Czynność bioelektryczna komórki

Jedną z podstawowych cech czynnościowych komórki jest jej zdolność do wytwarzania różnic potencjału elektrycznego. (zjawiska bioelektryczne). Tę zdolność w różnym stopniu posiadają komórki, a największą aktywność wykazują tzw. komórki pobudliwe (nerwowe i mięśniowe).
Genezą zjawisk bioelektrycznych w komórce jest zróżnicowana zarówno funkcja jak i struktura błony komórkowej. Nieodzownym warunkiem działalności bioelektrycznej jest istnienie spoczynkowej różnicy potencjałów pomiędzy wnętrzem komórki i środowiskiem zewnętrznym. Tę różnicę potencjału nazywamy " potencjałem spoczynkowym komórki " (potencjał błony lub potencjał membranowy).
W cytoplaźmie komórki znajdują się znaczne ilości niedysocjujących anionów pochodzenia organicznego. Sa to aminokwasy i fosforany organiczne. Spośró jonów nieorganicznych mamy jony chlorkowe, sodowe, potasowe. W przestrzeni zewnątrzkomórkowej w przeważającej większości występują jony sodowe i chlorkowe.


Wew. Zew.

Na+ 12 42
K+ 160 4
Cl- 4 120
HCO3- 8 27
Aniony org. 155 Inne aniony 7
Inne kationy 5

Są to dane liczbowe obrazujące ilości jonów wyrażonych w milimolach na litr znajdujące się w komórce mięśniowej.
Ta asymetria w dystrybucji jonów po obydwu stronach błony komórkowej powstaje i jest utrzymana na skutek działania dwóch mechanizmów transportu biernego i transportu czynnego ( aktywnego ).

Dodaj swoją odpowiedź
Rehabilitacja

Komórka

1. Czynność bioelektryczna komórki - transport czynny, bierny, dyfuzja. Na+ i K+ .

Transport przez błonę kom zależy od masy cząsteczkowej, właściwości, średnicy, ładunku elektrycznego cząsteczek związków chemicznych.
BI...

Biologia

Choroby układu nerwowego

Na początek zacznijmy od tego że dostałem za zadanie coś napisać o tym i wymienic od 4 do 5 zjawisk.

Choroby układu nerwowego
Choroby układu nerwowego są równie pospolite co schorzenia innych narządów i układów. Jednak ze ...