Pedagogika społeczna

Pedagogika - nauka o wychowaniu

W Y C H O W A N I E
/ |
samowychowanie wychowanie wychowanie
mlodego czlowieka
pokolenia w podeszlym
(0-25 lat) wieku (po przejsciu
na emeryture)


Teoretycy wychowania niejednokrotnie zwracaja uwage na olbrzymie znaczenie doswiadczenia i obserwacji w procesie wychowawczym. Szczegolna uwage doswiadczeniu przypisywal Pastalozzi. Doswiadczenia staly sie dla niego zrodlem z ktorego wywodzil normy postepowania wychowawczego. Jego przemyslenia znalazly oddzwiek w nastepujacych traktatach pedagogicznych : "Labedzi spiew", "Moje badania nad biegiem natury i rozwoju rodzaju ludzkiego".

Wplyw nauki na dzialalnosc praktyczna szczegolnie mocno zarysowal sie w XIX w., a wiec w okresie szeregu przemian spoleczno-gospodarczych i rozwoju takich dziedzin nauki jak: chemia, fizyka, biologia. Szczegolny rozwoj pedagogiki naukowej przypada na pierwsze dziesieciolecia XIX w. Modna w tym okresie staje sie naturalistyczna koncepcja wychowania.

Rozwoj czlowieka w ujeciu koncepcji natywistycznej (naturalistycznej) mial byc dokonywany w oparciu o czynniki genetyczne i doswiadczenie. Caly program wychowawczy mial byc tak skonstruowany aby zapewnial maksymalny rozwoj jednostki.
Na kongresie pedagogicznym w Oslo w 1961r. wiele uwagi poswiecono natywistycznej koncepcji wychowania. Ponadto zwrocono uwage, iz kazda praca wychowawcza powinna odznaczac sie zaplanowanym dzialaniem, w ktorym przewidziane zostaly odpowiednie metody i tresci czyli srodki dzialan.

Teza o potrzebie integracji pracy wychowawczej w szkole z dzialalnoscia poza szkola byla niejednokrotnie rozpatrywana zarowno przez pedagogow jak i socjologow. Wsrod tych ostatnich nalezy wymienic Znanieckiego czy tez Chalasinskiego. Twierdzili oni zgodnie, ze istotna role w procesie wychowania odgrywa wspoldzialanie rodzicow z instytucjami wychowawczymi do ktorych zaliczyli przede wszystkim szkole.

Dodaj swoją odpowiedź
Pedagogika

Pedagogika społeczna - zagadnienia na egzamin

1,Z jakiego języka pochodzi i co oznacza pedagogika.
Pedagogika – nazwa została utworzona z wyrazu greckiego paidagogos (pais – chłopiec, ago – prowadzę) – pierwotnie termin ten obejmował wszystkie czynności związane z opieką, na...

Psychologia

Pedagogika społeczna - dr Jordan AP w Krakowie

O. WOLONTARIAT
1. GENEZA PEDAGIGOIKI SPOŁECZNEJ
- to dziedzina teoretyczno – praktyczna ( posiada dwa wątki)
Praktycy czerpią z opracowań teoretyków

Koncepcje pedagogiki społecznej pojawiły się w połowie 19wieku. W ok...

Pedagogika

Pedagogika społeczna- przekrój

O. WOLONTARIAT
1. GENEZA PEDAGIGOIKI SPOŁECZNEJ
- to dziedzina teoretyczno – praktyczna ( posiada dwa wątki)
Praktycy czerpią z opracowań teoretyków

Koncepcje pedagogiki społecznej pojawiły się w połowie 19wieku. W ok...

Pedagogika

Pedagogika społeczna -radlińska ,migracje, golobalizacja

Podstawowe założenia z pedagogiki społecznej:
Twórcą pedagogiki społecznej ? jest Helena Radlińska, która nadała naukową rangę pedagogice społecznej.
Dookreśliła przedmiot zainteresowania pedagogiką społeczną, definiując p...

Pedagogika

Pedagogika społeczna- pytania egzaminacyjne

Pytania egzaminacyjne - Pedagogika Społeczna

1. Pedagogika społeczna – przedmiot, problematyka, zadania i cele
Nazwę pedagogika społeczna (niem. Sozjalpadagogik) wprowadził A. Diesterweg. Pedagogika społeczna to dyscyplina pedag...

Pedagogika

Pedagogika społeczna jako dyscyplina pedagogiki ogólnej.

Pedagogika społeczna obejmuje tę gałąź teorii wychowawczej, która koncentruje się na problematyce środków wychowawczych jako zespołu czynników działających na wychowanka, warunkujących jego rozwój i w dużym stopniu rezultaty planowej...