Krzem i pochodne

Krzem – Jest pierwiastkiem chemicznym o liczbie atomów 14, masie atomowej 28,086. Należy do IV grupy układu okresowego pierwiastków. Topnieje w temparatu- -rze 1420C, wrzeje zaś – w 2600C. Jest rozpuszczalny w zasadach i odporny na działanie kwasów (z wyjątkiem azotowego i fluorowodorowego). Wartościowość krzemu wynosi +4. Jest jednym z podstawowych składników skorupy ziemskiej (ok. 27% wagi), najpospolitszy po tlenie. Występuje w postaci związków we wszystkich niemal skałach, gł. w postaci glinokrzemia- -nów, krzemianów i dwutlenku krzemu (krzemionki). Krzem jest otrzymywany w wyniku redukcji dwutklenku k. (SiO2) glinem albo magnezem, lub w postaci stopu z żelazem (tzw. Żelazokrzem), w wyniku prażenia rud żelaza, pisaku kwarcowego i węgla. Krzem o dużym stopniu czystości otrzymuje się metodą tzw. topienia strefowego. Stosowany do wyrobu przyrządów półprzewodniko- -wych (np. tranzystorów), lamp fotoelektronowych, jako dodatek do stali stopowych. Stopu krzemu z żelazem odznaczają się dużą wytrzymałością mechaniczną, zaś z aluminium – odpornością na korozję.

Kwasy Krzemowe – słabe kwasy, których bezwodnikiem jest dwutlenek krzemu SiO2. Najprostszym jest kwas metakrzemowy H2SiO3. Wolne kwasy krzemowe o ściśle określonym składzie chemicznym są trudne do otrzymania, ponieważ ulegają kondensacji, w wyniku której tworzy się skomplikowana mieszanina kwasów wielokrzemowych (tzw. polikwasy krzemowe), wydziela- -jąca się w postaci galaretowatego osadu (silikażel). Kwasy krzemowe powstają w wyniku działania na krzemiany kwasami.

Chlorek krzemu - bezbarwna ciecz o ostrym zapachu, temperatura wrzenia 57,6C. Bardzo łatwo hydrolizuje, tworząc białe dymy uwodnionego dwutlenku krzemu SiO2 oraz kwas solny HCl. Chlorek krzemu jest otrzymywany w wyniku pozpośredniej syntezy lub działania chlorem na mieszankę piasku z koksem. Reaguje z tlenkami licznych metali dając chlorki, ze związkami organicznymi tworzy związki krzemoorganiczne. Jest stosowany wraz z amoniakiem do wytwarzanie zasłon dymnych.

Dwutlenek krzemu - SiO2, bezbarwne ciało stałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, wody, kwasów ( z wyjątkiem fluorowodorowego). Temperatura topnienia to 1710C. Stapiany z wodorotlenkami lub węglami metali alkaicznych tworzy krzemiany. W przyrodzie dwutlenek krzemianu jest bardzo rozpowszechniony – stanowi jeden z głównych składników skorupy ziemskiej. Stosuje się go do produkcji materiałów ogniotrwałych, szkła, materiałów budowlanych (np. cementu portlandzkiego) oraz do otrzymywania krzemu i jego stopów.

Fluorek krzemu – SiF4 , bezbarwny gaz o ostrym zapachu. Jego temperatura wrzenia to -45C (sublimuje), W powietrzu suchym mało aktywny, pod wpływem wody tworzy gęste, białe dymy uwodnio- nego dwutlenku krzemu SiO2 i kwas fluorokrzemowy H2SiF6. Fluorek krzemu powstaje mdz. In. w wyniku działąnia fluorowodoru na SiO2 lub krzemiany.

Węglik krzemu - SiC, substancja krystaliczna, w stanie czystym bezbarwna. Jest bardzo twarda (9,5 – 9,7 w skali Mohsa), odporna chemicznie i na działanie wyzokiej temperatury. Półprzewodnik. Węglik krzemu ma zwykle barwę ciemną, otrzymywany jest w piecach elektrycznych z piasku kwarcowego i koksu (SiO + 3C = SiC + 2CO). Sosowany jest to wyrobu materiałów ściernych, ogniotrwałych.

Silany – krzemowodory, związki krzemoorganiczne o wzorze ogólnym SinH2n+2, są odpowiednikami węglowodorów nasyconych, w których zamiast atomu węgla występuje czterowartościowy atom krzemu. Silany są bardzo aktywne fizycznie – w powietrzu ulegają samozapaleniu, w reakcji z wodą ulegają hydrolizie, wydzielając wodór.

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Krzem (Si)

Ten półmetaliczny pierwiastek został odkryty w 1823r przez szwedzkiego chemika Jonsa Jakoba Berzeliusa. Łacińska nazwa pochodzi od łacińskiego słowa silex- krzemień, nazwa polska wywodzi się od łacińskich słów lapis cremans-kamień daj...

Materiałoznawstwo

Nauka o materiałach

1. Wewnętrzna budowa atomów. Równanie Schroedingera. Atom wodoru.Liczby kwantowe. Orbitale.
WEWNĘTRZNA BUDOWA ATOMÓW:
Atom to najmniejsza cząstka pierwiastka chemicznego, składa się z jądra, zawierającego dodatnio naładowane proto...

Chemia

Węgiel


Bud atomu K2L4 J: p=6, n=6, e=6; blok en p, st.utlenienia –IV, +II, +IV
Występowanie w przyrodzie a)w stanie wolnym węgiel kopalny [antracyt 95%, kamienny 90%, brunatny 70%, torf 65% b) w związkach I. Nieorganicznych CO2, CO, CaCO3 II....

Chemia

Skład ropy naftowej oraz jej obróbka.

1) Skład chemiczny ropy naftowej
Ropa naftowa to mieszanina wielu związków chemicznych (ok. 3000 rozpoznanych). Procentowa zawartość poszczególnych związków chemicznych jest różna dla każdego rejonu wydobycia. Jednakże przeciętny sk...

Farmakologia

Farmakognozja - rośliny lecznicze

Nazwa: Agar
Roślina: Krasnorost
Opis surowca: Surowcem jest stężały i wysuszony żel pochodzący z krasnorostów.
Właściwości: W zimnej wodzie pęcznieje, rozpuszcza się we wrzącej wodzie.
Zastosowanie: Stosuje się w TPL-u ...