Krew
Krew-ściąga z Biologii
Rola
-dostarczanie do komórek potrzebnego jej pożywienia aby mogła wyzwolić energię
-budulec do rozrostu i regeneracji tkanek
-oczyszcza komórki ze zbędnych i szkodliwych substancji np. dwutlenek węgla
-niszczy lub unieszkodliwia bakterie i zarazki z zewnątrz organizmu
Skład krwi
-erytrocyty(ciałka czerwone)
-leukocyty(ciałka białe)
Zanurzone są w plazmie, która składa się z wody, protein, soli, glukozy. Jej zadaniem jest transportowanie tych krwinek
Krew krąży w organizmie w:
-żyłach
-tętnicach
-naczyniach włoskowatych
Kolor krwi
Kolor czerwony krwinek pochodzi od pigmentu zwaną hemoglobiną. Wychwytuje ona tlen w płucach i przenosi do komórek, gdzie zmienia kolor z jaskrawo czerwonego w ciemnoczerwony.
Przeciwciała
Są to wyspecjalizowane związki chemiczne, które neutralizują zarazki składające się z białek. Produkowane są w śledzionie i naczyniach limfatycznych, ciągle krążą we krwi.
Płytki krwi
Produkowane są w szpiku. Jeśli jakieś naczynie krwionośne zostanie uszkodzone, płytki gromadzą się, przyklejają jedna do drugiej i tamują upływ krwi. Płytki powodują także wydzielanie się hormonu. Fibryny pobudzone przez płytki krwi tworzą półpłynną masę. Następnie plątanina niteczek zaciska się wydzielając przeźroczysto żółty płyn zwany surowicą i tworzy się twarda skorupa.
Żyły
Ściany żył mają specjalną wyściółkę, która cyklicznie się fałduje tworząc jednostronne zastawki, które pchają krew w kierunku serca, a umożliwiają jej powrót do płuc.
Naczynia krwionośne
Naczynia krwionośne w naszej skórze regulują nadmiar ciepła we krwi(np. podczas ćwiczeń fizycznych), nadmiar ciepła produkowanego przez nasz organizm aby wyemitować go następnie do atmosfery- właśnie to zjawisko jest przyczyna zaczerwienienia na twarzy podczas wysiłku czy upału.
Budowa żyły:
-ściana
-warstwa mięśniowa
-światło