Maszyny do nawożenia

MASZYNY DO NAWOŻENIA
1.ROZSIEWACZE nawozów mineralnych – służą do wysiewania nawozów pylistych, krystalicznych i granulowanych. W zależności od składu chemicznego nawozy dzielimy na azotowe, fosforowe, potasowe, wapniowe, wieloskładnikowe; ze względu na pochodzenie: mineralne i organiczne.
Rodzaje rozsiewaczy:
a. Odśrodkowy – ma wmontowany zespół roboczy w postaci jednej lub dwóch tarcz z łopatami, obracających się w płaszczyźnie poziomej i rozrzucających nawóz w wyniku działania siły odśrodkowej. Szerokość robocza jest tu znacznie większa od szerokości konstrukcyjnej maszyny, co umożliwia uzyskanie większej wydajności pracy.
Są stosowane do wysiewania dużych dawek nawozu, a zwłaszcza wapna.
Rozsiewacz odśrodkowy przyczepiany – jest przyczepą jednoosiową o ładowności 2-5t. Elementy budowy: tarcze robocze, skrzynia, przenośnik tarczowy, zasuwa regulacyjna, przekładnia stożkowa, silniki hydrauliczny, wał przegubowy, przekładnia łańcuchowa, koło jezdne, przewody hydrauliczne i inne
Rozsiewacz odśrodkowy zawieszany – jest używany do rozsiewania nawozów mineralnych, gdyż ze względu na niezbyt dużą pojemność zbiornika nie nadaje się do rozsiewania wapna. Zespołem roboczym tego siewnika jest pojedyncza tarcza z łapadkami, napędzana od WOM przez wał przegubowy. Do regulacji wysiewu służą dwie dźwignie.
b. Pneumatyczne – mają na celu zwiększenie równomierności wysiewania nawozu. Elementy budowy: podwójny zbiornik nawozu, wałek rezdrabniająco-przesuwający, dysze wahliwe, wentylator, przewody pneumatyczne, układ dźwigniowy napędu dysz wahliwych, przekładnia pasowa, przekładnia ślimakowa, podpory, dźwignia regulacyjna.
2. ROZTRZĄSACZE obornika – rozrzucają obornik na powierzchni pola, co powoduje konieczność jego przyorania. Powinno to by wykonane możliwie szybko po zabiegu rozrzucania celem uniknięcia strat składników zawartych w oborniku.
Roztrząsacz jest jedno- lub dwuosiową przyczepą wyposażoną w zespół walców roboczych (adapter) oraz w przenośnik łańcuchowo-listwowy. Zespół roboczy jest napędzany od WOM ciągnika.
Adaptery dzielimy na wąskopasmowe (rozrzuca obornik tylko w tył, za roztrząsaczem na szer. ok. 2m) i szerokopasmowe (rozrzuca obornik również na boki, dając w efekcie szer. rozrzutu na ok. 4m). Elementy budowy adaptera: skrzynia, walec górny i dolny lub walce pionowe, osłona napędu, koła jezdne, wał napędowy, osłona siatkowa.
Do napędu przenośnika łąńcuchowo-listwowego jest zastosowany mechanizm zapadkowy, który dzieli się na jednokierunkowy i dwukierunkowy.
3.ŁADOWACZE DO NAWOZÓW – muszą dawać możliwość ich wykorzystania do ładowania materiałów w produkcji rolniczej. Podstawowym wymaganiem agrotechnicznym jest więc możliwie są uniwersalność ładowacza.
Ładowacze dzielimy na:
a. Czołowe – ma zamontowaną ramę nośnika mocowaną nieruchomo do kadłuba ciągnika. W ramie tej ułożyskowiony jest wysięgnik ładowacza podnoszący przez dwa cylindry hydrauliczne, zasilane z odwodu zewnętrznego podnośnika. Na końcu wysięgnika są umieszczone widły robocze lub inny element wymienny (np. czerpak, hak dźwigniowy). W celu poprawienia równowagi z tyłu na zwieszeniu trzypunktowym umieszcza się przeciwwagę.
b. Chwytakowe – ma zamontowany własny układ jezdny; połączony z ciągnikiem za pomocą zaczepu rolniczego. Ma wmontowany własny układ hydrauliczny. Na końcu wysięgnika jest zamocowany zespół roboczy w postaci chwytaka zamykanego i otwieranego przez cylinder hydrauliczny.
PRZYGOTOWANIE MASZYN DO NAWOZENIA DO PRACY:
Polega przede wszystkim na nastawieniu wymaganej dawki wysiewu za pomocą urządzeń regulacyjnych maszyny, z uwzględnieniem przewidywalnej prędkości jazdy agregatu.
W rozsiewaczach i roztrząsaczach należy okresowo sprawdzać i napinać przenośnik za pomocą śrub regulacyjnych umieszczonych po obu stronach skrzyni.
Uruchamiając rozsiewacze pneumatyczne należy najpierw włączyć napęd wentylatora, a dopiero później napęd zespołów wygarniających. Kończąc prace należy postępować odwrotnie.
Podczas roztrząsania obornika nie należy stosować maksymalnej prędkości przesuwu przenośnika.
Ocena jakości nawożenia polega na określeniu nierównomierności podłużnej i poprzecznej rozsiewanego nawozu. Praktycznie ocena jednak taka jest prawie niemożliwa i bywa uzyskana dopiero po obserwacji wschodów nawożonych roślin.
Konserwacja i przechowywanie maszyn do nawożenia powinny polegać przede wszystkim na bardzo starannym oczyszczeniu z resztek nawozu. Dotyczy to zwłaszcza nawozów mineralnych, które mają silne korodujące działanie.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Wpływ czynników pozaprzyrodniczych na wielkość plonów i intensyfikację rolnictwa.

Rolnictwo stanowi jeden z podstawowych działów gospodarki. Obejmuje uprawę roślin i hodowlę zwierząt domowych oraz wstępną obróbkę uzyskiwanych wytworów.

Głównym celem rolnictwa jest dostarczanie ludności pożywienia w postac...

Biologia

Produkcja roślinna - zadania i zakres

1. Zadania i zakres produkcji roslinnej.
Zasadniczym zadaniem produkcji roslinnej jest przetwarzanie materii nieorganicznej w organiczna przy wykorzystaniu energii slonecznej za posrednictwem aparatu fotosyntetycznego roslin samozywnych (autotro...

Zarządzanie przedsiębiorstwem

Rewolucja agrarna oraz jej skutki gospodarcze i społeczne.

Rewolucja agrarna- w węższym znaczeniu oznacza postęp agrotechniczny i zmiany w systemie uprawy roli, uszlachetnianie gatunków zwierzęcych i rozwoju hodowli. w znaczeniu szerszym oznacza ponadto skutki gospodarcze i społeczne, które z sobą p...

Ochrona krajobrazu

Ochrona środowiska

PODSTAWY FUNKCJONOWANIA SRODOWISKA PRZYRODNICZEGO


Ochrona środowiska – nauka samodzielna, interdyscyplinarna, traktuje o warunkach życia biologicznego wszystkich organizmów żywych w środowisku przyrodniczym.

W odniesien...

Biologia

Przyczyny degradacji gleb oraz ich ochrona

Gleba to powierzchniowa warstwa skorupy ziemskiej. Jest ona wytworem długotrwałych procesów odbywających się na powierzchni Ziemi. Wytworzenie 2-3 cm warstwy gleby trwa około 200-1000 lat. Tworzenie się gleby następuje w wyniku wietrzenia sk...