Nowotwory

Nowotworem nazywamy nieprawidłową tkankę, która rozrasta się nadmiernie i w sposób nieskoordynowany z sąsiadującymi tkankami. Nadmierny rozrost spowodowany jest niepohamowaną proliferacją komórek, nieustającą nawet po wyeliminowaniu czynnika, który ją wywołał.
Nowotwór nie jest więc tworem obcym organizmowi, a tkanką własną ustroju. Rozwija się wraz z nim, bez niego nie istnieje. Może powstać w każdym okresie życia człowieka, nawet w łonie matki.
Prewencja, czyli zapobieganie powstawaniu i rozwojowi chorób, stanie się bez wątpienia w niedalekiej przyszłości głównym celem działań medycznych.
W przypadku choroby nowotworowej profilaktyka jest szczególnie istotna. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z tego, co nam szkodzi, i w miarę możliwości unikać kontaktu z czynnikami rakotwórczymi. Nie możemy wiele poradzić na zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy, ale unikanie palenia tytoniu czy nadużywania alkoholu leży w naszej mocy. Od nas też tylko zależy, czy znajdziemy czas na kontrolne badania lekarskie i leczenie stanów przedrakowych. Są to rzeczy tak ważne, że nie wolno ich lekceważyć.
Amerykanie dowiedli, że nieracjonalne odżywianie jest przyczyną rozwoju choroby nowotworowej u kobiet w około 60% przypadków, a u mężczyzn w około 40%. Choroba nowotworowa rozwija się w ciągu długiego okresu czasu i jest stwierdzone, że z pomocą właściwej diety można zahamować jej postęp i zwiększyć szansę na wyleczenie. Podstawowe błędy żywieniowe, jakie popełniamy, polegają na tym, że spożywamy za dużo czerwonego, tłustego mięsa, a za mało warzyw i owoców (zwłaszcza surowych). Odrębny problem stanowią szkodliwe konserwanty dodawane do jedzenia.

Nowotwór łagodny a złośliwy Nowotwory dzieli się na łagodne i złośliwe. Jest to podział bardzo ogólny. Im bardziej zróżnicowana tkanka nowotworowa, tym samym podobna do prawidłowej, tym nowotwór jest mniej złośliwy. Łagodne rosną powoli, nie naciekają na okoliczne tkanki, nie wnikają w naczynia, nie powodują przerzutów ani wznowy. Swoją budową przypominają zdrowe tkanki. Często przebiegają bezobjawowo. Rokują dobrze jeśli chodzi o leczenie i dalsze życie chorego.
Nowotwory złośliwe mają odwrotne cechy: rosną szybko, wnikają do naczyń, naciekają na tkanki, dają przerzuty i wznowy. Przebieg zaawansowanego stadium choroby jest bardzo ciężki
..................................................................................................................................................

Etapy karcynogenezy
Badania nad powstawaniem raków skóry u zwierząt oraz doświadczenia prowadzone na hodowlach komórkowych pozwoliły ustalić przebieg procesu powstawania nowotworu. Składają się na niego trzy etapy: inicjacja, promocja i progresja.
Inicjacja jest to faza, w której czynnik rakotwórczy, działając na zdrową komórkę, powoduje zmianę w jej materiale genetycznym, czyli mutację. Jeżeli zaatakowana komórka ma zdolności do podziałów, to wywołana mutacja się utrwala i jest przekazywana następnym pokoleniom komórek. Taka zmutowana komórka nazywa się inaczej zainicjowaną.
Na etapie promocji zainicjowana komórka przechodzi wiele kolejnych mutacji, aż staje się typową komórką nowotworową. Jedną z ważniejszych cech różnicujących komórkę prawidłową od zainicjowanej jest to, że komórki zainicjowane charakteryzują się zaburzonymi zdolnościami przylegania do otaczających komórek. Ta ich właściwość we wczesnym okresie rozwoju nowotworu umożliwia im przekroczenie naturalnych barier pomiędzy tkankami, a w późniejszym może ułatwiać powstawanie przerzutów. W tej fazie rozwoju zatrzymanie procesu tworzenia nowotworu jest jeszcze możliwe i tak też się dzieje w większości przypadków.
Ostatnim etapem jest progresja. Dochodzi do niej, gdy organizm z jakichś względów jest osłabiony. Wtedy to następuje wzrost komórek nowotworowych, który przeważnie przebiega niepowstrzymanie i jest nieodwracalny. Dopiero w tym okresie możliwe jest kliniczne rozpoznanie choroby, ponieważ pojawiają się jej pierwsze objawy.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Nowotwory

Nowotwór jest to złożony proces patologiczny trwający niekiedy wiele lat, nieograniczony, niekontrolo- wany, nieodwracalny, nieprawidłowy i nadmierny rozrost tkanki ustroju, nie skoordynowany z pozosta- łymi tkankami, trwający mimo ustąpieni...

Kosmetologia

Stany przedrakowe i nowotwory złośliwe skóry.

Stany przedrakowe i nowotwory złośliwe skóry.

Żaden nowotwór nie jest tworem obcym organizmowi. Może powstać w każdym okresie życia, nawet w łonie matki. Ogólnie rzecz biorąc, nowotworem nazywamy nieprawidłową tkankę, która...

Biologia

Nowotwory

Rak jest wynikiem nieuporządkowanego i niekontrolowanego rozrostu komórek. Ludzki organizm jest zbudowany z wielu różnych tkanek, a każda z nich składa się z milionów komórek. We wszystkich tkankach komórki nieustannie zużywają się i gi...

Biologia

Nowotwory skóry.

I. Łagodne nowotwory łącznotkankowe

a)Włókniaki-
Włókniaki dzielą się na:
· miękkie - są nowotworem o charakterze wrodzonym, jednakże może pojawić się w rozmaitym wieku
· twarde -są w istocie odczynem włókni...

Biologia

Nowotwory przewodu pokarmowego

Rak żołądka – najczęściej występujący nowotwór na świecie, wysokie zachorowanie obserwuje się w Japonii, Chinach, krajach Azji wschodniej, byłym ZSRR, w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej, w Europie wskaźniki są średnie lub umi...