Rozliczenie gotówkowe i bezgotówkowe.

Rozliczenia gotówkowe: polegają na dokonywaniu rozliczeń pieniężnych za pośrednictwem banku lub innych instytucji.
Wpłata gotówki na r-k wierzyciela, Czek gotówkowy stanowiący dyspozycję skierowaną do banku do wypłaty określonej w czeku sumy pieniężnej okazicielowi czeku lub osobie wskazanej na czeku.
Rozliczenia bezgotówkowe polecenie przelewu-polega na tym że klient daje swojemu bankowi polecenia obciążenia swojego r-ku i przelania kwoty na r-k wierzyciela.
Polecenie zapłaty - wierzyciel przekazuje swemu bankowi dyspozycję by ten obciążył określoną kwotą r-k bankowy dłużnika i przekazał ją na r-k wierzyciela Musi spełniac dodatkowe warunki : Wierzyciel i dłużnik muszą posiadać r-k bankowy w bankach które zawarły porozumienie w sprawie stosowania polecenia zapłaty.
Czek rozrachunkowy stanowi dyspozycję wystawcy czeku udzieloną bankowi w którym posiada r-k bankowy do obciązenia tego r-ku kwotą czeku oraz uznania tą kwotą r-ku posiadacza czeku. Słuzy do rozliczeń bezgot. staje się bezgotówkowym gdy na górnym marginesie blankietu wpiszemy klauzulę do rozrach. Na blankiecie wpisujemy nazwę instytucji. Są najczęściej potwierdzone tzn. wystepuje adnotacja banku okreslająca kwotę która może być wypłacona i ma pokrycie na koncie.
Pap. wart.dzielimy na:
towarowe *konsomęt *dowód składowy
stwierdzające założenia towaru
w publicznym domu składowym
pieniężne *czeki weksle*bony towarowe skarbowe*banknoty
kapitałowe *akcje *obligacje *listy zastawne *certyfikaty
*jednostki uczestnictwa
Czek Sporzadzone na specjalnym blankiecie i udzielone bankowi pisemnie zlecenie wpłacenia okazicielowi lub okreslonej osobie sumy pieniędzy ze śr. posiadanych przez wystawcę na r-ku bankowym, nalezy do pieniężnych pap.wart. Wydawany przez bank posiadaczowi r-ku bankowego w postaci książeczki czekowej zawierającej blankiety czekowe oznaczone num. i num r-ku bankowego.
Aby był ważny musi zawierać nazwę „czek”, bezwarunkowe polecenie kwoty (zapłacenia) pieniężnej okresloną słownie i cyfrą, podpis wystawcy czeku.
Czeki gotówkowe: na okaziciela, pobiera gotówkę posiadacz czeku . Imienny wystawiony na osobę uprawnioną do zrealizowania czeku Imienny Zakreślony czek staje się zakreślonym gdy dokonamy na blankiecie tzw. zakreslenia szczególnego, polegającego na wykonaniu dwóch równoleg. linii tak aby znalazła się między nimi nazwa banku.
Weksel: dokument zobowiązujący wystawcę lub wskazaną przez niego osobę do bezwarunkowego zapłacenia okreslonej sumy pienięznej w oznaczonym terminie.
Protest weksla odmowa przyjęcia lub zapłaty weksla
stwierdzona aktem publicznym w formie protestu.
Protest jest urzędowym potwierdzeniem że weksel nie
został przyjety lub że nastąpiła odmowajego zapłaty.
Protest weksla z powodu odmowy zapłaty powinien
nastąpic w ciagu dwóch tygodni powszednich po
dniu płatności. rozróżnia się 2 rodzaje rozliczeń z weksla
roszczenia przeciwko głównym dłużnikom, którym
są wystawcy weksla własnego i akceptacji weksla
ciągnianego i roszczenia zwrotne czyli regresywne
powstające w chwili gdy główny dłużnik nie wykupi weksla.
Weksel własny jest przyżeczeniem zapłaty przez wystawcę weksla podanej w nim kwoty pieniężnej na rzecz remitenta czyli osoby wskazanej na wekslu (Miejsce i data wystawienia, data płatności, nazwa remitenta,suma wekslowa, klauzula inf., miejsce płatności u domitenta –bank, znak opłaty skarbowej, wystawca weksla-dłużnik)
Weksel trasowany polecnie wydane przez dostawcę osobie trzeciej (trasantowi) wypłacenia przez nią sumy weksla osobie wskazanej na wekslu(remitentowi) lub na jej zlecenie w oznaczonym terminie. Wystawcę weksla trasowanego nazywamy trasantem osobę która ma zapłacić sumę podaną w wekslu czyli trasantem oraz remitentem któremu ta suma ma być wypłacona. (miejsce i data wystawienia weksla, data płatności, nazwa remitenta-wierzyciela, suma wekslowa, nazwa trasanta, akceptant-trasat, miejsce płatności, wystawca weksla-trasant, znak płatności skarbowej)
Trasant- osoba, która wystawia weksel.
Trasat- osoba, która ma zapłacić sumę podaną na wekslu.
Remitent- osoba, której suma ma być wypłacona.
Poręczenie wekslowe- oznacza się „poręczam””per aval” powinno wskazywać za kogo je dano jezeli tego nie oznacza uważa się ze udzielono je za wystawcę. Jeżeli posiadacz weksla zamierza zapłacić wekslem swoje zobowiązanie musi przenieść prawa własności weksla na osobę, której płaci wekslem nazywa się indosem osoba, preznacona swoje prawa z weksla na innę osobę jest indosantem, osoba zaś na, której rzecz przeniesiono prawa z woli to indosariusz.
Dyskonto weksla OD suma x % x liczbę dni : 360
Akredytywa polega na wydzieleniu (zarezerwowaniu) przez bank śr. odbiorcy towarów lub usług w celu zapewnienia zapłaty dostawcy o ile spełni on warunki dostawy. Chroni interes dostawcy zapewniając mu zapłatę nalezności. Otwierana na wniosek odbiorcy składany w banku prowadzącym jego r-k.
Obligacje zaświadczenie o udzieleniu pożyczki temu który puszcza w obieg pierwotny czyli emitentowi. Emitentem moze być: rząd, panstwo, jedn. komunalne, przedsiębiorstwa, instytucje finans, banki, władze municypalne(administracy)
Akcje dokument stwierdzający że jej posiadacz jest współwłascicielem (akcjonariuszem) S.A i ma z tego powodu prawo uczestniczyć w jej zyskach wpływać na jej sprawy.
*imienne- mogą być zbywane tylko za pisemnym oświadczeniem właściciela oraz za zgodą zarządu spółki.
*na okaziciela zbywane bez formalności przez ich wręczenie
*uprzywilejowane szczególne uprawnienia dotyczące prawa głosu podziału i wysokości dywidendy oraz podziału majątku w razie likwidacji. Max 5 głosów dla jednej akcji
*zwykłe jedna akcja jeden głos
Wartośc nominalna wartośc uwidoczniona na akcji cena po której akcje sprzedawane są pierwszemu nabywcy zwaną ceną emisyjną
Kurs walut przeliczanie zobowiązań lub nalezności w walucie okreslonego kraju na waluty innych krajów
*płynne (zmienne lub elastyczne)kształtują się pod wpływem mechanizmów rynkowych uwzglednaijących popyt i podaż określonych walut na danym rynku walutowym. Wyjątkowo państwo może prowadzić intensywny skup i sprzedaż walut na danym rynku walutowym (kierowany)
*stałe (stabilne) występuje wówczas gdy kurs walut zmienia się pod wpływem popytu i podazy w pewnych granicach
*sztywne ustalane w trybie urzędowym przez władze kraju nie ulegają zmianom w dłuższym czasie
*jednolity rozliczenie odbywają się po jednym kursie
*zróżnicowany dla poszczególnych płatności stosuje sie różne kursy (ruch turystyczny, wypłata rent, obrót towarowy)

