Jak przeciwdziałać narkomanii.

Narkomania jest zjawiskiem prawie tak starym jak człowiek. Istniała od początków ludzkości. W XX w. Problem ten jednak tak narósł że zaczęto się go obawiać. Według encyklopedii Gutenberga narkomania to: „używanie nielegalnie zdobytych narkotyków lub legalnie przepisanych leków w sposób odbiegający od dopuszczalnej praktyki medycznej w celu odurzenia się. Uzależnienia tego cechami są: niepohamowana chęć lub przymus dalszego przyjmowania środka i zdobycia go za wszelką cenę; tendencja do zwiększania dawek; psychiczne i na ogół fizyczne uzależnienie od jego działania; upośledzający wpływ na jednostkę i społeczeństwo. Z zaburzeń psychicznych występujących u osób narkotyzujących się wymienia się: degradację osobowości, stany depresyjne, próby samobójcze, zaburzenia seksualne, halucynozy.”

W związku z powyższym narkomania stała się zagrożeniem nie tylko dla narkomanów ale i dla ich najbliższego środowiska.
Jednym ze sposobów przeciwdziałania narkomanii jest zakładanie ośrodków profilaktyki uzależnień. Ludzie pracujący w takich firmach jeżdżą po szkołach i prowadzą zajęcia jak bronić się przed zalewającą nas falą narkotyków. Mówi się tam nie tylko o zagrożeniach, ale także wskazuje alternatywne drogi własnego rozwoju oraz promuje zdrowy styl życia bez stresu i braku samoakceptacji. Z narkomanią spotykamy się wszędzie: w szkole, na ulicy, w domu. Niektórzy z nas boją się jej, dla innych ma ona posmak „owocu zakazanego”. W wielu domach narkomania to ciągle temat, którego nie należy poruszać, aby nie rozbudzać w dziecku ciekawości. Tymczasem niewiedza ta służy najlepiej producentom i handlarzom narkotyków. Z łatwością udaje się im przekonać nieświadomego nastolatka do kupna środka odurzającego. Wystarczy roztoczyć wizję ogromnych korzyści i poprawy samopoczucia jaka występuje po zażyciu danej substancji. Handlarze nie wspominają o kosztach, sami tworzą narkotyczne legendy i mity, które zręcznie podsuwają młodzieży. Oni nie mówią o uzależnieniu i o złudzeniach, które zabijają, oni chcą zarobić pieniądze! Aby mówić o tych złych stronach narkotyków stworzone są właśnie takie warsztaty profilaktyczne uświadamiające młodych ludzi o szkodliwości takiej zabawy. Jednym z takich przedsiębiorstw jest stowarzyszenie „Karan”. Prowadzone są grupy psychoedukacyjne dla młodzieży, są grupy wsparcia dla wolontariuszy, którzy pracują z dziećmi oraz udzielane są indywidualne porady psychologiczne. Program warsztatów profilaktycznych z reguły obejmuje:
- definicje uzależnienia: fazy i rodzaje
- poznanie wroga: skutki działania narkotyków
- walka z narkotykiem: budowanie prawidłowego obrazu samego siebie, tworzenie i wzmacnianie systemu wartości i asertywności
- wskazanie alternatywnych dróg
- gdzie szukać pomocy

