Telewizja Publiczna, tak czy nie?
W ostatnich latach pod adresem telewizji publicznej pojawiały się zarzuty, że niewłaściwie realizuje swoje zadania, przekazując społeczeństwu informacje w sposób niewystarczający i nie zawsze bezstronny, nie mogę się z tym zgodzić, owszem było tak, ale jeszcze w czasach komunizmu, kiedy to telewizja publiczna, a taka tylko wtedy w Polsce istniała była całkowicie podporządkowana woli ówczesnego rządu.
Zastanówmy się, jaka powinna być telewizja?Ustawa o radiofonii i telewizji, w art.1 pkt.1 mówi, że zadaniem radiofonii i telewizji jest, miedzy innymi – udostępnienie dóbr kultury oraz ułatwienie korzystania z oświaty i dorobku nauki, a także upowszechnienie edukacji obywatelskiej. Mówiąc prościej telewizja, w tym telewizja publiczna, ma wyznaczone,konkretne, ustawowe zadania. Poza bawieniem widza winna pełnić rolę edukacyjną, poznawczą wychowawczą itp. Czy telewizja publiczna wypełnia te wyznaczone zadania? Sądzę, że tak- są całe pasma programów edukacyjnych, filmów dokumentalnych i reportaży, filmy dla koneserów, muzyka poważna itp. Problem w tym, że telewizja publiczna w imię walki o widza z konkurencyjnymi kanałami –„odpuszcza”, co ambitniejsze pozycje lub emituje je w najgorszym czasie antenowym. TVP S.A. dysponuje trzema kanałami: I i II oraz ośrodkami regionalnymi, jest to potencjał przewyższający możliwości krajowych telewizji komercyjnych - szkoda ze niewykorzystany. Podczas gdy program pierwszy nadaje np.film z Arnoldem S. –drugi mógłby np. edukować. Jednak, telewizje komercyjne właściwie wcale nie wypełniają takiego zadania.
Wiele przemawia za tym by telewizja publiczna zawiesiła działalność, można by tu jeszcze mnożyć tysiące takich przykładów, jak to, że nie wypełnia ona swojej misji w zakresie programów kulturalnych, albo, że patrzy na wszystko przez pryzmat polityki i polityków zarzucić jej można wiele, jeżeli poszukać dziedzin, w których już dzisiaj można zainicjować pożądane zmiany to na pierwszy plan wysuwa się zmiana sytuacji w telewizji publicznej. Jednak mimo tych niedoskonałości, powinna ona pełnić dalej swoje zadania, gdyż
musi ona służyć całemu Narodowi i tu jest ukryty jeden z argumentów, który przemawia za istnieniem tejże telewizji, bo właśnie jej działanie jest niezbędne w nowych czasach,w których szczególnie potrzebny jest centralny ośrodek komunikacji społecznej. Czy telewizje komercyjne potrafią wypełnić taką misje? Sadzę ze nie! Nastawione są one wyłącznie na materialne korzyści ich właścicieli.Wobec tych telewizji należy jedynie rygorystycznie stosować zapisy prawne i dotkliwie karać za ich naruszanie.
Następnym faktem przemawiającym za telewizja publiczną jest fakt, że jest ona ogólnie dostępna. Każdy Polak posiadający odbiornik telewizyjny ma dostęp do prezentowanych w niej programów. Dla wielu z nas telewizja publiczna pozostaje najważniejszym źródłem informacji na temat wydarzeń politycznych oraz życia publicznego. To właśnie korzystając z tego środka masowego przekazu, przeciętny odbiorca wyrabia sobie opinie o bieżących wydarzeniach w kraju, a także kształtuje obraz otaczającej go rzeczywistości społecznej.
W listopadzie były po raz kolejny przeprowadzane badania, pytano ankietowanych o ocenę wiarygodności telewizji publicznej, obiektywności jej programów oraz stopnia i kierunku upolitycznienia, a także sposobu przekazywania informacji o pracy rządu, Sejmu i prezydenta. Okazuje się, że w opinii respondentów wizerunek telewizji publicznej jest bardzo korzystny. Składa się na to, nie tylko wyraźna poprawa w ciągu ostatnich kilku lat ocena Telewizji Polskiej, ale również fakt, iż we wszystkich badanych wymiarach dominują opinie pozytywne. Od lipca 98 roku wzrosły odsetki ankietowanych oceniających telewizje publiczna jako bezstronną, obiektywna, wiarygodną i zasługująca na zaufanie.Zwiększyła się również liczba osób oceniających programy emitowane przez TVP za interesujące.
Ankietowani codziennie śledzący programy informacyjne np. Wiadomości, Panoramę, Teleexpres- zdecydowanie lepiej oceniają telewizję,niż osoby oglądające tego rodzaju programy nie regularnie lub tylko sporadycznie (rzadziej niż raz w tygodniu).
Częstotliwość oglądania programów telewizyjnych z jednej strony sprzyja wyrobieniu sobie opinii o obiektywizmie i wiarygodności przekazywanych treści, ale z drugiej – może być wynikiem zaufania do przekazów telewizyjnych jako wiarygodnego i bezstronnego źródła informacji.
Zdaniem zdecydowanej większości ankietowanych ( 77%), telewizja publiczna w swoich programach zachowuje niezależność polityczną, a przynajmniej stara się prezentować różne punkty widzenia i różne kierunki polityczne, a w ciągu ostatnich dwóch lat przekonanie to jeszcze się umocniło. Korzystnemu wizerunkowi telewizji publicznej towarzyszy przekonanie o wysokiej wartości informacyjnej treści przekazywanych przez te instytucję.
Obecnie jak wynika z raportu, ponad dwie trzecie (69%) uważa, że obraz życia w Polsce przedstawiany w telewizji publicznej jest bliski rzeczywistości, a co czwarty, podobnie jak dwa lata temu, jest przeciwnego zdania.
Umocniło się również poczucie, że Telewizja Polska wystarczająco informuje o pracy prezydenta oraz o opozycjach partii politycznych.
Nie zmieniło się przekonanie o dostatecznym informowaniu na temat działalności rządu, natomiast minimalnie pogorszyły się oceny dotyczące pracy sejmu.
Podsumowując, telewizja publiczna w Polsce obecnie cieszy się większym zaufaniem niż kilka lat temu, przez większość odbiorców jest postrzegana jako bezstronny,obiektywny i interesujący środek przekazu, umocniło się tez przekonanie, że zachowuje ona niezależność polityczną. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja w TVP pomału zaczyna się poprawiać.
Choć wiele można by jej było zarzucić, i na pewno potrzebne są tu pewne zmiany ,to jednak uważam, że niezbędny jest nam taki środek przekazywania informacji i dlatego jestem za tym by telewizja publiczna istniała nadal.
W telewizji komercyjnej nie uda nam się znaleźć takich programów, jak „kawa czy herbata”, w którym zawsze znajdziemy coś ciekawego, bajek dla dzieci pozbawionych przemocy oraz programów edukacyjnych dla naszych pociech.
To tylko niektóre z emitowanych programów, zawsze znajdzie się też coś dla koneserów –miłośników programów historycznych,, popularno –naukowych, filmów z poza Hollywood.
Nie wszyscy chcą oglądać, łatwo strawne lub wręcz ogłupiające filmy, teleturnieje, czy tym podobne programy.