Kwintylian

Marek Fabiusz Kwintylian ( Marcus Fabius Quintilianus ) Żył około 35 do 95 roku.
Sławny pedagog w dziedzinie teorii wymowy. Pierwszy płatny z kasy państwowej nauczyciel retoryki. Za Wespazjana kierował katedrą retoryki łacińskiej w Rzymie. Jego najważniejsze dzieło w 12 księgach ?O kształceniu mówcy?? (łac. Institutionis oratoriae libri XII) zawiera nie tylko teorię wymowy, ale i uwagi o wychowaniu oraz ideał nauczyciela (pełny system szkolny cesarstwa rzymskiego, od kształcenia elementarnego, poprzez szkoły gramatyczne, do szkół retorycznych). Jego dzieło znano w czasach karolińskich (za Karola Wielkiego ? wczesne średniowiecze) Wiele jego spostrzeżeń pedagogicznych i dydaktycznych zachowało wartość do czasów nowożytnych (XVIII w.)

Kwintylian urodził się w Calagurris (obecnie Calahorra w Hiszpanii) i z zawodu był adwokatem. W wieku lat pięćdziesięciu ożenił się z młodziutką dziewczyną, która jednak po kilku latach małżeństwa zmarła, pozostawiając dwóch synów (obaj zmarli w wieku dziecięcym) Cesarz Domicjan zaangażował Kwintyliana na nauczyciela swojej siostrzenicy.

? Według Kwintyliana, mowa powinna uczyć, bawić i motywować. Aby poprawnie zbudować mowę, należy uwzględnić następujące elementy:
? inventio - zebranie materiału;
? disputatio - skomponowanie materiału;
? elocutio - nadanie odpowiedniej formy stylistycznej;
? memoria - zapamiętanie mowy;
? actio - wygłoszenie mowy.
? Dobry mówca powinien być dobrze wykształcony, znać teorię wymowy, a także mieć nieposzlakowane zasady moralne.
? Za wzór wymowy stawiał Cycerona (który skądinąd był też najsławniejszym rzymskim teoretykiem wymowy i to na jego pracach przeważnie bazował Kwintylian).
? Kwintylian dowodził, że wychowanie zbiorowe przynosi o wiele więcej korzyści niż nauczanie prywatne, argumentując to tym między innymi, że przyszły mówca będzie żył wśród ludzi, więc jak najwcześniej powinien się do tego przyzwyczajać
? W szkole uczniowie uczą się nie tylko od nauczyciela, ale i od siebie nawzajem.
? Przedstawiona przez niego pierwsza teoria szkoły publicznej powinna spełniać następujące warunki:
odpowiednio dostosowany do wieku uczniów program nauczania
dobry nauczyciel
stosowanie przemienności lekcji
robienie przerw między lekcjami
zapewnienie uczniom wypoczynku
? Kwintylian krytykował uczenie najpierw pamięciowe nazw i liter bez pokazywania ich form, Przeszkadza to później dzieciom w przyswajaniu kształtów liter, gdyż nie zwracają uwagi na ich wygląd, lecz idą za tym czego się poprzednio nauczyły. Najlepiej uczyć się poznawać litery z wyglądu i z widzenia.
? Radził łagodnie postępować z dziećmi , celem wykształcenia był mówca ? orator, bo dobrze mówić to dobrze myśleć i żyć. Człowiek wychowany tak, to prawdziwy obywatel, który mógłby dobrze rządzić państwem.
? popiera Kwintylian metodę: uczyć- bawiąc, a więc naukę czytania przy pomocy liter z kości słoniowej czy przez ?jakieś inne pomysłowe zabawki, żeby miały w tym wieku więcej przyjemności i uciechy, gdy je będą, brać do rąk, bawić się nimi i nazywać je po imieniu.
? Pod kierunkiem nauczyciela rachunków - dzieci uczyły się liczyć początkowo na palcach, przy czym palce lewej ręki służyły do oznaczania jednostek i dziesiątek, prawej- setek i tysięcy; później pomocą w liczeniu były patyczki i liczydła. Tabliczkę mnożenia należało opanować pamięciowo, ćwiczono się powtarzając chórem za nauczycielem.
? Kwintylian zdecydowanie występował przeciwko nauce w domu na poziomie szkoły średniej oraz sprzeciwiał się zadawaniu kar cielesnych.


Cytaty Kwintyliana?

? Co teraz jest stare, kiedyś było nowe.
Quae vetera nunc sunt, fuerunt olim nova (Inst., VIII, 3, 34)
? Gdzie przyjaciele, tam bogactwo.
Ubi amici, ibi opes (łac.)
? Jedynie strach może być hamulcem dla tych, których rozumem nie można kierować w stronę dobra.
? Kłamca musi mieć dobrą pamięć.
? Potępiają to, czego nie rozumieją.
Damnant quod non intellegunt (Inst. X, 1, 26)
? Vestis virum reddit - szata czyni męża.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Kto jest kwintylian ..co stworzyl jego dziela jesli je mial

Kto jest kwintylian ..co stworzyl jego dziela jesli je mial...

Pedagogika

Histori Myśli Pedagogicznej (historia wychowania)

Materiały z wykładów do przedmiotu-Historia Myśli Pedagogicznej.W 105 stronach,znajduje się wszystko czego nauczyciel będzie wymagał na egzaminie.Materiałów jest bardzo dużo,ale są napisane,bardzo przystępnym językiem tak aby,każdy czy...

Historia wychowania

Notatki z wykladów

Cz. I

STAROŻYTNA GRECJA
Początki kultury helleńskiej sięgaj mitycznego władcy Krety, króla Minosa, tj ok. 3 tys. lat p.n.e. Jej lądy, to m.in. ruiny pałaców w Knossos, Faistos i Mallii.
Ludność starożytnej Grecji składa...

Język polski

Wychowanie i nauczanie w starożytnej Grecji i Rzymie

Starożytni Grecy pierwsi odkryli, że wychowanie jest procesem podobnym do budowania. „Czy idzie o sprawność rąk czy nóg, czy ducha, jak pod węgielnicę nienagannie zbudowany” — tak opisuje gr. poeta Pindar pełnię męskich cnót, któr...

Pedagogika

Historia wychowania

1 Najstarsze modele wychowania w państwach helleńskich
Najdawniejsze informacje pochodzą z VIw. p.n.e i dotyczą wszystkich misat-państw obszaru morza egejskiego(wysp i wybrzezy)
Wszystkie państwa-miasta miały charakter militarny, co r...