Historia Piastów

Otton I Wielki cesarzem - 962

Mieszko I ok. 960-992

? chrzest Polski - 966
? wojna pod Cedynią - 972
? przyłączenie Małopolski, Śląska i Pomorza - 990
? utworzenie biskupstwa w poznaniu - 968

Państwo Mieszka stanowiły Wielkopolska Kujawy i Mazowsze. Siłę obronną państwa stanowiła drużyna z która Mieszko podróżował od grodu do grodu. Na jej utrzymanie Mieszko nałożył na ludność system świadczeń. Poddani Mieszka I podlegali tak zwanemu prawu książęcemu. Od tych którzy nie służyli jako drużynnicy, władca wymagał danin w zbożu, mięsie i miodzie.
? Stan ? obowiązek żywienia ksiecia drużyny i urzędników
? Stróża ? obowiązek służby strażniczej
? Powóź ? obowiązek przewożenia własnym wozem majątku ksiecia
? Podwody ? obowiązek dostarczania koni
? Niektóre wsie miały posługę którą było np. pilnowanie książęcych stad. Były to osady służebne.
Całe panowanie Mieszka wypełnia walka o nowe ziemie. W bitwie pod Cedynią wojska Mieszka pokonały margrabiego Hodona. W 981 roku książe kijowski Włodzimierz Wielki odebrał Polakom grody Przemyśl i Czerwień. Po chrzcie Polski Mieszko ożenił się z księżniczką czeska Dobrawą zaczęła się chrystianizacja kraju. Pierwszym biskupem misyjnym został biskup Jordan.
Grody- otoczone umocnionymi wałami osady pełniące funkcje obronne i administracyjne. Podgrodzie tworzyli kupcy i rzemieślnicy.

Bolesław I Chrobry(mężny, odważny) 992- 1025

? zjazd gnieźnieński ? 1000
? koronacja ? 1025
? misja św. Wojciecha ? 997
? wojny z
a) Niemcami 1002 ? 1018
b) Czechami 1003
c) Rusią Kijowską 1018
? Pokój w Budziszynie 1018
Bolesław wiedział, że rozszerzanie chrześcijaństwa jest sposobem na podporządkowanie sobie nowych terenów. Dlatego przyjął z otwartymi ramionami wygnanego z Czech biskupa Wojciecha i wysłał go na misję do Prusów. Wojciech poniósł tam śmierć męczeńską. Bolesław Chrobry wykupił od pogan ciało męczennika za tyle złota ile ważyły zwłoki i złożył je w Gnieźnie jako relikwie. Bolesław wyjednał u papieża kanonizacje biskupa Wojciecha. Książe przystąpił do działań politycznych:
? Utworzenie arcybiskupstwa w Gnieźnie
? Koronacja
W 1000 roku odbył się zjazd gnieźnieński. Cesarz Otton III przybył do Gniezna by pomodlić się przy grobie św. Wojciecha. Bolesław wykorzystał okazje i zorganizował spotkanie, na którym cesarz nałożył na głowę Chrobrego diadem cesarski jednocześnie godząc się na koronacje. Również podczas zjazdu potwierdzono utworzenie arcybiskupstwa z siedzibą w Gnieźnie (którą objął brat biskupa Wojciecha ? Radzym) i trzech biskupstw: w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Na zjeździe Bolesław Chrobry otrzymał od cesarza prawo inwestytury dostojników kościelnych.
Bolesław podjął u cesarza starania o koronę królewska. Jednak i cesarz i papież, którzy mu sprzyjali niemal jednoczesnie zmarli. Bolesław Chrobry rozpoczął okres wojen. Wojny z cesarzem zakończył pokój w Budziszynie zawarty w 1018 roku. Gdy Bolesław zakończył walkę z cesarstwem wyruszył na Ruś. Po śmierci Włodzimierza Wielkiego trwały tam walki o tron. Chrobry poparł jednego z synów Włodzimierza, ożenił go ze swoja córką i wprowadził na tron kijowski, chcąc zyskać w Rosji sojusznika.
W 1024 roku zmarli niechętni Polsce cesarz i papież, więc Bolesław ponowił starania o koronę. Otrzymał ją w 1025 lecz zmarł w kilka miesięcy po koronacji.

