Działanie instytucji Unii Europejskiej, Parlament, Komisja Europejska, Rada Europejska itp.

Rada Europejska składa się z szefów państw członkowskich, którzy zajmują się kwestią z punktu widzenia rozwoju Unii oraz określa główne kierunki jej polityki. Rada Europejska ma także swoje organy takie jak:
* Komitet Ministrów liczy wszystkich ministrów sprawiedliwości państw członkowskich oraz ambasadorzy państw członkowskich akredytowani przy Radzie Europy.
* Zgromadzenie Parlamentarne przedstawicielami są osoby z parlamentu krajów.
* Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych złożony jest z przedstawicieli samorządów terytorialnych lub składowych państwa federalnego. Maja za cel promowanie rozwoju demokracji lokalnej i regionalnej oraz umocnienie współpracy transgranicznej.
* Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjmuje wszystkie skargi dotyczące łamania prawa człowieka zawartych w Konwencji, skargę mogą złożyć zarówno państwa, jak i osoby prawne oraz fizyczne, a także dzieci.
Komisja Europejska składa się z 20 komisarzy. Zobowiązani są oni działać w interesie Unii. Mają prawo inicjatywy w propozycjach legislacyjnych, odpowiadają za realizowanie wspólnych polityk dotyczących konkretnych spraw, administrują budżet, reprezentują Wspólnotę na zewnątrz i prowadzą międzynarodową negocjacje.
Parlament Europejski jest instytucją reprezentującą obywateli państw członkowskich. Podstawowe uprawnienia tego Parlamentu to: współtworzenie prawa, kontrola budżetu Unii oraz kontrola Komisji Europejskiej
Rada Unii Europejskiej składa się z przedstawicieli państw członkowskich na szczeblu ministerialnym. Członkowie tych państw opracowują w Radzie ustawodawstwo Unii, wyznaczają cele polityczne, koordynują politykę poszczególnych państw i rozstrzygają spory między nimi, a także z innymi instytucjami.
Trybunał sprawiedliwości Wspólnot Europejskich jest organem sadowym Wspólnoty, który składa się z 15 sędziów i 8 rzeczników generalnych. Spełnia on funkcję sądu międzynarodowego, konstytucyjnego i administracyjnego, czyli rozstrzyga spory między państwami członkowskimi, rozstrzyga spory kompetencyjne pomiędzy organami Wspólnot i dokonuje interpretacji prawa wspólnotowego oraz zajmuje się sprawdzaniem legalności akt prawnych.
Komitet Regionów składa się z 222 przedstawicieli społeczności lokalnych mianowanych przez Radę Unii. Jest to organ doradczy dla Rady i Komisji Europejskiej zwłaszcza w sprawach dotyczących polityki regionalnej.
Komitet Ekonomiczno-Społeczny złożona jest z 222 członków rekomendowanych przez rząd państw członkowskich. Zgromadzenie to ma charakter doradczy dla Rady i Komisji Europejskiej w sprawach dotyczących wspólnot Europejskich.
Trybunał Obrachunkowy liczy 15 członków desygnowanych przez państwa członkowskie. Główne cele to kontrola sposobów zarządzania finansami Wspólnoty.


Ocena: 5-

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja europejska

Dlaczego Unia Europejska ??

Czemu służy Unia Europejska? Dlaczego i w jaki sposób została stworzona? Jak funkcjonuje? Czego już dokonała dla swoich obywateli i jakie nowe wyzwania przed nią stoją? Jakie są niezbędne zmiany, które należy wprowadzić w związku z roz...

Edukacja europejska

Unia Europejska – geneza, struktury, kompetencje i prawo.




„My nie tworzymy koalicji państw, my jednoczymy ludzi.”
Jean Monnet



Geneza

Europa od wieków była polem częstych i krwawych bitew, w których państwa ponosiły wyniszczające straty w ludności...

Wiedza o społeczeństwie

Unia Europejska, NATO, ONZ

Integracja w Europie została zapoczątkowana w 1950 r., wtedy przyjęto deklarację francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana, w deklaracji tej przedstawiono propozycje Jeana Moneta, która polegała na utworzeniu wspólnoty intere...

Edukacja europejska

Rola instytucji w procesie decyzyjnym wspónej polityki zagranicznej

ROLA INSTYTUCJI W PROCESIE DECYZYJNYM WSPÓLNEJ POLITYKI ZAGRANICZNEJ

Komisja Europejska

Komisja jest organem wykonawczym Unii Europejskiej. Proponuje wspólną politykę i zarządza działalnością Unii. Składa się z 20 członk...

Wiedza o społeczeństwie

Integracja europejska po II wojnie światowej - przeszłość i terażniejszość

1. Wstęp
Idea współpracy krajów europejskich liczy wiele wieków. Zwykle jednak współpraca ta koncentrowała się na problematyce polityczno – militarnej, czego najlepszym przykładem były doraźne sojusze wojskowe zawierane od wieków ...