1095-1291
1096-1099 - I Wyprawa Krzyżowa francuskiego, włoskiego, zachodnio - niemieckiego rycerstwa na czele z Gotfrydem de Bouillon na Azję Mniejszą. 1147-1149 - II Wyprawa Krzyżowa na czele z francuskim królem Ludwikiem VII i cesarzem Konradem III. 1189-1192 - III Wyprawa Krzyżowa z udziałem cesarza Fryderyka I Rudobrodego, króla francuskiego Filipa II Augusta i angielskiego Ryszarda Lwie Serce. 1202-1204 - IV Wyprawa Krzyżowa. Poróżnione z Wenecją adriatyckie miasto Zadar zdobyte przez uczestników IV krucjaty i przyłączone do Wenecji.Krzyżowcy za namową Wenecji zdobywają Konstantynopol i zakładają tzw. Cesarstwo Łacińskie, z hrabią Flandrii Baldwinem na czele. 1217-1221 - V Wyprawa Krzyżowa zorganizowana przez króla Węgier Andrzeja II na Egipt. 1228-1229 - VI Wyprawa Krzyżowa pod dowództwem cesarza Fryderyka II na Jerozolimę. 1248-1254 - VII Wyprawa Krzyżowa dowodzona przez króla francuskiego Ludwika IX Świętego. Przez Cypr na Egipt. 1270 - VIII Wyprawa Krzyżowa. Prowadzona przez Ludwika IX który oblega Tunis.
Analiza porównawcza przełomowych konfliktów zbrojnych Europy Środkowej i Zachodniej doby Średniowiecza.
Średniowiecze – jest to nazwa zawierająca w sobie kilkuwiekową tradycje, traktowana przez późniejszy świat jako wieki przejściowego upadku kultury. Okres ten zawiera się po między upadkiem Cesarstwa Zachodniorzymskiego i cywilizacji antyc...
Krajoznawstwo - PWSZ Gorzów - Wykład 1 i 2
Prekursorem krajoznawstwa był Jan Amos Komeński żyjący na przełomie 16/17 w. Wybitny pedagog, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę poznania własnego kraju, ojczyzny a następnie krajów sąsiednich i dalszych.
Na kontyn...
Historia wychowania
1 Najstarsze modele wychowania w państwach helleńskich
Najdawniejsze informacje pochodzą z VIw. p.n.e i dotyczą wszystkich misat-państw obszaru morza egejskiego(wysp i wybrzezy)
Wszystkie państwa-miasta miały charakter militarny, co r...
Zestaw pytań i odpowiedzi na maturę ustną z polskiego
STAROŻYTNOŚĆ
1.Obecność tradycji antycznej i biblijnej w języku i literaturze.
Epoka Starożytności (Antyk i Biblia) choć skończyła się XV wieków temu (upadek Konstantynopola) wciąż jest żywa i trwa z ludźmi przez te wszystki...
Prawo międzynarodowe publiczne - zagadnienia i pytania
>>>>Wykład: prof. K. Równy
>>>>(zaliczenie)
>>>> Tekst również w pliku MS Word
Prawo Międzynarodowe Publiczne
I.Zagadnienia podstawowe.
1.Nazwa i pojęcie prawa międzynarodowego:
Prawo międzynarodo...