Zjednoczenie Niemiec w aspekcie społecznym
W poniższej pracy chciałbym przedstawić kilka wybranych aspektów zjednoczenia niemieckiego, które bez wątpienia było jednym z najdonioślejszych wydarzeń polityczno – społeczno – gospodarczych ostatnich lat. Interesowały mnie głównie koszty jedności w aspekcie socjalnym, jakie wynikły w trakcie i po transformacji. Zjednoczenie Niemiec było i jest nadal, procesem niezwykle szerokim. Bardzo trudno jest wyodrębnić z całej masy materiałów, jakie są dostępne na rynku i traktują o tym temacie kwestie ściśle socjalne. Aspekty te wzajemnie się przenikają i niezbędne stało się przytoczenie nieco szerszego (choć całościowo i tak niezmiernie małego) spojrzenia na kwestię reunifikacji Niemiec. Nie mogłoby się obyć również bez niewielkiego, ale jednak bardzo istotnego dla całego tematu zarysu historycznego. Starałem się nie wnikać zbyt głęboko w tematykę za bardzo odbiegającą od aspektów socjalnych, gdyż zagmatwałoby to pracę, a ponadto niepomiernie zwiększyło jej objętość. Celem moim była, po przestudiowaniu całego szeregu materiałów źródłowych, próba wyeksplikowania interesującej mnie problematyki, z szerszych merytorycznie opracowań autorstwa wybitnych ekspertów w dziedzinie transformacji a także z materiałów prasowych polskich i zagranicznych.
Poszukiwanie uzasadnienia dla wspólnej tożsamości narodowej stało się dla naszych zachodnich sąsiadów nowym wyzwaniem. Choć jeszcze w okresie III Rzeszy Niemcy z Frankfurtu nad Menem myśleli podobnie jak Niemcy z Frankfurtu nad Odrą, 40 lat wychowania we wrogości sprawiło, że obecne interesy i oczekiwania obu społeczności często rozmijają się. Integrowanie dwóch odmiennych społeczeństw, które pragną po 40-letniej przerwie być jednym narodem, jest wielkim eksperymentem, który ma swą cenę. Po latach Niemcy, choć zjednoczeni, pozostają podzieleni. Po euforii spotkania na gruzach obalonego muru, nadszedł czas gorzkiej konfrontacji. Wzajemne rozczarowanie ma swoje mniej i bardziej racjonalne przyczyny.
Rozpad wszystkiego, co dawało poczucie bezpieczeństwa w połączeniu z głębokim rozczarowaniem sposobem realizacji modelu reunifikacji powoduje, że Niemcy wschodni rozpatrują dziś przeniesienie zachodnioniemieckich instytucji, norm, porządku i sposobu życia w kategoriach klęski. Rychło okazało się, że narodu nie da się zintegrować wyłącznie przez gospodarkę rynkową, a historycznie wyrosłej obcości nie sposób przezwyciężyć odgórnie przez moralne nakazy polityków.
patrz: załącznik