Pojęcie budżetu

Budżetu to roczny plan (zestawienie ) dochodów i wydatków władzy publicznej. Ustawa o finansach publicznych wprowadza bardziej rozbudowaną definicję:
Budżet państwa jest rocznym planem dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów: organów: władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa, sądów i trybunałów, administracji rządowej. Uchwalany w formie ustawy budżetowej na okres roku kalendarzowego. Zawierająca: zestawienie przychodów i wydatków zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych i środków specjalnych, plany przychodów i wydatków państwowych funduszy celowych, zestawienie dotacji dla państwowych agencji i fundacji z udziałem Skarbu Państwa.
Budżet, jako ogólna instytucja finansowa, jest tworzony i rozdysponowywany za pomocą różnych instrumentów typu dochodowego i wydatkowego. W przypadku dochodów są to przede wszystkim podatki, opłaty i inne daniny publiczne. W odniesieniu do wydatków są możliwe do zastosowania różnych formy alokacji środków budżetowych, takich jak dotacje, subwencje, subsydia i inne. Budżet stwarza możliwość wykorzystywania instrumentów finansowych do wywoływania określonych zachowań podmiotów powiązanych z nim przez dochody lub wydatki.
Budżet jest aktem prawnopolitycznym. Odzwierciedla założenia i cele polityki społeczno-gospodarczej państwa w danym okresie i jest głównym narzędziem ich realizacji. Znajdują się w nim odbicia dominujące poglądy polityczne odnośnie do interwencjonizmu gospodarczego, wyrównywania dysproporcji w dochodach ludności, zaspokajania potrzeb społecznych. Ich wyrazem jest rozłożenie obciążeń na rzecz budżetu, struktura wydatków publicznych, a przede wszystkim zakres redystrybucji budżetowej.
Budżet jednostki samorządu terytorialnego jest uchwalany w formie uchwały budżetowej na rok budżetowy, który pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Uchwała ta stanowi podstawę gospodarki finansowej danej jednostki. Z prawnego punktu widzenia budżet stanowi załącznik do uchwały budżetowej. Jego charakter prawny jest zróżnicowany. Po stronie wydatków i rozchodów budżet jest zbiorem upoważnień, a zarazem granicą wydatków na określone w nim cele i środki działania. Ustawa o finansach publicznych przewiduje także możliwość określania w budżecie wydatków związanych z wieloletnimi programami, w tym programami inwestycyjnymi.

Dodaj swoją odpowiedź
Podstawy przedsiębiorczości

Wyjaśni pojęcie budżetu państwa. Wymień rodzaje budżetu.

Wyjaśni pojęcie budżetu państwa. Wymień rodzaje budżetu....

Samorząd terytorialny

Praca dotyczy źródeł dochodów budżetu jednostki samorządu terytorialnego na przykładzie gmin Modliborzyce w latach 2005-08. Celem było ukazanie gospodarki budżetowej oraz analizy finansowej gminy

Wstęp

Samorząd terytorialny jest to specyficzna organizacja społeczności lokalnej (gmina, powiat) lub regionalnej (województwo samorządowe) i zarazem – forma administracji publicznej, w której mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspó...

Ekonomia

Pojęcie budżetu państwa.

W literaturze finansowej istnieje wiele definicji budżetu. Wiekszośc z nich akcentuje tylko pewną stronę określonego zjawiska, jakim jest budżet. Natomiast określenie „budżet” może być używane w trojakim znaczeniu:

1) jako za...

Prawo

Finanse i prawo finansowe

Prawo finansowe należy rozumieć jako całokształt norm prawnych występujących w postaci ustaw, rozporządzeń, zarządzeń, które dotyczą finansów.
Finanse można rozumieć bezpośrednio jako środki pieniężne występujące w postaci �...

Finanse i bankowość

Finanse publiczne

STRUKTURA WYKŁADU

1. Potrzeby publiczne i sektor publiczny

(Potrzeby, rodzaje potrzeb, dobro publiczne a dobro prywatne, sektor publiczny a sektor prywatny, struktura sektora publicznego)

2. Finanse publiczne – funkc...