Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych i jej rodzaj

Modernizacja gospodarki oraz jej konsekwentna restrukturyzacja jest warunkiem przyspieszonego rozwoju gospodarczego. Ma ona również istotne znaczenie dla urynkowienia tych dziedzin, które zostaną najbardziej dotknięte konkurencją w ramach rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Z tego też powodu prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych uznana została przez rząd za podstawowy warunek przejścia do gospodarki rynkowej i spełnienia kryteriów kopenhaskich dotyczących przyszłego członkostwa Polski w UE. Głównym zadaniem prywatyzacji jest więc poprawa efektywności gospodarowania i konkurencyjności podmiotów gospodarczych zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym.
Ze względu na nadal relatywnie wysoki udział sektora publicznego w gospodarce Polski (sektor prywatny zatrudnia obecnie 69% ogółu pracujących w gospodarce narodowej, wytwarzając ponad 65% PKB; największy jest udział tego sektora w rolnictwie - 96,5%, handlu detalicznym- 94% i budownictwie - 93%; natomiast w przemyśle - 63,5%) nie odpowiadający standardom gospodarki rynkowej, wskazane jest przyspieszenie procesów prywatyzacji w okresie przedakcesyjnym, co potwierdzone zostało w Opinii Komisji Europejskiej nt. polskiego wniosku o członkostwo w UE. Działania te zostaną zintensyfikowane w 1998 roku i będą kontynuowane w średnim okresie.
Proces prywatyzacji jest co prawda realizowany od blisko ośmiu lat, niemniej jednak dopiero obecnie gospodarka polska wkracza w kolejny, decydujący etap prywatyzacji obejmującej duże, strategiczne dla kraju sektory. Przekształcenia w roku 1998 stanowić będą pierwszy etap realizacji rządowego Programu prywatyzacji do roku 2001. W jego założeniach istnieje konieczność wykorzystania prywatyzacji jako narzędzia umożliwiającego realizację celów społecznych (rekompensaty dla państwowej sfery budżetowej i dla emerytów oraz wsparcie reformy ubezpieczeń społecznych).
W 1998 r. kontynuowane będą zarówno procesy komercjalizacji jak i dalszej prywatyzacji jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Prywatyzacja przedsiębiorstw.

Własność prywatna i kolektywna
Ważną częścią prawa są prawa własności (ang. property rights), które rozstrzygają, co jest czyje. Od praw własności zależy w szczególności, do kogo należą przedsiębiorstwa, czyli kto decyduje o...

Makroekonomia

Prywatyzacja i komercjalizacja

Zgodnie z USTAWĄ z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U.02.171.1397 z późniejszymi zmianami) obowiązują dwie metody prywatyzacji:

POŚREDNIA, w tym:
- Oferta ogłoszona publicznie
- Przetarg publicz...

Zarządzanie przedsiębiorstwem

Zarządzanie przedsiębiorstwem

PROCES GOSPODARCZY I JEGO ELEMENT

1.potrzeby ludzkie ich rodzaje i środki ich zaspokajania.
Ludzie odczuwają różnorodne potrzeby i dążą do ich zaspokojenia. Potrzeby dzielimy na duże grupy:
a) Podstawowe (dobra wolne dostarc...

Ekonomia

Ekonomika pytania politechnika czestochowska dr Stanisław Podczarski

1. Ekonomika przedsiębiorstw i zakres jej badań
Ekonomika przedsiębiorstw jest dyscypliną naukową, która syntetyzuje całokształt wiedzy o przedsiębiorstwie.
Zajmuje się ona zasadami i metodami funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze- materiały do egzaminu

PRAWO GOSPODARCZE


1.GENEZA POJĘCIA PRAWA GOSPODARCZEGO PUBLICZNEGO.
Zwrot stosowany bezpośrednio na oznaczenie odrębnego działu prawa a także pośrednio w kontekście wyjaśnienia istoty i charakteru prawa gospodarczego. Prawo...