaby spowodować powstanie ogromnych kosztów dla NFZ.