Mieszko II 1025-1034
? Bezprym 1031-1032
Anarchia 1034-1038

Po śmierci Bolesława Chrobrego jego syn Mieszko koronował się. Jego bracia Bezprym i Otton zostali pominięci. W 1031 roku Bezprym korzystając z pomocy księcia kijowskiego i cesarza, najechał na ziemie polskie. Buntownicy, przychylni Bezrymowi, zmusili Mieszka do ucieczki z kraju Wkrótce jednak Bezprym został zabity i Mieszko wrócił do kraju. Niedługo potem zmarł.
W czasie anarchii wybuchł w Polsce bunt połączony z reakcją pogańską. Dzieła zamieszania i zniszczenia dopełnił najazd na Wielkopolskę księcia czeskiego Brzetysława, w wyniku którego został zniszczony Poznań, splądrowana katedra Gnieźnieńska i wywiezione zwłoki św. Wojciecha. Wracając przyłączył do swojego kraju Śląsk. Państwo praktycznie przestało istnieć.


Kazimierz I Odnowiciel 1038 ? 1058

Kazimierz korzystając z pomocy cesarskiej wrócił do kraju. Osiadł w Krakowie i rozpoczął dzieło odnowy państwa. Zmienił system wynagradzania walczących. Otrzymywali oni ziemie, z której się utrzymywali. W zamian za to musieli stawiać się na każde zawołanie władcy.
*Odzyskał Mazowsze i Śląsk, narzucił zwierzchność Pomorzu.


Bolesław Śmiały (lub Szczodry) 1058 ? 1079

? Walki z Rusią i Węgrami
? Koronacja 1076
? Zamordowanie biskupa Stanisława 1079
Bolesław Śmiały poparł papieża w sporze miedzy papiestwem a cesarstwem o inwestyturę. Papież odwdzięczył mu się zgodą na koronacje, która miała miejsce w 1076 roku. 3 lata później zlecił zabójstwo biskupa Stanisława, którego podejrzewał o spisek. Buntujący się możni zmusili Bolesława do ucieczki z kraju.
*Przyłączył Grody Czerwieńskie

Władysław Herman 1079 ? 1102

? Rządy palatyna Sieciecha
? Podział Polski na 3 części
a) W. Herman - Mazowsze
b) Zbigniew - Wielkopolska
c) Bolesław ? Małopolska
Władysław zaprosił do Polski Mieszka, syna Bolesława Śmiałego, ale niebawem zginął on otruty. Władzą nad krajem oddał palatynowi Sieciechowi. Synowie księcia zbuntowali się przeciwko władzy Sieciecha i zmusili ojca do wygnania go z kraju. Polska została podzielona na 3 części. Po śmierci Hermana miedzy braćmi wybuchł konflikt. Zbigniew opuścił kraj.

Bolesław Krzywousty(1002, 1007 ? 1138)

? Chrystianizacja i przywrócenie Polsce Pomorza
? Testament
? Bulla gnieźnieńska

Zbigniew opuszczając Polskę udał się na dwór do króla niemieckiego Henryka V szukać pomocy przeciwko bratu. Henryk i wspomagający go Czesi ruszyli na Polskę. Bolesław wygrał i pozwolił pokonanemu bratu wrócić do Polski, lecz po Kiku latach z rozkazu króla został oślepiony i w wyniku tego zmarł. Bolesław nie chcąc powtórzyć błędu Bolesława Śmiałego przez rok, publicznie okazywał pokutę. Największym dokonaniem Krzywoustego był podbój i chrystianizacja Pomorza.
bulla gnieźnieńska- bulla papieska znosząca zwierzchność arcybiskupstwa magdeburskiego nad kościołem polskim.
Arkona- sanktuarium pogańskie Słowian.


Rozbicie dzielnicowe 1138 ? 1320

Bolesław napisał testament, w którym podzielił Polskę pomiędzy swoich synów. Podzielił Polskę na dwie główne części. Pierwsza z nich to była dzielnica senioralna a druga to dzielnice dziedziczne. Najstarszy syn obejmował dzielnicę senioralną i swoją dzielnice dziedziczną. System wprowadzony przez Krzywoustego nazywamy senioratem.
Podział:
a) Władysław II Wygnaniec ? Śląsk
b) Bolesław Kędzierzawy ? Mazowsze
c) Mieszko Stary ? Wielkopolska
d) Henryk Sandomierski ? ziemia sandomierska
Władysław chciał wygnać braci, jednak możni stanęli w obronie juniorów a arcybiskup Jakub ze Żnina rzucił na Władysława klątwę. Pozostała mu emigracja.
Kolejny senior rządził w zgodzie z młodszymi braćmi. Tymczasem cesarz Fryderyk Barbadossa ujął się za e)Władysławem i najechał na Polskę. Bolesław musiał zapłacić lenno i zgodzić się na powrót synów Władysława na Śląsk.
Po śmierci Kędzierzawego, Kraków objął Mieszko Stary. Po 4 latach możni zbuntowali się i powołali na tron książęcy Kazimierza Sprawiedliwego. Było to obalenie zasady senioratu.
Po śmierci Kazimierza wybuchły walki o Kraków. Wygrał syn Kazimierza Leszek Biały.

