Strona postępowania administracyjnego
Do uczestników post adm. należą:
a) strony;
b) podmioty na prawach strony;
c) osoby zainteresowane.
Głównym podmiotem post. adm. jest strona.
STRONA- jest to każdy, czy jego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny.
STRONAMI W POST. mogą być:
1) osoby fizyczne ? osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika;
2) osoby prawne ? urząd i bank;
3) państwowe jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej
4) organizacje społeczne
5. Strona biorąca udział w postępowaniu posiada zdolność procesową, tz.. Zdolność do podejmowania czynności procesowych osobiście lub przez pełnomocnika.
6. Pełnomocnictwo to upoważnienie do zastępowania strony przed sądem lub organem administracji oparte na oświadczeniu woli reprezentowanego.
7. Pełnomocnikiem strony może być każda osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Pełnomocnictwo może zawierać upoważnienie do prowadzenia w imieniu strony wszelkich spraw w postępowaniu administracyjnym lub do prowadzenia poszczególnych spraw albo ich części bądź tylko do podejmowania niektórych czynności procesowych.
8. Osoby fizyczne posiadają zdolność procesową pełną lub ograniczoną (w zależności od tego czy mają pełną czy ograniczoną zdolność do czynności prawnej). Osoby nie mające pełnej zdolności procesowej, działają w postępowaniu przez swoich przedstawicieli ustawowych którymi są:
- dla małoletni ? rodzice i opiekunowie
- dla ubezwłasnowolnionych częściowo ? kuratorzy
- dla ubezwłasnowolnionych całkowicie ? opiekun wyznaczony przez sąd
9. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi z mocy prawa, kuratorzy i opiekunowie na podstawie postanowienia sądu opiekuńczego. Strony nie będące osobami fizycznymi, działają przez swoich ustawowych lub statutowych przedstawicieli.
10. Osobistego udziału strony wymaga się jedynie wtedy, kiedy charakter czynności prawnych wymaga jej osobistego udziału np. złożenie zeznania.
11. Pełnomocnikiem strony może być każda osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Strona udziela pełnomocnictwa na piśmie lub zwraca je do protokołu.
Pełnomocnictwo może obejmować upoważnienie do prowadzenia w imieniu strony wszelkich spraw, poszczególnych spraw i ich części lub do podejmowania niektórych czynności procesowych np. występowanie na rozprawie, składanie wniosków dowodowych itp.
KPA ? dopuszcza niekiedy tz. Domniemane pełnomocnictwo które polega na tym, że organ prowadzący postępowanie może nie żądać dokumentu pełnomocnictwa, jeżeli:
- sprawa ma charakter mniejszej wagi,
- pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny lub domownik strony,
- nie ma wątpliwości co do istnienia z zakresu upoważnienia do występowania w imieniu strony.
13. Oprócz strony w postępowaniu administracyjnym mogą występować określone jednostki organizacyjne, które nie będąc stronami mogą działać na prawach strony:
a) uczestnicy na prawach strony to podmioty, których celem nie jest ochrona własnego interesu prawnego, lecz interesu innych podmiotów lub interesów społecznych,
b) uczestnikom na prawach strony przysługują uprawnienia procesowe, które ma strona są to m.in.:
- żądanie udostępnienia spraw,
- zgłaszanie dowodów,
- branie udziału w postępowaniu dowodowym,
- składanie odwołań.
c) w postępowaniu na prawach strony mogą uczestniczyć:
- organy społeczne,
- prokurator,
- Rzecznik Praw Obywatelskich.
14. Organizacja społeczna może w sprawie dotyczącej innej osoby występować do organu administracji z żądaniem:
- wszczęcia postępowania administracyjnego,
- dopuszczenia jej do udziału w rozpoczętym postępowaniu administracyjnym.
15. Prokuratorowi i Rzecznikowi Praw Obywatelskich przysługują te same uprawnienia.
a) Żądanie wszczęcia postępowania w celu usunięcia stanu nie zgodnego z prawem,
b) Prawo wniesienia sprzeciwu od decyzji ostatecznej.
16. Osoby zainteresowane to podmioty mające w sprawie interes faktyczny. Mogą nimi być zarówno osoby fizyczne jak i jednostki organizacyjne. Państwowe, samorządowe, społeczne.
Organ administracji jeżeli jest to uzasadnione, ma obowiązek zawiadomić osoby zainteresowane lub wezwać do złożenia oświadczenia i dowodów.