Terroryzm

Zaczynając nasze rozważania na temat TERRORYZMU,trzeba sobie najpierw wytłumaczyć,czym on w ogóle jest.

Nie ma ścisłej definicji Terroryzmu.Popularne powiedzenie mówi:”terroryzm jest jak pornografia - nikt nie potrafi tego zdefiniować, ale wszyscy mogą rozpoznać”.Terroryzm jest jednym z wielkich wyzwań nadchodzącego wieku,jest jak dżuma,roznoszona przez „ludzkie szczury”,mająca na celu nasze całkowite zniszczenie, której będziemy musieli się umieć przeciwstawić.Terroryzm można równierz zdefiniować jako konsekwentne stosowanie strachu dla osiągnięcia celów politycznych, ideologicznych bądź też religijnych.
Używając przemocy lub realnej groźby jej użycia, wprowadza się stan chronicznego strachu.

Skoro znamy już pojęcie słowa TERRORYZM, drugim punktem naszej pracy są cele i motywy działań terroryzmu.Jak już wiadomo terroryzm nie powstał sam z siebie.Ktoś musiał go zapoczątkować.W tym momenicie nasówa się nam na myśl pytanie „Ale po co ktoś to wymyślił i czy nie było innego sposobu?”
Odpowiedź jest bardzo prosta.Oczywiście żę były inne sposoby. Można było spróbować próśb, błagań, lecz to żadko a dokładniej nigdy nie przynosiło oczekiwanych efektów.Dlatego właśnie pojedyncze jednostki lub też zoorganizowane grupy, zmierzały do wywołania określonych zachowań przedstawicieli władzy lub ugrupowań społecznych, „reklamy”, uzyskania korzyści pieniężnej, takiej jak wypłata okupu, lub zwolnienie więźniów, siania niepokoju i zamętu, wymuszenia posłuchu i lojalności.

Wielu ludzi nie widzi różnicy pomiędzy terroryzmem a innymi formami zbrodni.Różnica jest natomiast ogromna.Terroryzm powoduje reperkusje psychologiczne nie tylko u bezpośredniej ofiary. Jest stosowany przez organizacje o strukturach konspiracyjnych z dającą się zidentyfikować hierarchią przywódczą. Posługuje się przemocą lub grozi jej użyciem. Przy pomocy rozgłosu zdobytego w wyniku przemocy, terroryści dążą do zdobycia wpływu i władzy.

Jeżeli padło porównanie terroryzmu do dżumy, to trzeba ten temat rozwinąć.Jak wszystkim wiadomo,dżuma była to choroba wyniosła do rangi epidemii która wybuchła w Europie w XVIII w. Jeżeli terroryzm był i jest chorobą ludzkości w XX i XXI wieku, to trzeba znaleść na niego jakieś skuteczne lekarstwo.Jedynym lekarstwem jest walka z nim, jednakże z oficjalnego punktu widzenia walka z międzynarodowym terroryzmem wymaga międzynarodowej współpracy.I właśnie tej współpracy brakuje.Niektóre państwa obawiając się o własne bezpieczeństwo, nie podejmują żadnych kroków w celu zapobiegania światowego terroryzmu. Pomijając współpracę narodów, wyśmienitym pomysłem na powstrzymanie ataków jest nałożenie sankcji na dostawców technologii nuklearnej państwom terrorystycznym, sankcje dyplomatyczne, ekonomiczne i militarne, aktywne ściganie terrorysów, szkolenie specjalnych jednostek antyterrorystycznych i edukowanie ludności cywilnej. Jeżeli rządy chcą naprawdę walczyć z terroryzmem powinny zapobiegać socjalnym, ekonomicznym i politycznym warunkom, które powodują rozwój grup terrorystycznych i ich programów. Jeśli będzie to wyłącznie walka zbrojna, terroryzm będzie wciąż istniał!

„Terroryści potrzebują rozgłosu. Jak pomniejszać ich „reklamę” skoro media nie będą ukrywać spektakularnych ataków?”. Te słowa padły z ust Jerzego Dziewulskiego, posła SLD a jednocześnie wybitnego znawcy z dziedziny terroryzmu; fragment wywiadu dla tygodnika Newsweek.
Tak, to prawda że terroryści swoimi „dziełami” chca przykuć uwagę mediów.Planują swoje akcje tak, aby zaszokować cały świat. Dzieki telewizji to, co się stało w jednej części globu znane jest zaraz w drugiej.Podając przykład telewizji która nadaje przekazy przywódców ugrupowań terrorystycznych jest katarska telewizja Al-Djazira.W wielu odcinkach pokazywane są wywiad z najsłynniejszym terrorystą świata Osamą ben Ladenem, który w swoich przemowach, wzywa wszystkich wyznawców Allaha do walki z „niewiernymi” i ostrzega potencjalne ofiary przed zamachami na ich kraj. Działa terrorystyczne mają charakter globalny. Dziennikarze przekazujący na żywo wydarzenia z takiego ataku powinni mówić, ale nie o wszystkim. Często należałoby w przekazie ograniczyć swoje emocje. Tylko, jak ma to zrobić dziennikarz będący na miejscu zbrodni i widzący szczątki ciał? Aby terroryści nie mieli tego, czego oczekują, należy podać chłodną informację, że np. doszło do ataku, zginęło tyle i tyle osób, nie mówić o panice wśród ludzi, dezorganizacji służb miejskich. Oni na to czekają. Czekają na panikę. Nie wolno dać się sterroryzować, nie można pozwolić, by strach rządził naszym życiem. Nawet jeśli się boimy, nie okazujmy tego. Kiedy terroryści zobaczą, że nie osiągają oczekiwanych efektów, sami się unicestwią.
Ostatnimi czas szerokim echem po świecie odbił się zamach terrorystyczna na Stany Zjednoczone. 11 Września, oczy całego świata zwrócone były na Stany Zjednoczone, a dokładnie na Nowy Jork. Celem ataku terrorystów były dwie wierze WTC,Pętagon i Biały Dom. Wszystkie stacje telewizyjne i radiowe nadawały na żywo relacje z przebiegu tragicznych zdarzeń.

