Przypadki i warunki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Przypadki i warunki wygaśnięcia użytkowania wieczystego
Odpowiedź

  Powstanie i wygaśnięcie użytkowania wieczystego W myśl art. 234 do oddania gruntu w użytkowanie wieczyste stosuje się odpowiednie przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości. Umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego(podobnie jak umowa o przeniesieniu użytkowania wieczystego) i wymaga wpisu do księgi wieczystej. Nie można zasiedzieć użytkowania wieczystego, natomiast można nabyć prawo użytkowania wieczystego już istniejące. Do najważniejszych sposobów wygaśnięcia użytkowana wieczystego należą: upływ czasu na jaki użytkowanie wieczyste zostało ustanowione rozwiązanie stosunku przez strony konfuzja  tzn. przejście użytkowania wieczystego na właściciela lub przejście własności na użytkownika wieczystego rozwiązanie umowy ze względu na jej niewłaściwe wykonywanie art. 240 wywłaszczenie wątpliwe z braku przepisów zrzeczenie się użytkowania wieczystego stosuje się na zasadzie analogii przepisy o zrzeczeniu się ograniczonych praw rzeczowych lub zrzeczeniu się własności nieruchomości ??? Wygaśnięcie użytkowania wieczystego pociąga za sobą: wygasają wraz z nim ustanowione obciążenia gaśnie przyznane użytkownikowi prawo własności budynków lub innych urządzeń, stają się one częścią składową gruntu, a użytkownikowi przysługuje za nie wynagrodzenie  odpowiadające ich wartości użytkownik ma obowiązek wydać nieruchomość właścicielowi, który może żądać od użytkownika odszkodowania za szkody wynikłe z niewłaściwego korzystania z gruntu. Powyższe roszczenia przedawniają się z trzech lat od zwrotu gruntu. Roszczenie o zwrot gruntu będącego użytkowaniem wieczystym nie ulega przedawnieniu.  

Dodaj swoją odpowiedź
Prawo cywilne

Prawo cywilne - wykłady

1. CZYNNOŚĆ PRAWNA KC ani żaden inny akt prawny nie zdefiniował czynności prawnej. Jest to instytucja podstawowa wiec jakieś określenie jej jest niezbędne w związku z tym określenie czynności prawnej jest określeniem doktrynalnym, przy k...

Prawo

Prawo cywilne UwB - wykłady.

I CZĘŚĆ OGÓLNA

1. Pojęcie prawa cywilnego

1. Przedmiot – stosunki cywilno-prawne
2. Podmioty – osoby fizyczne i prawne
3. Metoda regulacji – pr. cywilne opiera się na zasadzie równości stron, żadna ze stron n...

Prawo cywilne

Prawo cywilne

PRAWO CYWILNE


CZEĘŚĆ OGÓLNA

PRAWO CYWILNE
Podział podstawowy (pandektowy) PC :
v Część ogólna- dot. Norm mających zastosowanie do wszystkich stosunków, to grupa przepisów wyciągniętych przed nawias
v ...

Finanse i bankowość

Ogólna charakterystyka ordynacji podatkowej na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r.)

Ordynacja podatkowa
Zagadnienia ogólnego prawa podatkowego zostały unormowane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60).

Jej przepisy stosuje się do:
- podatków, opłat oraz niep...