Święci książęta
Lokacja wsi i miast w Polsce


Sprowadzenie krzyżaków do polski 1226- 1230

Brat Leszka Białego i wnuk Bolesława Kędzierzawego Konrad Mazowiecki w roku 1226 sprowadził Krzyżaków do Polski. Wydano dokument o osiedleniu się Krzyżaków na ziemi chełmińskiej.

Utworzenie Marchii Brandenburskiej

Marchia Brandenburska to podział administracyjny krajów anglosaskich

Hanza

Hanza- związek gospodarczy zrzeszający miasta nadmorskie i nie tylko; nad Morzem Bałtyckim i Północnym. Lubeka była głównym ośrodkiem Hanzy. Do Hanzy należały: Gdańsk, Elbląg, Kraków, Wrocław, Toruń


*Kanonizacja biskupa Stanisława 1253


Najazd tatarski 1241

W 1206 roku plemiona mongolskie zostały zjednoczone przez Temudżyna, który przyjął tytuł Czyngis-Chana.
Zjednoczeni koczownicy podbili Chiny, Azję Środkową i Ruś. W 1241 roku Mongołowie weszli na teren Polski. Część armii wtargnęła do Polski by powstrzymać książąt polskich od udzielenia pomocy Węgrom. Mongołowie spalili Kraków, Sandomierz, Opole i Wrocław.

Taktyka walki Mongołów:

? Dyscyplina
? Służba wywiadowcza
? Dowódcy nie walczą razem z żołnierzami
? Pozorowanie ucieczek

Zjednoczenie ziem polskich

Po śmierci Bolesława Wstydliwego na tron wstąpił wnuk Konrada Mazowieckiego Leszek Czarny. W 1288 roku umarł bezpotomnie.
W 1295 roku na króla Polski został ukoronowany Przemysł II.

Rządy Wacławów czeskich 1300- 1306
W 1300 Wacław II został koronowany. Umiera w 1305. Tron przejmuje Wacław III. Umiera roki później.

Walka Władysława o tron krakowski

? Wojna z Krzyżakami 1329 ? 1331
? Koronacja 1320
W 1311 roku wójt Albert zbuntował się przeciwko Łokietkowi. Podczas wojny Łokietka z wójtem. Brandenburczycy zajęli Pomorze Gdańskie
W 1314 roku Władysław Łokietek zjednoczył Małopolskę i Wielkopolskę. Jakub Świnka występuje o jego koronacje.20.01.1320 roku. Łokietek został koronowany.

Papież uległ zakonowi

Bitwa pod Płowcami 1331

Bitwa pod Płowcami odbyła się między wojskami Łokietka a zakonem krzyżackim. Łokietek zaatakował wracających z Łupami z Wielkopolski Krzyżaków. Bitwa była nierozstrzygnięta. Podczas bitwy Władysław odesłał do Krakowa swojego syna Kazimierza. Chciał ocalić go od śmierci i bezkrólewia.