Młodzież na takich zajęciach może podyskutować na dręczące ją tematy.
Innym sposobem na zapobieganie narkomanii jest stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości spędzenia wolnego czasu z dala od wszelkich używek. Obozy nad jeziorem, wyjazdy w góry lub nad może pod czujnym okiem pedagogów i maksymalne zapełnieni wolnego czasu zabawami, grami i najrozmaitszymi konkursami. Celem takiego przedsięwzięcia jest pokazanie młodym ludziom jak wiele mogą stracić popadając w nałóg.
26 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii podczas imprezy w wielu polskich miastach odbywają się koncerty, happeningi i manifestacje w których młodzież chce zamanifestować swój sprzeciw wobec zła, jakie niosą narkotyki. Dla dzieci przygotowano gry, zabawy i konkursy: malarskie, sprawnościowe, wiedzy o życiu, poprawnej mowy itp., a także zgadywanki , piosenki solowe i grupowe, tańce, zabawa w pociąg. Dla dorosłych zorganizowano konferencje na które zaproszono wielu ważnych i wspaniałych gości. Wypowiadano się między innymi na takie tematy jak:
- Rodzina w profilaktyce uzależnień.
- Wpływ środowiska rodzinnego na orientację życiową dzieci i młodzieży.
- Odbiór oddziaływań profilaktycznych przez młodzież.
- Jak rozpoznać narkomanię we wczesnym stadium.
- Do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc
Kolejnym sposobem przeciwdziałania jednemu z największych problemów ludzkości jest wydawanie czasopism i książek temu problemowi poświęconych. Ma to na celu pokazanie zagubionym opiekunom i rodzicom, co należy uczynić:
- Jak rozpoznać, że twoje dziecko używa narkotyków i jaki jest to rodzaj środka odurzającego?
- W jaki sposób pokierować leczeniem uzależnionego dziecka nawet wtedy, gdy ono same nie chce współpracować i nie życzy sobie żadnych ingerencji w jego „prywatne” sprawy?
- Jak mu pomóc w trakcie terapii, a także później kiedy już wraca do zdrowia?
- Jak pomóc zrozpaczonym i zagubionym rodzicom?
Celem każdej takiej książki, czasopisma czy broszury jest nie tylko podnoszenie na duchu strapionych rodziców i nauczycieli, lecz przede wszystkim danie niezwykle potrzebnej wiedzy, dzięki której będą mogli uwolnić od poczucia winy i niekompetencji, pomóc dziecku, a czasem nawet – uratować życie. Z reguły są tam także zamieszczone aktualne listy adresów instytucji, do których w każdej chwili rodzice i nauczyciele mogą zwrócić się po poradę lub skierować dziecko po pomoc i na leczenie.
Ostatnim sposobem jest detoksykacja. W stosunku do nieletnich obowiązuje przymusowe leczenie. Niestety mało jest placówek wyspecjalizowanych. Aby narkoman zaczął się leczyć musi zostać przytrzymany, może to być nawet w formie odpłatności za przebywanie w ośrodku. Narkomani nie szanują leczenia.

Prawo i policja także przeciwdziałają narkomanii ale ich działania są mało wystarczające.
Należy „zauważyć narkomanię”, gdyż nie wszyscy ją widzą. Widzą ci, których dotyczy to bezpośrednio. Pokolenie końca XX w. i początku XXI w. będzie pokoleniem straconym, jeżeli nikt z ludzi odpowiedzialnych, np. Ministerstwo Zdrowia, nie zainteresuje się tym problemem bliżej.
W aptekach pojawiły się testy paskowe na wykrycie w moczu narkotyków. Jednak jest to sposób bardzo niepewny i nie należy im ufać lecz zgłosić się na specjalistyczne badania.

Wszystkie te działania są światu niezwykle potrzebne i mają ogromną wartość w przeciwdziałaniu pladze narkotyków. Niestety problem ten nie maleje lecz rozrasta się w zastraszającym tempie. Jeśli premier, posłowie i wszyscy ludzie odpowiedzialni nie zechcą zauważyć problemu narkomanii to ludzie XXI w. wymrą nie dzięki wojnom lecz narkotykom.

Dodaj swoją odpowiedź
Socjologia

Narkomania w oczach społeczeństwa. Stereotypy

O tym, że narkomania jest poważnym problemem nie trzeba nikogo przekonywać. Narkomania jest problemem nie tylko jednostki, dotyczy każdego człowieka, całego społeczeństwa. Nawet, jeśli nie dotyka nas ona bezpośrednio, to, na co dzień się...

Pedagogika

Narkomania

Narkomania (z greckiego narke – odurzenie, mania – szaleństwo), patologiczne zjawisko społeczne, uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem leków (głównie przeciwbólowych środków narkotycznych) albo innych środków u...

Dydaktyka

Narkomania

Wstęp

Naturalną skłonnością człowieka jest poszukiwanie doznań przyjemnych i unikanie tych złych. Życie każdego człowieka dokumentuje tą tezę, lecz tak jak różne są drogi życiowe tak rozmaite bywają drogi realizacji tych d...

Socjologia

Narkomania - studencka praca


Narkomania

Narkomania jest to przymuszone wewnętrznie, nałogowe zażywanie różnych środków chemicznych w celu wprowadzenia się w stan odurzenia przybierający różne formy. Odurzenia wywołują różne środki. Mogą to być z...

Wychowanie do życia

Jakie są patologie życia społecznego i co jest ich przyczyną.

Jakie są patologie życia społecznego i co jest ich przyczyną.
Wprowadzenie
Wraz z gwałtownymi przemianami, które zachodziły we wszystkich dziedzinach życia społeczno – ekonomicznego w XX wieku, nastąpił wzrost przestępczości i...