Etyka w biznesie

Etyka w biznesie są to zasady przyjęte przez przedsiębiorców , które stanowią podstawę dobrego postępowania , obowiązującego w danym społeczeństwie. W związku z tym etyka koncentruje sie na postępowaniu człowieka , lecz tylko w sprawach odnośnie interesu , transakcji.
Przedsiębiorca przestrzegający etyki w biznesie powinien przede wszystkim kierować sie regułami moralnymi, które tworzą wartości wynikające z tradycji , bądź kultury. Jego działalność powinna opierać się na normach prawnych o charakterze nakazów i zakazów , które pociągają do odpowiedzialności za nieprzestrzeganie prawa. Najważniejszymi elementami działań będzie surowa analiza krytyczna, której należy poddać ujawnione zachowania oraz proponowane reguły i zasady, po to, aby zobaczyć, czy przedsiębiorca jest w stanie określić, dlaczego są one moralne lub niemoralne, czyli, mówiąc językiem potocznym - dobre lub złe. Człowiek , który zalicza sie do przedsiębiorców przestrzegających etyki biznesu powinien szanować osobowości ludzi i nigdy nie traktować ich tylko jako środków do jednego celu, lecz zawsze i przede wszystkim jako cele same w sobie. Jednak w dynamicznym środowisku, w jakim działa biznes w naszych czasach, gdzie podstawowe reguły i gry biznesu ulegają również zmianom, zanika także wewnętrzne poczucie moralności i godności człowieka. Pomimo tego nasz wzorowy przedsiębiorca to osoba , która bardzo dobrze zna takie pojęcia jak: uczciwość,sprawiedliwość, prawda, słuszność,wiarygodność, szczerość oraz pracowitość. Wydaje mi sie ,że cechą , która dominuje nad tymi powyższymi to poczucie honoru . Człowiek bez honoru w biznesie , to człowiek niedotrzymujący słowa , niespełniający dobrze swych obowiązków , ponieważ mogą one opierać się tylko na potknięciach tych , którzy przestrzegają etyki w biznesie i swojej działalności nie mają nic do narzucenia. A jak wiemy człowiek będący na jakimś stanowisku w danej firmie powinien godnie ją reprezentować,lecz możliwe będzie to tylko wtedy , kiedy sam jest człowiekiem uczciwym ,posiadającym honor oraz godność przedsiębiorcy.
Rozwój gospodarczy naszych czasów szuka jak najkrótszej oraz najlepszej drogi do osiągnięcia swoich celów , materialnych korzyści. Dlatego też są ludzie , którzy nie zważając na żadne zakazy i nakazy postępują tak , aby ktoś tracił ,aby inny mógł zyskać. Jest to zachowanie nie godne pochwały. Zatem etyczny przedsiębiorca powinien ujawniać problemy zawarte w różnego rodzaju sporach i ukazywać istotne argumenty odnoszące się do każdej ze stron konfliktu. Jeżeli będzie tak postępował ,to pozwoli mu to na podejmowanie przemyślanych , opartych na racjonalnych informacjach decyzji. Będą to decyzje oparte na moralności , a nie przekonaniach poszczególnych stron, które jak wiemy nie będą obiektywne tylko subiektywne. Przedsiębiorca przestrzegający etyki powinien także wiedzieć czym jest wolność oraz własność. Albowiem wolność w gospodarce rynkowej jest niezmiernie ważnym elementem , który oznacza brak przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej w ramach obowiązującego prawa .Jest to także prawo do gromadzenia dóbr materialnych,podejmowania inicjatyw, zaspokajania potrzeb. Natomiast własność w gospodarce rynkowej jest podstawowym fundamentem , który daje jej możliwości wzrostu i rozwijania się.
Osoba etyczna zajmująca jakąś pozycję w danej dziedzinie gospodarki, musi być także odpowiedzialna, czyli powinna świadomie podejmować decyzje z uwzględnieniem ich konsekwencji. Taka osoba indywidualnie odpowiada za skutki swojej działalności gospodarczej , ponieważ żyjemy w świecie demokracji i od nas zależy nasze postępowanie,dlatego tez tylko my powinniśmy za nie odpowiadać. Możemy więc ponieść:
a)odpowiedzialność moralną(za naruszenie norm moralnych-poczucie winy , potępienie przez środowisko)
b)odpowiedzialność polityczną(za naruszenie interesu publicznego można utracić stanowisko i zaufanie publiczne)
c)odpowiedzialność prawną(za naruszenie przepisów prawnych ponosi się kary wymierzane przez sądy oraz instytucje skarbowe)
A jak nie powinien postępować przedsiębiorca , który stara sie zachowywać etykę w swojej pracy?
Na pewno nie może ulegać poniższym formą korupcji:
a)przekupstwu-łapownictwu
b)wykorzystywaniu środków budżetowych i majątku publicznego do celów prywatnych lub osobistych korzyści;
c)płatnej protekcji w obsadzie stanowiska
d)handlu wpływów, np. poparcie w wyborach lub finansowanie partii politycznej w zamian za zdobycie wpływów;
e)uchylaniu sie przed obowiązkiem podatkowym czy wynikającym z innych przepisów
f)świadomemu , niezgodnemu z prawem dysponowaniem środkami z budżetu państwa i majątkiem, który jest dobrem publicznym.

Podsumowując przedsiębiorca przestrzegający etyki w biznesie powinien przede wszystkim postępować moralnie,czyli zgodnie z wartościami , którymi kieruje sie każdy szanujący siebie oraz innych człowiek.

Dodaj swoją odpowiedź
Podstawy przedsiębiorczości

Etyka w biznesie.

Etyka w biznesie jest nazwą ogólną dziedziny zajmującej się etycznym wymiarem działalności gospodarczej, spotyka się wiec nazwę etyka gospodarcza. Natomiast etyka w biznesie to całokształt kwestii dotyczących rzeczywistej etyczności biz...

Zarządzanie

Etyka w biznesie

ETYKA W BIZNESIE

Przystępując do rozważania na temat etyki biznesu celowym wydaje się określenie przedmiotu etyki w ogóle.
Termin ?etyka? pojawił się po raz pierwszy w filozofii starogreckiej w VI wieku p.n.e. Użył go Arystot...

Zarządzanie

Etyka w biznesie

Na wstępie swojej pracy przedstawię ogólne pojęcie etyki,a następnie przedstawię to zjawisko w biznesie.
Etyka jest to jeden z działów filozofii, który ukazuje co jest dobre, a co złe. Termin ten pochodzi z języka greckiego od słowa ...

Podstawy przedsiębiorczości

Etyka w biznesie

Według wszystkich ogólnie przyjętych przez przedsiębiorców zasad, etyka jest jedną z fundamentalnych reguł sterujących biznesem. Niestety, aby przekonać się o niesłuszności tej diagnozy wystarczy otworzyć pierwsze strony gazet. Są tam ...

Etyka

Etyka w biznesie.

ETYKA W BIZNESIE

WYKŁAD I – 27.10.02r.

ETYKA – dział filozofii, to nauka o tym, co dobre, a co złe, pochodzi z gr ethos – zwyczaj, obyczaj moralny. VI p.n.e. w Grecji powszechna, myśli filozoficzne, HEDONIZM- życie wykor...