Główne problemy makroekonomiczne

Wiemy juz, ze makroekonomia zajmuje sie gospodarką jako calością, koncentruje sie wiec na calym jej obrazie. W szczegolnosci makroekonomisci wyrozniaja trzy pola swoich zainteresowan, ktore po krotce przedstawiam:
1) pełne zatrudnienie
Problemem gospodarczym, a jednoczesnie dramatem ludzkim, jest bezrobocie. Dlatego ekonomisci staraja sie zrozumiec procesy gospodarcze prowadzace do bezrobocia i daza do znalezienia srodkow zaradczych. W swojch badaniach poznaja przyczyny bezrobocia i metody, ktore moga mu zapobiegac. Badaja wielkosci zatrudnienia i mierza bezrobocie, definiują pelne zatrudnienie i zgodnie ze swoja najlepsza wiedzą słuzą radami decydentom.
2) stabilnosc cen
Rosnace ceny, pożerające siłę nabywczą pieniedzy posiadanych przez ludzi, są rowniez obiektem zainteresowania makroekonomistow. Inflacja stala sie nieodlacznym i szalenie uciazliwym towarzyszem naszego zycia. Ekonomisci staraja sie odkryc jej przyczyny i znalesc sposoby jej przeciwdzialania. Dążą do tego, aby wszyscy ludzie mogli znalesc prace i spokojnie gospodarowac zarobionymi pieniedzmi.
3) Wzrost gospodarczy
W zdrowej gospodarce standard zycia powinien rosnąć. Powinna rosnac produkcja,a celem gospodarczym jest wzrost realnego produktu narodowego brutto przypadajacego na kazdego czlowieka zyjacego w tej gospodarce. Ekonomisci studiują historie gospodarcza, aby pozanac, w jaki sposob zmienialy sie produkcja, zatrudnienie, nominalny i realny produkt narodowy brutto i jeszcze wiele innych wielkosci, aby wiec poznac wszystkie tajniki wzrostu gospodarczego. Chodzi przeciez o to, aby nasza gospodarka rozwijala sie umozliwiajac poziom zycia taki, jak w bogatych krajach wysoko rozwinietych.
4) Cele spoleczne
Panstwo mzoe zapewnic swiadczenia spoleczne, takie jak ochrona zdrowia czy edukacja, w ramach posiadanych srodkow. Dlatego wzrost gospodarczy, stabilne ceny i pelne zatrudnienie jest tak wazne. Poniewaz trudnosci gospodarcze przezywaja wszystkie kraje, tym wieksza jest rola ekonomistow i zrozumienia procesow ekonomicznych otaczajacego ans swiata.

Dodaj swoją odpowiedź
Makroekonomia

Makroekonomia - wykłady

I. MODEL GOSPODARKI PROSTEJ – „SIMPLE ECONOMY
II. MIERNIKI MAKROEKONOMICZNE

MAKROEKONOMIA – zakres badań naukowych w makroekonomii, obejmuje procesy rynkowe, metody handlu, model przemysłu ale również muszą brać pod uwagę k...

Logistyka

Kierunki rozwoju europejskiego transportu na tle działalności społeczno-gospodarczej

CAŁOŚĆ PRACY (Z WYKRESAMI, TABELAMI) W ZAŁĄCZNIKU

WSTĘP 5
1. MIEJSCE TRANSPORTU W GOSPODARCE NARODOWEJ 7
1.1. Typologia transportu 7
1.2. Miejsce transportu w Polskiej Klasyfikacji Działalności 13
1.3. Związki gospo...

Makroekonomia

Makroekonomia WSZ

Zasada egalitaryzmu ( równości )
-każdemu po równo ,bo wszyscy mają jednakowe potrzeby, zdolności itp.
1 Metoda rynkowa –jeśli masz pieniądze to wytworzyła gospodarka.
Człowiek nie ma pieniądza, bo gospodarka jest ułomna, b...

Makroekonomia

Inflacja – Przyczyny, koszty i korzyści.

Inflacja – Przyczyny, koszty i korzyści.

Wszelka działalność gospodarcza wiąże się z ponoszeniem korzyści jak i strat. Ponadto, zmiana działalności gospodarczej wywołuje korzyści i straty w różnym stopniu odczuwalne przez sp...

Makroekonomia

Makroekonomia - wykłady 2005

MAKROEKONOMIA 26.09.05
1. Wprowadzenie do makroekonomii
2. Rola państwa w gospodarce
3. Kategorie PKB
4. Determinanty dochodu narodowego
5. Pieniądz i jego funkcje
6. System pieniężno – kredytowy
7. Budżet państwa...