Dodaj swoją odpowiedź
Rachunkowość

Rachunkowość finansowa.

1. Zasoby finansowe i źródła ich finansowania


Rachunkowość jest to system ewidencji gospodarczej, odzwierciedlający w formie pieniężnej zjawiska i procesy gospodarcze, zachodzące w danej jednostce; pozwalające na przedstawien...

Rachunkowość

Zagadnienia z rachunkowości.

Zagadnienia z rachunkowości

1. Omów unormowania prawne rachunkowości w Polsce po wprowadzeniu gospodarki rynkowej.

Od 01.01.1991 w Polsce wprowadzono nowe zasady prowadzenia rachunkowości Dz.U nr 10 z 1991. Nowe standarty słu�...

Rachunkowość

Rozliczenia bezgotówkowe

Spis treści:

1. Wstęp
2. Organizacja rozliczeń pieniężnych
3. Zatory płatnicze
4. Polecenie przelewu
5. Czeki
5.1. Rozliczenia przy pomocy czeku
5.2 Euroczeki
5.3 Czeki podróżnicze
5.4. Czeki bankier...

Finanse i bankowość

Instytucje i rynki finansowe

1. POJECIE I FUNKCJE POŚREDNIKÓW FINANSOWYCH
2. RODZAJE INSTYTUCJI FINANSOWYCH

- instytucja w węższym sensie zalicza się tu takie instytucje finansowe które przyjmują depozyty albo zajmują się finansowaniem tj. udostępniają b...

Ekonomia

Finanse.

1.Pojecie finansów
Finansami nazywamy pieniezna forme podzialu wartosci globalnej a wsród niej podzialu PKB.
Finansami nazywamy zasoby pieniezne gromadzone i wydatkowane.
1. Gromadzenie oznacza prawo do nabycia produktów i uslug of...