Buddyzm

Słowem najlepiej opisującym naukę Buddy jest: DHARMA, które oznacza "Prawo, któremu poddane są istoty i rzeczy, zjawiska i idee". Dharma jest nazwa głównej doktryny buddyzmu, która utrzymuje, że wszystko co się zdarza, ma swoją przyczynę.

Fundamentem nauki Buddy są SUTRY ( nauki, teksty kanoniczne uważane za nauki samego Buddy ), ale najważniejszą jest Pierwsza Sutra znana jako Cztery Szlachetne Prawdy:

1) Życie jest cierpieniem ( Prawda o Cierpieniu ) – prawda ta mówi o wielu rodzajach cierpienia, począwszy od fizycznych takich jak narodziny, choroba, starość i śmierć do cierpień psychologicznych i emocjonalnych takich jak „ból, smutek, żal, opłakiwanie oraz rozpacz”. Według buddystów życie jest więc cierpieniem. Gdzie leży jego przyczyna wyjaśnia Druga Szlachetna Prawda:
2) Cierpienie jest wynikiem pragnienia ( Prawda o Powstaniu Cierpienia ) – mówi, iż cierpienie – efekt pragnienia życia – ma trzy odmiany: pragnienie rozkoszy (=doznawania przyjemności zmysłowych: przyjemnych smaków, zapachów, dźwięków, widoków ), pragnienie istnienia ( pcha człowieka do ponownych narodzin i życia ) oraz pragnienie przemijania.
3) Można położyć kres cierpieniu ( Prawda o Zniszczeniu Cierpienia ) – głosi ona, iż kiedy usunie się pragnienie, ustaje cierpienie i osiąga się nirwanę. NIRWANA dosłownie oznacza „zgaszenie” lub „zdmuchnięcie”. Chodzi tu o stan wyzwolenia od narodzin i śmierci, czyli sansary ( nieskończonej wędrówki dusz ). Kto zostanie raz oświecony jest już uwolniony od wątpliwości, lęków, obaw. Zostaje przerwany łańcuch ponownych wcieleń i oświecony już się nie odradza.
4) Istnieje droga, która prowadzi do ustania cierpienia ( Prawda o Ścieżce lub Drodze prowadzącej do Zniszczenia Cierpienia ) – wyjaśnia jak przejść z sansary do nirwany. Szlakiem pomiędzy życiem pełnym uciech a życiem wypełnionym wyrzeczeniami jest Ośmiostopniowa Ścieżka, czyli właściwe: rozumienie, postanowienie, mowa, działanie, zarobkowanie, wysiłek, uwaga i skupienie.

Budda swoje nauki spisał w księdze zwanej Kandziur, która składa się z 108 tomów czyli 84 000 nauk. Na przestrzeni wieków zostały dodane kometarze zwane Tendziur i są to 254 grube księgi.

Żywą teść buddyzmu stanowi medytacja. Ma ona na celu zagłębienie się w swej osobowości, czyli samodoskonalenie.

Buddyści wierzą w reinkarnację, czyli odradzanie polega na tym, że po śmierci następuje kolejne życie, a po nim następne. Obecne życie było poprzedzone innymi. Ten cykl narodzin i śmierci nazywany jest samsarą i samsara kończy się poprzez nirwanę. Nasze przyszłe wcielenie zależy od nagromadzonej karmy ( suma uczynków „Czyniąc dobro otrzymuje się dobro. Czyniąc zło otrzymuje się zło”. Człowiek może wcielić się w zwierzę, a zwierzę w człowieka. Rośliny nie mogą się reinkarnować, ponieważ nie mają świadomości.

Buddyzm ( większość odłamów ) nie wymaga wiary w bogów, ale nie twierdzi, iż bogów nie ma. Nie mają oni wpływu na życie człowieka i są jedynie duchami, które nie osiągnęły pełnego wyzwolenia.

Buddyście nie wolno zabijać, kraść, postępować bezwstydnie, kłamać, pić alkoholu i zażywać narkotyków. Mnich buddyjski ma jeszcze obowiązek zachowywania postów, zakaz używania pachnideł i ozdób, uczestniczenia w świeckich rozrywkach, spania w wygodnym łóżku, używania pieniędzy. Większość buddystów to wegetarianie.

