Główne odłamy religijne świata.

Judaizm – jest to religia wyznawana przez Żydów, która ma na celu zachowanie przez nich całkowitej tożsamości i świadomości narodowej. Judaizm jest pierwszą religią monoteistyczną, wyznająca jednego Boga, stwórcę całego świata. Główną cechą tej religii jest brak centrum religijnego gdyż jej wyznawcy gromadzą się w gminach, które mają pełną niezależność. Judaiści wyznają Boga Jachwe. Ich święty dzień to szabat(piątek). Podstawą tej wiary jest Tora, która składa się z pięciu ksiąg: Bereszit - Księga Rodzaju, Szemat - Księga Wyjścia, Wiikra - Księga Prawa, Bamidbar - Księga Liczb, Dealrim - Księga Powtórzonego Prawa.

Chrześcijaństwo – jest to historyczna religia, która pojawiła się około 2000 lat temu. Jezus z Nazaretu był jej założycielem, który pochodził z plemienia Judy. W swoich poglądach namawiał do pokuty i wyrzekania się grzechu oraz uciszać doczesne pragnienia. Upowszechniał także miłość i dobroć dla innych ludzi. Zapowiadał zbliżający się "Sąd Ostateczny", w czasie którego grzeszne dusze zostaną skazane na wieczne potępienie. Za swoje przekonania został osądzony i ukrzyżowany. Po śmierci Jezusa, jego uczniowie przekonywali się w twierdzeniu, że zmartwychwstał oraz, że widzieli jak wstąpił z nieba. Zwolenników nauki Jezusa zaczęto określać chrześcijanami. Z czasem religia ta zaczęła rozszerzać się po całym świecie, stając się obecnie największą religią monoteistyczną.

Islam – główną cechą tej wiary jest kształtowanie ładu i porządku w świecie, który ma wyraźnie boskie prawo. Założycielem islamu był Mahomet, który jako 40 letni mężczyzna rozpoczął działalność prorocką. W tej religii czci się Boga Allacha. Podstawą islamu jest Koran, zawierający treść objawień przekazanych przez aniołów Mahometowi.

Buddyzm- religia ta zaliczana jest do trzech wielkich religii uniwersalistycznych gdyż jest zjawiskiem szczególnym. Jego założyciel - Budda ("Przebudzony") Śakjamuni wyrzekł się idei Boga - istoty najwyższej, stwórcy świata, a samego siebie zaprezentował jako duchowego mistrza, różniącego się w zasadniczy sposób od proroków czy bożych wysłanników. Zamiarem swej nauki uczynił wyzwolenie wszystkich istot z odwiecznego kręgu wcieleń czyli samary. Za rok narodzin księcia Siddharthy przyjmuje się rok 558, przebudzenia - 523, a śmierci 478 p.n.e., jego ewolucja trwała na przestrzeni następujących wieków. Mimo, że jako ogólna i już całkowita religia buddyzm pojawił się już pomiędzy VI a V wiekiem p.n.e.

Hinduizm – jest religia głosząca przeznaczenie człowieka i jego los związany ze wszechświatem. Według tej religii każdy człowiek odradza się na ziemi w kolejnych wcieleniach poprzez wędrówkę dusz. Jest to tzw. reinkarnacja. Z tym przekonaniem wiąże się charakterystyczny dla hinduizmu system kastowy. Reinkarnacja jest jedyną formą awansu społecznego, który zależy od wypełniania swoich zadań w życiu doczesnym. W panteonie hinduistycznym najwyższą pozycje zajmuje trójca Bogów: Brahma, Sziwa i Winszu. Głowne księgi to: Makabharata i Ramajna.

Konfucjonizm- Nazwa pochodzi od założyciela – Konfucjusza, który żył w latach 551 – 479 p.n.e. Podobnie jak taoizm, konfucjanizm można traktować bardziej jako filozofię niż jako religię. Głównym dziełem konfucjanizmu jest Lung – Ju, spisane przez uczniów Konfucjusza. Mistrz Kung nie odrzucał tao i pierwiastków Jin i Jang. Jego nauki można zakwalifikować jako zbiór praw etyczno – moralnych, dążących do powrotu tradycyjnych wartości. W naukach głosił zależności jakie powinny panować między władcą a poddanymi, ojcem a synem itp. Konfucjanizm wpływami obejmuje obszar Chin.

Dodaj swoją odpowiedź
Prawo

Komparatystyka znaczenia treści sakralnych w głównych kulturach prawnych świata

„Komparatystyka znaczenia treści sakralnych w głównych kulturach prawnych świata.”

Komparatystyk kultur prawnych polega na porównywaniu ze sobą poszczególnych kultur prawnych świata. Istnieje wiele koncepcji dot. procesu kompara...

Geografia

Religie Świata.

Religio (łac. Religia) jest to forma świadomości społecznej odnoszącej się podstawowych problemów egzystencji człowieka, tj. genezy, celu istnienia człowieka, jego zależności od istot nadprzyrodzonych; zakładająca nadprzyrodzone źród�...

Religia

Główne religie świata

Doktryna ma trzy składniki - teologię, kosmologię i antropologię.
Składnik teologiczny – bogami mogą być ludzie, zwierzęta, przedmioty oraz zjawiska.
Składnik kosmopologiczny – początek świata, z czego powstał, kiedy będzie ...

Religia

Główne religie świata - materiał z zajęć

W doktrynie można wyróżnić trzy składniki : teologię, kosmologię i antropologię.
Składnik teologiczny – bogami mogą być ludzie, zwierzęta, przedmioty oraz zjawiska.
Składnik kosmopologiczny – religia zawsze stawia pytanie o ...

Geografia

Zróżnicowanie ludności świata pod względem religijnym

Doświadczając różnych niepowodzeń, pomimo osiągnięć w technice i nauce, człowiek zastanawia się nad wieloma zagadnieniami.
Oczekuje od różnych religii odpowiedzi na tajemnice ludzkiej egzystencji: czym jest człowiek, jaki jest cel i...