Osoby prawne,Osoba fizyczna
Osoby prawne: jest to trwałe zespolenie pewnej grupy osób
fizycznych i środków majątkowych dla
osiągnięcia określonych celów społecznych lub ekonomiczych. Można to także tłumaczyć jako organizacje lub instytucje która w dziedzin stosunkow majątkowych może wystepowac jako podmiot praw i obowiązków. Pojęcie osoby prawnej charakteryzują
Następujące elementy
-cel , - element ludzki, - majątek, - wyodrębnienie organizacyjne, - przepis prawny uznający daną organizacje za samodzielny podmiot prawa
Typy osób prawnych:
-instytucjonalny: powoływany do życia ustawą
lub aktem administracyjnym (skarb państwa, kościół, szkoły wyzsze, przedsiebiorstwa państwowe)
-zrzeszeniowego: tworzone w wyniku zgodnych
oswiadczen woli pewnej grupy osob(zwiazki zawodowe, spółdzielnie, spółki akcyjne; z.o.o.)
Osoba fizyczna: to prawne określenie człowieka w prawie cywilnym, od chwili urodzenia do chwili śmierci, w odróżnieniu od osób prawnych. Bycie osobą fizyczną pociąga za sobą zawsze posiadanie zdolności prawnej, czyli możliwość bycia podmiotem stosunków prawnych (praw i zobowiązań). Osoby fizyczne mają także zdolność do czynności prawnych, uzależnioną jednak od dalszych warunków.
rozróżnia sie pełna i ograniczona zdolnosc do czynnosci prawnych :
-Pełną zdolność: do czynności prawnych osiąga człowiek z chwilą ukończenia 18 lat. Wcześniej może uzyskać pełnoletność a zatem i pełną zdolność do czynności prawnych dziewczyna, która na podstawie zezwolenia sądu wyjdzie za mąż (musi ukończyć 16 rok życia)
-Ograniczoną zdolność: do czynności prawnych mają osoby, które ukończyły 13 lat oraz częściowo ubezwłasnowolnione. Taka samą zdolnosc posiada osoba pełnoletnia czesciowo ubezwłasnowolniona za orzeczeniem sadu.
-ubezwłasnowolnienie całkowite: ubezwłasnowolnienie sąd może zastosować jeżeli człowiek w skutek choroby psychicznej, niedorozwoju psychicznego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa i narkomanii nie jest w stanie kierować swym postępowaniem.
- ubezwłasnowolnienie czesciowe: ubezwłasnowolnienie sąd może orzec gdy powyższe przyczyny występują z mniejszym nasileniem tak że orzeczenie całkowitego ubezwłasnowolnienia nie jest potrzebne ani celowe, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.
Dla całkowicie ubezwłasnowolnionego sąd ustanawia opiekuna chyba że są rodzice dysponujący władzą rodzicielską, dla częściowo ubezwłasnowolnionego zaś sąd ustanawia kuratora.