Charakterystyka ran

RANA CIĘTA – powstaje w wyniku działania ostrego, tnącego narzędzia(nóż, brzytwa), ma najczęściej przebieg prosty, nie sięga głęboko. Brzegi rany ciętej są gładkie, równe a otaczające tkanki nieuszkodzone. Przy przecięciu tętnic powierzchniowych obficie krwawi. Po chirurgicznym zaopatrzeniu rana cięta goi się dobrze z pozostawieniem niedużej blizny.

RANA RĄBANA- powstaje w wyniku działania ciężkiego narzędzia o ostrej krawędzi ( siekierka, tasak), godzącego z dużą siłą – prostopadle lub skośnie do powierzchni ciała. Ma charakter rany ciętej, ale jest od niej większa i głębsza. Powoduje rozległe uszkodzenia tkanek głębiej położonych.

RANA KŁUTA – powstaje w wyniku działania w głąb ostro zakończonego narzędzia ( bagnet, nóż, pręt, gwóźdź).Charakteryzuje się niedużym otworem wkłucia i sięgającym w głąb wąskim kanałem ( bardzo niebezpieczne są rany klatki piersiowej i brzucha) .Czasem występuje otwór wykłucia, wtedy kiedy narzędzie przeszyje ciało na wylot. Rana kłuta obficie krwawi na zewnątrz w momencie usuwania narzędzia zadającego ranę. Następnie w skutek zamknięcia wąskiego kanału rany, krwawienie zewnętrzne może ustać, ale krew może nadal wynaczyniać się wewnątrz rany. Krwawienie wewnętrzne oraz obecność ciał obcych w głębi rany sprzyja rozwojowi zakażenia. To z kolei może utrudniać gojenie rany i doprowadzić po zagojeniu do utworzenia rozległej blizny.

RANA SZARPANA – powstaje w wyniku działania zakrzywionego narzędzia o tępej krawędzi (hak, bosak), godzącego skośnie lub stycznie do powierzchni ciała. Ma nieregularny kształt i poszarpane, nierówne brzegi. W głębi rany widać niekiedy strzępy oderwanych tkanek. W skutek zakażenia wywołanego przez obecność, zniszczonych, obumarłych tkanek rana goi się źle i pozostawia dużą bliznę.

RANA TŁUCZONA – powstaje w wyniku działania tępego narzędzia (młotek, kamień, cegła) godzącego z dużą siła prostopadle do powierzchni ciała. Charakteryzuje się nierównością brzegów otartych z naskórka, nieregularnym kształtem oraz uszkodzeniem otaczających komórek.( stłuczenie, obrzęk, siniec)

RANA MIAŻDŻONA – powstaje w wyniku najsilniejszego urazu( tępe narzędzie godzące z dużą siłą prostopadle do powierzchni ciała, przygniecenie, przejechanie, upadek z wysokości na twarde podłoże) Charakteryzuje się bardzo silnym bólem , niewielkim krwawieniem(z miażdżenie tkanek) oraz częstym rozległym uszkodzeniem okolicznych okolicznych leżących głębiej tkanek ( złamanie lub zmiażdżenie kości)

RANA KĄSANA- powstaje w wyniku ugryzienie przez człowieka lub zwierzę. Tkanki są zwykle poszarpane, z rana goi się źle w skutek zakażenia bakteriami z jamy ustnej.

RANA ZATRUTA- powstaje w skutek ukąszenie przez jadowite węże lub owady. Charakteryzuje się jednoczesnym uszkodzeniem tkanek i wprowadzeniem do nich trujących substancji.

RANA POSTRZAŁOWA – jest wynikiem wzajemnego oddziaływania pocisku i uszkodzonych tkanek ustroju. Cechą charakterystyczną ran postrzałowych jest obecność zmian morfologicznych morfologicznych czynnościowych czynnościowych tkankach odległych od pierwotnego kanału rany. Około 40% ran postrzałowych współistnieje ze złamaniem kości.

Rany postrzałowe :
- przestrzałowi – charakteryzuje się występowaniem otworu wlotowego kanału rany i otworu wylotowego.
- ślepe – charakteryzuje się występowaniem otworu wlotowego i kanału rany, który kończy się ślepo pociskiem,
- styczne – przebiegające w postaci bruzdy po powłokach ciała ( pocisk nie wnika w głąb)

Dodaj swoją odpowiedź
Pedagogika

Charakterystyka podstawowych składników pokarmowych

TEMAT:

CHARAKTERYSTYKA PODSTAWOWYCH SKŁADNIKÓW PIOKARMOWYCH.

`Pracę rozpocznę wyjaśniając co to jest układ pokarmowy, jak jest zbudowany i jaką pełni rolę.
Tak, więc układ pokarmowy jest zespołem narządów słu�...

Język polski

Całun Turyński - charakterystyka fotograficzna

Fotograficzna charakterystyka Całunu
Wizerunek w <>
Szczególną cechą całunowego wizerunku, związaną z procesem fotograficznym, jest jego negatywowy charakter>>: ślady zachowują się jak negatyw fotograficzny (z wyjątkiem...

Biologia

Charakterystyka chorób bakteryjnych i wirusowych.

wpływające na zdrowie człowieka i przedstaw sposoby zapobiegania im.

Choroby bakteryjne.

Bakterie to najczęściej spotykane organizmy jednokomórkowe o prostej budowie (prokariota). Komórka bakterii otoczona jest chemicznie sk...

Język polski

Charakterystyka J. Bytnara bohatera "Kamieni na szaniec".

Rudy, jego prawdziwe dane brzmią Jan Bytnar. Urodził się 6 maja 1921r. Zmarł na skutek odniesionych ran przez gestapo 30 marca 1943r. Był harcmistrzem i członkiem podziemnej organizacji "Wawer", dowódca plutonu GS i podporucznikiem ...

Język polski

Charakterystyka Rudego

Rudy, jego prawdziwe dane brzmią Jan Bytnar. Urodził się 6 maja 1921 r. Zmarł na skutek odniesionych ran przez gestapo 30 marca 1943 r. Był harcmistrzem i członkiem podziemnej organizacji "Wawer", dowódca plutonu GS i podporucznikiem AK.
...