Do tego ataku przyznało się terrorystyczne ugrupowanie Osamy ben Ladena,Al-Qaeda.

Plan terrorystów był następujący:Porwanie 4 samolotów marki boeing 747 i uderzenie nimi w wybrane punkty.3 z 4 samolotów dotarło do „celu”.Pierwsze dwa samoloty uderzyły w bliźniacze wieże WTC,3 samolot uderzył we wschodnie skrzydło Pentagonu,natomiast 4 z porwanych samolotów rozbił się zaraz po starcie,w okolicach Petsburga,po tym jak grupka ludzi próbowała obezwładnić porywaczy. Gdyby nie odwaga tych oto ludzi,boeing „planowo” uderzył by w Biały Dom, powiększając tylko wcześniej wyżądzone już szkody.

Terroryści nie widzą bólu jaki zadają niewinnym ofiarom i ich rodzinom. Dla nich śmierć ludzka jest niczym, w imię swojego Boga i ideologi niszczą „pogan” i giną na ulicy.My, zwykli ludzie uważamy ich za terrorystów,oni w swoim mniemaniu nazywają siebie „męczennikami”.Wierzą że im więcej ludzi zabiją,tym większa będzie ich nagroda w raju.

Reasumując nasze rozważania,można stwierdzić,że „dzięki” biernej postawie przywódców wielu narodów,terroryści czują się bezkarnii i nadal nie czują respektu przed nikim i niczym. Jedynie silna i solidna współpraca wszystkich państw naszego globu,pozwoli wyeliminować wszystkich terrorystów i zapewni nam bezpieczny byt na Ziemi. Dlatego przywódcy wszystkich krajów złączcie swoje siły w ramach wspólnej koalicji antyterrorystycznej i postarajcie się razem stawić czoła wspólnemu wrogowi jakim są terroryści zagrażający naszemu istnieniu i spokojnej egzystencji!

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja dla bezpieczeństwa

Terroryzm

Terroryzm jest pojęciem politycznym. Słowo terroryzm, szczególnie po zamachach po 11 września, weszło na stałe do codziennego użycia na całym świecie. Dziś to pojęcie kojarzy się głównie z muzułmańskim fundamentalistą najczęściej ...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Terroryzm

Terroryzm, metoda działania polegająca na przemocy wobec pojedynczych osób aparatu władzy (terroryzm indywidualny) lub wobec przypadkowych członków społeczeństwa, przez zamachy na urzędy, lokale publiczne, koszary (terroryzm zbiorowy). Cele...

Historia

Terroryzm - charakterystyka pojęcia

Rozdział I Charakterystyka terroryzmu
1.Definicje terroryzmu
Pojęcie terroryzmu jest powszechnie używane w języku polskim. Jego znaczenie nie jest jednak do końca rozumiane, mimo tego, że stało się niezastąpione już od XX wieku. U�...

Geografia

Terroryzm światowy – jego przyczyny i skutki wynikające dla współczesnego świata na przykładzie zamachu na World Trade Center i Pentagon 11 września 2001 roku oraz zamachu w Londynie 7 lipca 2005 roku.

Pojęcie terroryzmu jest dla nas wszystkich bardzo dobrze znane, lecz często trudno nam określić dokładnie własnymi słowami, czym tak naprawdę jest. Terroryzm jest najczęściej definiowany jako użycie siły lub przemocy przeciwko osobom lub...

Wiedza o społeczeństwie

Terroryzm

Terroryzm stał się ostatnio jednym z największych problemów świata. Codziennie słyszymy w programach informacyjnych o kolejnych porwaniach zakładników przez terrorystów w Iraku, o zaostrzaniu przepisów bezpieczeństwa kosztem praw człowie...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Rozważanie na temat terroryzmu. Wytłumaczenie pojęcia, przedstawienie terrorystów, reakcje ludzi na ataki terrorystyczne, terroryzm w Polsce oraz jak się przed nim uchronić i mu zapobiec

1. Wytłumaczenie pojęcia TERRORYZM:

Zagadnienie terroryzmu jest jednym z najważniejszych zagadnień współczesnego świata. Terroryzm jest pojęciem politycznym. Słowo terroryzm, szczególnie po zamachach po 11 września, weszło na st...