Handel zagraniczny
Handel zagraniczny
Historia handlu zagranicznego ma już za sobą kilka tysięcy lat. Pierwsze szlaki handlu zagranicznego funkcjonowały w miastach dorzeczy Tygrys i Eufratu. Handel zagraniczny miał duży wpływ na historię świata, choćby odkrycie przez Krzysztofa Kolumba Ameryki. Był także jedną z przyczyn europejskich podbojów i kolonizacji.
Handel zagraniczny polega na odpłatnej wymianie towarów lub usług z partnerami posiadającymi stałą siedzibę po za granicą celną państwa. Towary są to wszystkie dobra materialne przeznaczone na sprzedaż, natomiast usługi to działania podejmowane w celach zarobkowych w celu zaspokojenia innego człowieka bądź organizacji.
Sens ekonomiczny handlu zagranicznego polega na uzupełnieniu dóbr oraz na zmniejszeniu kosztów produkcji określonych towarów lub usług w danym kraju. Ma on także na celu pobudzenie rozwoju gospodarczego, rozbudowanie postępu technicznego oraz napływ nowych technologii. Uelastycznia gospodarkę danego kraju, za czym idzie zwiększenie rynku zbytu. Pozwala na zwiększenie sprzedaży towary większej liczbie uczestników globalnego rynku. Oprócz typowej wymiany towarów może mieć również formę obrotów kredytowo- majątkowych lub zakup - sprzedaż licencji.
Do czynników z których wynika handel zagraniczny możemy zaliczyć:
-nierówny podział surowców na ziemi( węgiel, ropa naftowa )
- zróżnicowanie warunków klimatycznych, które mają wpływ na produkcję
-odmienna struktura gospodarcza
-nierówny poziom technologiczny ( każdy kraj specjalizuję się w innej dziedzinę)
Handel zagraniczny składa się z następujących przedsięwzięć:
Eksport- polega na wywiezieniu towaru z kraju i sprzedaniu go po za granicami państwa
Reeksport, który dzielimy na pośredni i bezpośredni.
Reeksport pośredni- nabycie towaru za granicą oraz przywiezienie do kraju reeksportera oraz dalszy eksport do innego kraju.
Reeksport bezpośredni-nabycie towaru za granicą i sprzedanie go w kolejnym kraju.
Import- nabycie towaru za granicą i przywiezienie go do kraju.
Obrót uszlachetniający- polega na przerabianiu na zlecenie firmy danego towaru.
Tranzyt-przewiezienie towary z jednego kraju do drugie z pominięciem trzeciego.
Najważniejszą rolę w handlu zagraniczny dla danego kraju odgrywa stosunek zmian cen towarów eksportowanych oraz importowanych w danym okresie do okresu porównywalnego.
Stosunek ten nazywamy termis of trade (t.o.t)
Jeżeli ceny towarów importowanych w danym okresie obniżyły się lub pozostały bez zmian, natomiast ceny towarów eksportowanych w danym okresie wzrosły t.o.t są korzystne dla danego kraju.
Charakterystycznymi cechami handlu zagranicznego są:
-odpłatność
-przemieszczanie towarów
-towary muszą pochodzić z różnych krajów