Wstrząs kardiogenny

* WSTRZĄS KARDIOGENNY *

Jest to ostre zaburzenie przepływu krwi w tkankach indukowane zmniejszeniem objętości minutowej serca.
Przyczyną zmniejszenia przepływu mogą być:
- przeszkoda mechaniczna, np. zator tętnicy płucnej;
- uszkodzenie sztucznej zastawki serca;
- upośledzenie wyrzucania krwi do aorty z powodu zaburzonej kurczliwości mięśnia sercowego
spowodowanej zawałem lub pęknięciem przegrody międzykomorowej;
- zaburzenia rytmu serca i zaburzenia przewodnictwa;

W każdym przypadku wstrząsu kardiogennego należy wdrożyć leczenie hipoksji (zmniejszenie tlenu w tkankach) kwasicy i zakrzepicy. W przypadku leczenia hipoksji stosuje się tlenoterapię albo w formie maski tlenowej albo w formie oddechu kontrolowanego przy pomocy respiratora. Leczenie kwasicy polega na poddaniu wodorowęglanu sodu o stężeniu 8,4% w postaci wlewu dożylnego. Z reguły poprawienie perfuzji tkankowej zmniejsza kwasicę. Należy pamiętać, że przedawkowanie wodorowęglanów (zasadowica) jest bardziej toksyczna w stosunku do mięśnia sercowego niż sama kwasica.

W zależności od stanu klinicznego pacjenta od jego ciśnienia, stopnia wydolności krążenia stosuje się różne leki. Mogą to być płyny elektrolitowe, dopamina, leki moczopędne, rozszerzające naczynia. Każda postać wstrząsu kardiogennego w miarę m,ożliwości klinicznych wymaga eliminacji przyczyny wywołującej wstrząs - eliminacji zaburzeń rytmu lub bloków przedsionkowo-komorowych.

Dodaj swoją odpowiedź
Rehabilitacja

Patofizjologia - ściaga

ARYTMIE SERCA
Mechanizmy powstawania arytmii serca
- Zjawisko reentry (>90%)
- Aktywność wyzwalana (potencjały następcze wczesne)
- Wzmożony automatyzm
Zjawisko reentry
- Blok jednokierunkowy
- Zwolnienie przepływu<...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Urazy głowy i kręgosłupa

URAZY GŁOWY I KRĘGOSŁUPA
Do urazów głowy dochodzi w wyniku bezpośredniego uszkodzenia mózgu odłamkami kostnymi czaszki oraz w wyniku gwałtownie działających sił przyspieszenia bądź opóźnienia, które uszkadzają tkankę nerwową ...

Medycyna

Septyczny

WSTRZĄS: jest to stan niedotlenienia, niewystarczającego odżywienia komórki i usuwania z niej resztek metabolicznych w następstwie załamania się wydolnego przepływu tkankowego.
KLASYFIKACJA WSTRZĄSÓW:
*wstrząs hipobolemiczny,
...

Biologia

Choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia najczęściej są spowodowane złym trybem życia; nadwagą, używkami, brakiem jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Ich przyczyną mogą być również wady wrodzone (genetyczne). Częst...

Medycyna

Ratownictwo - zanim zaczniesz ratować

Zanim zaczniesz ratować
Dobrze byłoby, gdyby każdy z nas znał podstawy udzielania pierwszej pomocy, aby umieć zachować się w różnych przypadkach, które spotykamy w swoim życiu. Oto garść porad, które nam w tym pomogą.
Jeśli m...