Sprawozdanie z przepływów środków pieniężnych

Sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych ma dostarczyć odpowiedzi na pytanie, jakimi środkami pieniężnymi i z jakich źródeł dysponowała jednostka w okresie sprawozdawczym i jak te środki zagospodarowała.
Przez środki pieniężne rozumie się gotówkę, środki pieniężne na rachunkach bankowych i inne, zdefiniowane w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości.
Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, sprawozdanie z przepływów środków pieniężnych jest dla określonych jednostek elementem sprawozdania finansowego jednostki. Obowiązująca od 1995 r. postać sprawozdania z przepływów środków pieniężnych została określona w załączniku nr 8 do ustawy. Według artykułu 45 ust. 3 ustawy, sporządzenie tego sprawozdania jest obligatoryjne dla następujących podmiotów:
- banków i ubezpieczycieli,
- jednostek działających na podstawie przepisów prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych oraz o funduszach inwestycyjnych,
- spółek akcyjnych,
- pozostałych jednostek, które w poprzednim roku obrotowym osiągnęły lub przekroczyły granice dwóch z trzech następujących wielkości:
– średnioroczne zatrudnienie – 50 osób,
– suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego – równą wartości w walucie polskiej 1 000 000 euro,
– przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy – równa wartości w walucie polskiej 3 000 000 euro.
Takich jednostek w Polsce jest kilkanaście tysięcy. W związku z tym, że w Polsce nie było tradycji sporządzania takich sprawozdań, ich wykonanie nastręczało bardzo dużo trudności.
Trudności wiązały się również z tym, że nie powstały żadne akty normatywne regulujące zawartość poszczególnych pozycji sprawozdania. Dlatego też Ministerstwo Finansów opublikowało wytyczne w sprawie sporządzania sprawozdania z przepływu środków pieniężnych.

Dodaj swoją odpowiedź
Rachunkowość

Sprawozdanie finansowe w administracji budżetowej

Sprawozdanie finansowe to obowiązek kończący rok obrotowy. Ustawa
o rachunkowości z 29.09.1994 r. (Dz. U. 94, nr 121, poz. 591 ze zm.)
w rozdziale 5 określa zasady sporządzania sprawozdania finansowego na dzień zamknięcia ksiąg ra...

Prawo finansowe

Podstawy prawne, rodzaje, metody sporządzania oraz analiza rachunku przepływów pieniężnych

1.1. Pojęcie, regulacje prawne i zastosowanie przepływów pieniężnych
Rachunek przepływów pieniężnych, podobnie jak bilans i rachunek zysków i strat, jest obligatoryjną częścią rocznego sprawozdania finansowego banku, który przeds...

Rachunkowość

Rachunek przepływów pieniężnych

Rachunek przepływów pieniężnych (cash flow)

Ponadnarodową propozycję konstrukcji sprawozdania o przepływach pieniężnych zawiera Międzynarodowy Standard Rachunkowości (MSR) nr 7 natomiast w Polsce tę konstrukcję reguluje ustawa ...

Finanse i bankowość

Bankowosc i finanse wykłady i ćwiczenia (zaoczne)

Wykład I

System finansowy spełnia III funkcje:
- ułatwia obieg pieniężny (banki ułatwiają obieg)
- mobilizuje oszczędności, niezbędne dla stabilnych inwestycji (fundusze inwestycyjne i emerytalne)
- weryfikuje projekty...

Ekonomia

Analiza finansowa - sciągi z wykładów.

Wykład 1 - Politechnika Warszawska

Temat: Istota analizy i jej rola w podejmowaniu decyzji.
Analiza jest metodą poznawczą obiektów i zjawisk złożonych przez ich podział na elementy proste i zbadanie powiązań pomiędzy tymi elem...