Euroregiony Polski II
Euroregiony to obszary współpracy przygranicznej (transgranicznej) będące wynikiem wzajemnego porozumienia regionów przygranicznych (jednostek samorządu terytorialnego - lokalnych i regionalnych). Ich celem jest przede wszystkim współpraca gospodarcza, rozwój połączeń komunikacyjnych, ochrona środowiska oraz działalność kulturalno-edukacyjna i turystyka.
Tworzenie euroregionów nie zagraża suwerenności państw narodowych, gdyż to one posiadają pełną kompetencję w zakresie kreowania swej polityki zagranicznej. Utworzenie każdego euroregionu na poziomie lokalnym, przygranicznym wiąże się zazwyczaj ze zgodą władz regionalnych lub centralnych na tego typu przedsięwzięcie. Euroregiony funkcjonują w oparciu o własne statuty, które nie mogą być sprzeczne z prawem państw, na których terytorium dany euroregion się znajduje. Do tej pory euroregiony i ich kompetencje nie uregulowane zostały w prawie Unii Europejskiej.
W obszarze polskiego przygranicza funkcjonują (w różnym stopniu rozwoju) euroregiony: np. “Nysa“, “Sprewa- Nysa-Bóbr“, “Pro Europa-Viadrina“, “Tatry“, “Bug“, “Pomerania“, “Śląsk-Morawy“, "Glacensis", "Niemen", "Pradziad", "Bałtyk", "Silesia" i “Karpaty“.
Współpraca przygraniczna wspierana jest przez programy pomocowe Unii Europejskiej, m.in. INTERREG II, a także CROSSBORDER (w ramach programu PHARE).