Czy sztuka może być towarem?

Sztuka w dzisiejszych czasach często jest towarem, choć moim zdaniem nie powinna nim być. Dostęp do niej powinni mieć wszyscy ludzie wrażliwi na piękno i artystyczny przekaz myśli aktualnych przez wieki.
Z drugiej strony traktowanie sztuki jak towaru może pomóc artyście materialnie. Jeżeli jest ubogi może zapewnić mu to dalszą egzystencję i tym samym możliwość dalszego tworzenia dzieł.
Większość ludzi podziwia sztukę, która jest droga i trzeba za nią słono zapłacić. Im coś jest droższe, trudniejsze do zdobycia, tym bardziej jest godne zobaczenia,bo to nobilituje w pewnych środowiskach, ale nie o to przecież chodzi. Sztukę powinno się podziwiać za to jaka jest, za jej piękno, komunikatywność, czytelność przekazu, a nie za to ile kosztuje.
Dla mnie prawdziwa sztuka nie ma ocenionej wartości materialnej. Jest to bezcenny skarb, który wzbogaca nas duchowo, uwrażliwia, kształtuje w nas poczucie piękna.
Sztuka może być towarem, wtedy, jeżeli nie ma innego sposobu na jej rozpowszechnianie. Teatr, kino, opera, filharmonia, sala koncertowa ... to miejsca, które rozpowszechniają sztukę w sposób komercyjny, ale czy to znaczy, że jest to sztuka niższego rzędu.
Uważam, że nie można tworzyć dla pieniędzy ( chociaż niektórym to całkiem nieźle wychodzi), bo twórczość bierze się z inspiracji, a towar kojarzy się tylko z rzeczą, na której można zarobić.
Ważnym zadaniem w dobie reklamy, kiczu i totalnej komercji jest umiejętne przygotowanie przyszłego odborcy sztuki, bo to on w rezultacie zadecyduje z jaką sztuką będzie chciał obcować. Czy będzie ona tworzona na zamówienie i traktowana jak towar, czy będzie powstawała z potrzeby serca. Powinno się już od najmłodszych lat uwrażliwiać ludzi na sztukę, sztukę przez duże "S", pokazywać i objaśniać najpiękniejsze dzieła, kształtować gust społeczny, aby odbiorcy sami czuli potrzebę obcowania z pięknem, interesowalisię nią, bez potrzeby wydawania większej sumy pieniędzy na ich reklamę.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o kulturze

Sztuka innych kultur

Sztuka Japonii
Najstarszymi, zachowanymi do dziś dziełami sztuki japońskiej są gliniane posążki z epoki kamiennej oraz pochodzące z nieco późniejszego okresu figurki z nieogładzonego kamienia. Jeszcze późniejszy okres reprezentują ...

Wiedza o społeczeństwie

Profilaktyka uzależnień (sztuka)

SCENA I

Na korytarzu szkolnym, w czasie przerwy.

RUDY: Elo sztuka ! Gdzie się ustawiasz po szkole?
ANKA: O! Hej! Sama nie wiem
RUDY: Wpadaj do Vega, jego starych niema i kwadrat wolny.
ANKA: No nie wiem
RUDY: Będ�...

Język polski

Czy potrzebne sa ludziom autorytety osobowe? Kto jest twoim autorytetem?

Z encyklopedycznych haseł wiadomo nam, że Autorytet (z łaciny auctoritas – powaga moralna, znaczenie) to prestiż osoby, grupy lub organizacji oparty na uznanych i cenionych w środowisku lub społeczeństwie wartościach: religii, prawie, nauc...

Logistyka

Bezpieczeństwo i higiena pracy BHP w przewozie ladunków ADR.

Materiały (towary) niebezpieczne to takie materiały i przedmioty,których przewóz-na podstawie przepisów jest zabroniony albo dopuszczony jedynie na warunkach określonych w przepisach ADR. ADR to umowa europejska dotycząca międzynarodowego pr...

Politologia

Teoria polityki

1. Pojęcie, przedmiot i funkcje polityki

Polityka - Politykos (gr) – społeczne, publiczne, państwowe, powszechne, obywatelskie, zwyczajne, towarzyskie, codzienne, uprzejme,
Polityka (z gr. polis - państwo-miasto) oznacza wspólno...