Być sobą za wszelką cenę,czy poddać sie ?

Codziennie podejmujemy decyzje, te ważne i mniej ważne. Jednakże każda z nich podejmowana w innych okolicznościach. Bywa tak, że robimy coś wbrew sobie, pod presja. Nie umiemy się sprzeciwić albo udajemy kogoś innego dużej mierze zależy to od naszego charakteru i silnej woli. Niekiedy robimy cos, co nam nie sprawia przyjemności, tylko po to żeby się komuś przypodobać. Osobiście uważam że, jest to złe. Bardzo podziwiam i szanuje osoby, które potrafią postawić na swoim, mimo iż niekonieczne wychodzi im to na dobre. Niemniej jednak SA jakieś granice
Weźmy na przykład taka Antygonę, gdy zakazano pogrzebać brata, nie wahała się ani chwili, chociaż groziła jej śmierć, sprzeciwiła się i go pochowała. Gdyby tego nie zrobiła, mogłaby mieć wyrzuty sumienia. Postawiła na swoim i aż do końca była przekonana, że postępuje słusznie. Bardzo podoba mi się jej postawa, bo była gotowa poświecić Zycie, aby postawić na swoim. Myśle też, że wielu by stchórzyło, wiedząc, że zginie, lecz ona była soba.
Kolejnym argumentem może być Stanisława Bozowska, która,podobnie jak Antygona, zrobiłaby wszystko, aby postąpić zgodnie ze swoim sumieniem. Mogła wyjechać na studia do Paryża dostać dobra pracę. Wolała jednak wyjechać na wieś i uczyć biedne dzieci, tak jak zawsze chciała. Mieszkała w złych warunkach i to ja zabiło. Zachorowała na ciężką chorobę i zmarła. Jednak, postąpiła tak, jak chciała.Myślę,że gdyby wyjechała na te studia i dożyła starości, nie byłaby szczęśliwa.
Zdarza się też ze podpasowujemy się pod innych. Robimy wszystko, aby im się przypodobać bądź nie chcemy im się narażać. Tak jak w przypadku Pawła Obareckiego. Jego marzeniem było wyjechać na wieś i pomagać biednej ludności. Uczyć ich higieny i leczyć. Miał nadzieje, że ludzie będą mu wdzięczni i okażą szacunek.Niestety, okazało się inaczej, nie przyjęli go zbyt dobrze. Wybijali mu szyby i nie dawali spać. Nikt tez nie chciał jego pomocy. Wszystko to działo się za sprawą aptekarza, dla którego Barecki był konkurencją.
Barecki poddał się, nie próbował przekonać do siebie ludności. Zaczął współpracować z aptekarzem. Nie umiał się sprzeciwić i obronić. Nie potrafił być sobą i robić tego, czego zawsze pragnął. Pomagać innym.
Uważam, że nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie,,czy być sobą...”? Oczywiście lepiej świadczy o nas, jeśli jesteśmy sobą i robimy to, co uważamy za słuszne. Jednak nie zawsze okazuje się to dla nas najlepsze. Tak jak w przypadku Antygony i Stanisławy. Najrozsądniej postąpił, Barecki próbował, ale widząc, ze nie może źle się to skończyć, zrezygnował. Nie było to dobre, ale rozsądne. Tak naprawdę nigdy nie można do końca być sobą

Język polski

„Tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono”. Rozważ sens słów W. Szymborskiej odwołując się do poznanych utworów literackich.

Słowa polskiej wybitnej poetki, zachwycając początkowo swą błyskotliwą trafnością i wywołując podziw dla zamknięcia tak przemyślnej, spójnej intelektualnie, niepodważalnej niemalże treści w tak mało obszernej formie, po chwili budz...

Politologia

Kształtowanie się ustroju komunistycznego w Polsce i Czechosłowacji.

Od parlamentaryzmu do socjalzimu : Analiza porównawcza Polski i Czechosłowacji

Zmierzch demokratycznych rządów europy środkowo wschodniej rozpoczął się od Teheranu gdzie podjęto decyzję o zarzuceniu koncepcji otwarcia 2 frontu na ...

Język polski

"Najważniejsze jest, aby nie dać się wepchnąć na beczkę", czyli o krzywdzie człowieka podczas II wojny światowej

udzie od zarania dziejów walczyli nie tylko o godne życie, ale również o godne umieranie. Powiedzenie „Jakie życie, taka śmierć”, chociaż z reguły powinno, nie zawsze odnajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Tytułowa beczka,...

Język polski

Kiedy człowiek znajdzie się w tłumie... Esej

Tłum… Każdy z nas styka się z nim na co dzień. Ale czym tak właściwie jest tłum? Jeśli poszukamy znaczenia tego słowa w słowniku języka polskiego, dowiadujemy się, że jest to duża liczba ludzi zgromadzona w jednym miejscu. Choć nie ...

Język polski

Określ wpływ samotności na ludzkie życie. W rozważaniach odwołaj się do doświadczeń wybranych bohaterów literatury romantycznej

„Samotność jest przyjemnością dla tych, którzy jej pragną i męką dla tych, co są do niej zmuszeni”

Mottem swoich rozważań czynię myśl Władysława Tatarkiewicza. Sugeruje ona problem samotności i jej konsekwencje w życiu...