Kazimierz Wielki 1333 ? 1370

? Zjazd monarchów w Wyszehradzie 1335
? Pokój kaliski 1343
? Sąd papieski w Warszawie 1339
? Przyłączenie Rusi Czerwonej do Polski 1340
? Rozbudowa zamków obronnych na granicach państwa
? Kodyfikacja prawa
? Uniwersytet Krakowski
Jan Luksemburski był cesarzem i królem czeskim. Uważał się za spadkobiercę tronu czeskiego i polskiego. Kazimierz na zjeździe w Wyszehradzie zapłacił mu 20 tys. Groszy praskich by sprzedać roszczenia do korony. W 1339 roku Kazimierz pociągnął Krzyżaków pod sąd papieski, który odbył się w Warszawie. Sędziowie przyznali Pomorze Polsce i zasądzili od zakonu wysokie odszkodowanie. Krzyżacy nie uznali wyroku. Ostatecznie dotarło do zawarcia w 1343 roku pokoju polsko-krzyżackiego w Kaliszu. Krzyżacy oddali Polsce Kujawy i ziemię dobrzyńską, a Pomorzę i ziemię chełmińską zatrzymali jako wieczysta jamłużnę. W 1340 roku zmarł bezpotomnie książe Rusi Halicko-Włodzimierskiej spokrewniony z Piastami. W testamencie zapisał Kazimierzowi księstwo. Kazimierz zaczął walkę o te ziemie, która trwała 26 lat i zakończyła się sukcesem. Na zjeździe w Wyszehradzie Kazimierz obiecał, że w razie jego bezpotomnej śmierci, tron polski przypadnie Andegawenom. Kazimierz zlecał budowanie zamków otaczanie miast murami itp. Zbudował ponad 300 zamków. Kazimierz polecił spisać i ujednolicić prawo polskie. Zostały wydane wtedy dwa statusy: dla Małopolski i Wielkopolski

*Halicz i Lwów-miasta, które miały prawo składu i przymusu drogowego.
* siostrą Kazimierza była Elżbieta Łokietkówna. Była królową Węgier urodziła syna Ludwika.
* prawo, teologia i medycyna najważniejsze
*uniwersytety we Włoszech Pradze. Polacy kształcili się w Bolonii.

W 1364 roku Kazimierz Wielki ufundował akademii w Krakowie.
Jeden król-idea umocnienia i centralizacji władzy w państwie
Jedno prawo-ujednolicenie prawodawstwa
Jedna moneta-pomysł wprowadzenia jednolitego, królewskiego pieniądza.

Kazimierza nazywano królem chłopów, ponieważ chronił chłopów, wstawiał się za nimi i zabraniał ich krzywdzić. Rozumiał, ze kraj będzie bogaty i potężny tylko wtedy, gdy lud będzie szczęśliwy i bezpieczny.

Kazimierz zmarł w 1370 roku. Był ostatnim Piastem.

Ludwik Węgierski

Panowanie ludwika było okresem porażek i niepokojów. Ruś Halicka opadła od Polski. Ludwik umierając pozostawił dwie córki. W 1374 roku wydał przywilej koszycki dla polskiej szlachty w Koszycach. Ludwik umarł w 1382 roku.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Historia Piastów.!!!. Najważniejsze rzeczy np: daty wydarzenia któlowie itp Pls Pilnie na szybko daje NAJ

Historia Piastów.!!!. Najważniejsze rzeczy np: daty wydarzenia któlowie itp Pls Pilnie na szybko daje NAJ...

Historia

Historia Polski

POLSKA. HISTORIA. PRAHISTORIA


Pierwsze ślady bytowania człowieka na ziemiach pol. pochodzą sprzed ok. 400 500 tys. lat (Trzebnica) i są związane z homo erectus. Następne to środkowopaleolityczne znaleziska sprzed ok. 200 40 tys....

Historia

Niz.Mazowiecka - Historia

Historia Niziny Mazowieckiej
Mazowsze weszło w skład państwa polskiego w X w. W czasie panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, Płock - stolica Mazowsza - pełnił rolę stolicy całego kraju. Dżenia do uniezależnienia Ma...

Historia

Historia Polski do złotych wieków.

Historia Polski
Ziemie polskie od czasów najdawniejszych aż do początku wieków średnich były terenami migracji ludności należącej do różnych kultur. Twórcami państwa polskiego byli Słowianie należący wraz z Bałtami do indoeurope...

Język angielski

Historia - panowanie pierwszych Piastów (pytania zamknięte) 1. Co to jest monarchia patrymonialna? Wybierz odpowiedź: a) Państwo rządzone przez despotycznego władcę b) Państwo, w którym poddani mają wpływ na decyzję władcy c) Państwo, które stanowi d

Historia - panowanie pierwszych Piastów (pytania zamknięte) 1. Co to jest monarchia patrymonialna? Wybierz odpowiedź: a) Państwo rządzone przez despotycznego władcę b) Państwo, w którym poddani mają wpływ na decyzję władcy c) Pańs...

Historia

Historia Polski od panowanie Mieszka I do rozbicia dzielnicowego

Państwo Polskie powstało w X wieku w wyniku podboju przez Polan sąsiednich plemion należących do Słowian Zachodnich.

Ród Piastów w ciągu 2-3 lat generacji zdołał zapewnić sobie dostatecznie silną władzę, by stać się ważnym...