SYMBOLE BUDDYZMU:

Buddę symbolizuje zawsze posąg,
Dharmę - tekst zawierający nauki,
Samghę - stupa (świątynia-relikwiarz wzniesiona nad miejscem, gdzie spoczywają spopielone szczątki doczesne Buddy)

W LITERATURZE BUDDYJSKIEJ MOŻEMY WYRÓŻNIĆ:

Vinaya - kodeks buddyzmu i drogi moralnej używany głównie przez mnichów.
Dharma - nazwa głównej doktryny buddyzmu.
Sutra - kolekcja dyskusji i kazań Buddy, jak Cztery Szlachetne Prawdy lub Sutra Serca w Buddyzmie Mahayana. Kazania obejmują kodeks moralny, techniki medytacyjne i filozofię buddyzmu.
Mantry czyli wielokrotnie powtarzane frazy ułatwiające osiągnięcie stanu duchowości.
Tantry czyli teksty w Vajrayanie ( głównie Tybet ) ułatwiające wizualizację mandali i głębszą medytację. Służą do osiągnięcia nirwany. Praktyki pełne rytuałów i obfitujące w symbole.

NAJWAŻNIEJSZE ŚWIĘTA BUDDYZMU:

Duruthu Perahera – święto obchodzone na Sri Lance na pamiątkę odwiedzin wyspy przez Buddę
Dzień Bodhi – dzień przebudzenia Buddy
Dzień Nirwany – śmierć Buddy
Dzień Buddy – narodziny Buddy
Esala Perahera – święto obchodzone na pamiątkę przyjęcia przez księcia Siddharatha ascezy i wygłoszenia przez niego pierwszego kazania.

Tybet - "dach świata" sprzyjał rozwojowi myśli religijnej. W 779 roku założono klasztor w Bsam-yas. W klasztorze mnisi przekładali na tybetański sanskryckie teksty.

W XI wieku zainicjowano budowę wielu klasztorów i opracował strukturę życia mnichów wraz z hierarchią monastyczną, której wyższą klasę stanowią lamowie. W 1578 roku ustanowiono tytuł Dalajlamy - nauczyciela oceanu - uważanego za reinkarnację bodhisattvy Avalokiteśvary. Kult sprawowany w klasztorach tybetańskich przebiegał w bardzo bogatej oprawie liturgicznej. Komuniści chińscy po inwazji na Tybet zburzyli 3650 z 3700 klasztorów.

Dodaj swoją odpowiedź
Religia

Buddyzm

ZARYS HISTORII BUDDYZMY:

Historyczny Budda Siakjamuni, który żył przed ponad 2500 laty, nie pozostawił bezpośrednio przez siebie spisanych nauk. Uczniowie Buddy zapisali je dopiero po jego śmierci. Historia buddyzmu opiera się zarów...

Religia

Buddyzm

Buddyzm
Buddyzm to religia powstała ok. V w. p.n.e. w północnych Indiach.
Jej założycielem i twórcą podstawowych założeń był, żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhartha Gautama, syn księcia z rodu Śakjów, władcy jedn...

Religia

Buddyzm a chrześciajństwo

W V wieku przed Chrystusem Indie przeżywały okres religijnej reformacji. Jej wynikiem było powstanie dwóch nowych religii: dżinizmu – nie posiadającego dziś większego znaczenia, i buddyzmu – liczącego obecnie pół miliarda wyznawców.<...

Religia

Buddyzm

W V wieku przed Chrystusem Indie przeżywały okres religijnej reformacji. Jej wynikiem było powstanie dwóch nowych religii: dżinizmu - nie posiadającego dziś większego znaczenia, i buddyzmu - liczącego obecnie pół miliarda wyznawców.

Religia

Buddyzm

Buddyzm


Buddyzm to jedna z wielkich religii uniwersalnych. Rozwijała się począwszy od V w. p.n.e., a jej punkt wyjścia stanowiły nauki głoszone przez Buddę Sakjamuniego. Podstawą buddyzmu są tzw. Cztery Szlachetne Prawdy, ob...

Filozofia

Buddyzm, taoizm, konfucjanizm

Buddyzm, taoizm, konfucjanizm to trzy największe religie Chin i Dalekiego Wschodu. Jednakże w przeciwieństwie do buddyzmu dwie pozostałe nie stały się religiami światowymi. Swym zasięgiem obejmują w zasadzie tylko Chiny oraz obszary, na kt�...